Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Avrupa ülkeleri Guadio'yu resmen 'Venezuela geçici devlet başkanı' olarak tanıdı

Yedi Avrupa Birliği (AB) ülkesinin Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'ya verdiği erken seçim süresinin dolmasının ardından başta İspanya ve İngiltere olmak üzere toplam 6 AB ülkesi Ulusal Meclis Başkanı Juan Guadio'yu Venezuela'nın "geçici devlet başkanı" olarak resmen tanıdıklarını açıkladı.
SDE Editör
04 Şubat 2019 16:22
A+
A-

EURONEWS

AB üyesi ülkelerin Maduro'ya tanıdığı süre 3 Şubat pazar gecesi saat 00:00'da sona erdi. Pazartesi günü İspanya ve İngiltere'nin ardından İsveç, Danimarka, Fransa ve son olarak Almanya Guadio'yu 'geçici devlet başkanı' olarak resmen tanıdı.

Ülkesinde 250 bini aşkın Venezuelalının yaşadığı İspanya Başbakanı Pedro Sanchez televizyondan canlı yayınlanan konuşmasında Venezuela'da Juan Guadio'yu resmen tanıdıklarını duyurdu. Sanchez, 'özgür ve adil' seçimlerin mümkün olan en kısa sürede yapılması için de çağrı yaptı.

İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Nicolas Maduro, öngördüğümüz 8 gün içinde devlet başkanlığı seçimi yapılması çağrısında bulunmadı. Biz Avrupalı müttefiklerimizin de olduğu gibi, Juan Guadio'yu adil ve güvenilir seçimler yapılana kadar geçici devlet başkanı olarak tanıyoruz." ifadelerini kullandı.

Rusya: Karar içişlerine müdahaledir

Fransa'nın duyurusunu Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron twitter hesabı üzerinden yaptı. Rusya'dan yapılan açıklamada ise Avrupa ülkelerinin aldıkları bu kararın içişlerine müdahale olduğu öne sürüldü.

Aralarında Almanya, Fransa, İngiltere, İspanya, Portekiz, Hollanda ve Belçika'nın da bulunduğu 7 Avrupa Birliği 26 Ocak tarihinde verdiği ültimatomla erken seçim taleplerinin yerine getirilmemesi halinde muhalif lider Juan Guaido'yu Venezuela'nın geçici devlet başkanı olarak tanıyacaklarını açıklamıştı.

Öte yandan Türkiye, Meksika, Rusya, Küba, Çin ve Bolivya ise Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro hükümetine destek veren ülkeler arasında yer alıyor. Maduro ise bu gelişmeler üzerine ABD ile diplomatik ve politik ilişkileri kestiğini ancak ticari ilişkinin süreceğini duyurmuştu.

Dünyanın en büyük petrol rezervlerine sahip OPEC üyesi Venezuela, uzun zamandır ekonomik krizin pençesinde bulunuyor. Asgari ücretin aylık ortalama 5 ABD Doları olduğu ülkede yıllık enflasyon ise yüzde 2 milyon civarında.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.