Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Amerika ile Çin arasında bilgi çalma krizi

Dünya çapında tanınan markalardan General Electric firmasına ait şirket sırlarını çaldığı iddia edilen Çin kökenli çifte vatandaş Amerika’da tutuklandı.
Sde Editör
08 Ağustos 2018 15:37
A+
A-

New York'ta General Electric'te mühendis olarak çalıştığı belirtilen bir şahsın firmanın türbin teknolojisine ait sırları çalarak Çin'le paylaştığı iddiası Adalet Bakanlığı tarafından ortaya atıldı.

ÇİN HÜKÜMETİNDEN MALİ YARDIM İDDİASI

Xiaoqing Zheng adlı şahsın Amerikan vatandaşı olduğu ve aynı zamanda Çin vatandaşlığını da koruduğu ileri sürülürken steganografi adlı bir teknikle alakalı veriyi kendi kişisel e-posta adresine gönderdiği ifade edildi.

FBI ajanlarına konuşan Zheng'in ise General Electric ile aynı teknolojik sahada çalışan Çin'deki kendi firması veya çalıştığı bir firma olduğunu ifade ettiği belirtildi. Zheng'in bir FBI ajanı tarafından basına sunulan yeminli ifadesinde, Çin'deki firmanın henüz kara geçmediği ancak Çin hükümetinden büyük oranda mali yardım aldığı aktarıldı.

19 BİN EVRAKI KOPYALADI

Zheng'in aynı zamanda firmanın verilerini çeşitli vesilelerle çaldığı öne sürüldü. Şahsın 19 binden fazla dosyayı kopyalayarak 2014 yılında bir başka cihaza depoladığı aktarıldı. FBI Ajanı M.D. McDonald, 5 Temmuz'da gerçekleşen bir hırsızlık vakası ile ilgili şüpheli Zheng'in ticari sırları ülkelerarası ticarette kullanmak üzere bilerek çaldığını kayda geçirdi. Zheng'in evinde Çin hükümetinin belirli teknolojilerin sağlanması halinde bireylere ve kurumlara vereceği detaylı kaynakları içeren el kitabı ele geçirildi. Zheng'in pasaportunda son iki yılda beş kere Çin'e uçtuğu yeminli ifadesiyle tespit edildi. Şirket ise FBI ile işbirliği yaptığını belirterek bilgi birikimlerini koruduklarını aktardı ancak süregelen soruşturma ile ilgili ileri düzeyde bir açıklama yapmaktan kaçındı.

AVUKATI: HIRSIZLIK DEĞİL KENDİ PATENTLİ BİLGİLERİ

Zheng'in avukatı Kevin A. Luibrand ise bunu casusluk olmadığını ve şirketin müvekkilinin bir başka iş yaptığından haberdar olduğunu ifade etti. Kopyalanan veriler ise avukata göre Zheng'in kendi patentli bilgilerin programıydı.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.