Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 - +90 530 926 41 13 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

ABD, BMGK Üyeliğini Genişletmek İçin Sunulan ‘Makul Önerileri’ Tartışacak

ABD’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Linda Thomas-Greenfield, ülkesinin BM Güvenlik Konseyi (BMGK) üyeliğini genişletmek için sunulan ‘makul önerileri’ tartışmaya açık olduğunu söyledi.
SDE Editör
20 Eylül 2022 14:41
A+
A-

ABD’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Linda Thomas-Greenfield, ülkesinin BM Güvenlik Konseyi (BMGK) üyeliğini genişletmek için sunulan ‘makul önerileri’ tartışmaya açık olduğunu söyleyerek, bu konunun BM Genel Kurulu’nun 77. yıllık oturumunda tartışılacağını açıkladı.

Thomas-Greenfield, Perşembe günü BM genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Başkan Joe Biden yönetiminin bu toplantılarda küresel gıda güvensizliğini ele almak, küresel sağlığı geliştirmek ve örgütün geleceğini şekillendirmede Birleşmiş Milletler Antlaşması’nı desteklemek olmak üzere üç ana önceliği olduğunu dile getirdi.

Başkan Biden’ın konuşmasında BMGK üyeliğinin genişletilmesi için fikirler sunacağını bildiren Thomas-Greenfield, “Güvenlik Konseyi üyeliğini genişletmek için güvenilir ve makul teklifler üzerinde fikir birliğine varmak da dahil olmak üzere örgütte reform yapmak için çaba göstereceğiz” dedi.

Ülkesinin bu konuda ilerlemek için BMGK’daki iki Batılı daimi üyeyle (İngiltere ve Fransa) görüşmelerde bulunacağını belirten ABD’li diplomat, “BM ve BMGK’da reform yapma konusunda bir miktar ilerleme kaydedebilmemiz için üye ülkelerle daha fazla görüşme yapacağız” diye konuştu.

 

Kaynak: ŞARKUL AVSAT

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.