Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

ABD'den Rusya'ya seçimlere müdahale suçlaması

ABD'yi karıştıran "Rusya'nın başkanlık seçimlerine müdahale ettiği" iddiası, ilk kez bir Rus vatandaşını vurdu. Washington yönetimi, bir kadın hakkında, soruşturma başlattı. Suçlamaların asılsız olduğunu belirten Moskova yönetimi ise tepkili
SDE Editör
20 Ekim 2018 14:32
A+
A-

(Kanal B)

Amerika Birleşik Devletleri ile Rusya arasındaki kriz, Kasım ayında yapılması planlanan seçimlere de sıçradı. Washington yönetimi, ilk defa bir Rus vatandaşı hakkında soruşturma başlattı.

Propaganda kampanyasında mali açıdan kilit rol oynadığı öne sürülen 44 yaşındaki Yelena Husyanova, "sosyal medya ve diğer yolları kullanarak, adayları itibarsızlaştırmak" ile suçlanıyor.

St. Petersburg kentinde yaşayan kadına yöneltilen suçlamalar, sadece kongre ara seçimini değil, 2016 yılındaki başkanlık seçimlerini de kapsıyor.

Rusya ise soruşturmaya tepkili... Suçlamanın asılsız olduğunu duyuran Moskova yönetimi, yaptırımları kullanabilmek adına Washington'ın, bu gibi iddialar ortaya sürdüğünü savundu.

Amerikan yargısı ve istihbarat servisleri ise Rusya'nın yanı sıra Çin ve İran'ın da ara seçimler ile 2020 yılındaki başkanlık seçimlerini etkileme girişiminde bulunabileceğini iddia etti. Ancak kanıtlar, ülkelerin seçim sonuçlarını etkileme aşamasında olmadığını gösteriyor.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.