Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

ABD Askerleri Çekiliyor

Suriye'nin kuzeyindeki ABD askerleri çekilmeye başladı. TSK'ya ait Obüs ve tankların namluları Fırat'ın doğusuna çevrilmiş durumda...
SDE Editör
07 Ekim 2019 10:39
A+
A-

Türk Silahlı Kuvvetleri Fırat'ın doğusuna yapacağı olası operasyon için hazırlıklarını tamamladı. Bu hazırlıklara takviyeler ise sürüyor. TSK'ya ait Obüs ve tankların namluları Fırat'ın doğusuna çevrilmiş durumda...

Operasyon öncesi sınırda son durum

Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye arasındaki görüşmeler yaklaşık 2 ay önce başlamıştı. TSK, ABD ile görüşmeler yapılmadan önce Fırat'ın doğusuna operasyon yapmayı zaten planlıyordu. ABD'nin birlikte çalışalım teklifi üzerine Türkiye ile ABD kara ve hava devriyeleri düzenledi.

ABD, Fırat'ın doğusunda Türkiye'ye verdiği sözleri yerine getirmemesi üzerine Türkiye operasyon için düğmeye bastı. Sınır hattında operasyon için geri sayım sürüyor.

Telabyad'da YPG/PKK terör örgütünün Araplara baskı ve zulmü devam ediyor. Telabyad'ın nüfusunun yüzde 90'ı Araplardan oluşuyordu. Terör örgütü bölgenin demografik yapısıyla oynamasıyla bugün bölgedeki nüfusun yüzde 70'i Kürtlerden oluşuyor. Teröristlerin işgal ettiği bölge 5 yılı aşkın süredir örgütün en büyük sözde karargahı konumunda.

ABD sözünü tutmadı

Terör örgütü YPG/PYD'nin sınırımızın çok yakın noktalarında onlarca sözde karargahı, karakolu ve sözde gözetleme noktaları bulunuyor. ABD Türkiye ile görüşme yaparken Fırat'ın doğusunda güvenli bölge oluşturma sözü verirken bu noktaları imha etme sözü vermişti. Fakat ABD sadece bir kaç yerde tünellerin üzerini kapatmakla yetindi.

Bunun yanı sıra teröristler Türkiye sınırına çok yakın bölgelerde bulunan sözde gözetleme noktaları ile akşam saatlerinde Türkiye tarafını gözetlemeye devam ediyor.

İşte ABD'nin söz vererek imha etmediği bu noktaları Türk Silahlı Kuvvetlerine ait Obüsler operasyonun başlamasıyla birlikte yerle bir edecek.

Amerika Birleşik Devletleri'nin Suriye'nin Türkiye sınırına 30 kilometre mesafedeki alanda bulunan ve boşaltıldığı iddia edilen üslerinden biri.

[Amerika Birleşik Devletleri'nin Suriye'nin Türkiye sınırına 30 kilometre mesafedeki alanda bulunan ve boşaltıldığı iddia edilen üslerinden biri.]

ABD askerleri bölgeden çekilmeye başladı

Olası operasyonda 30 kilometre bir derinlik söz konusu olacak bu derinlikte ABD'nin 13 üssü bulunuyor. ABD'nin sabah saatlerinden itibaren bu üs bölgelerinden çekilmeye başladığı öğrenildi.

ABD askerlerinin çekilme işleminin tamamlanmasının ardından Mehmetçiğin Fırat'ın doğusuna operasyon başlatması bekleniyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri yoğun şekilde sınıra takviye sevkiyat yapıyor.

Komandolar sınırda

Operasyonun ağırlı olarak Telabyad ve Resulayn arasındaki bölgeler olması bekleniyor. Füze rampaları, obüsler, tanklar ve özellikle Fırat Kalkanı Harekatı'nda terör örgütü DEAŞ'a, Zeytin Dalı Harekatı'nda da terör örgütü YPG/PYD'ye ağır darbe indiren o deneyimli komando birlikleri de Suriye sınır hattında bir çok noktaya yerleştirildi.

30 kilometrelik derinliğe kadar terörist temizliği yapılacak

Türkiye'nin hedefi Fırat'ın doğu kıyısından başlayarak Irak'a kadar uzanan 460 kilometrelik sınır hattında 30 kilometrelik derinlik. Yani yaklaşık 14 bin kilometrekarelik bir alan teröristlerden temizlenmiş olacak. 

 

TRT HABER

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.