Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

MGK Bildirisi: 'İrini Operasyonu' Libya Hükümetine Karşı Ambargoya Dönüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanan MGK'da Libya gündemi ön plana çıkan konular arasındaydı
SDE Editör
27 Kasım 2020 09:46
A+
A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Milli Güvenlik Kurulu'nda (MGK) Libya gündemi ön plana çıkan konular arasındaydı.

Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılan toplantıda Avrupa'da yükselen İslam karşıtlığı ve ırkçılık, Kıbrıs, Libya ve Suriye konuları masada yer aldı.

MGK bildirisinde Libya'da yaşananlar ve Avrupa Birliği'nin (ABD) İrini Operasyonu eleştirildi.

AB'nin Birleşmiş Milletler tarafından Libya'ya uygulanan silah ambargosunu denetlemek üzere başlattığı operasyon bir süredir eleştirilere konu oluyordu.

MGK bildirisinde, İrini operasyonunun "amacı ve meşruiyetinin tartışmalı olduğu ve zaman içinde meşru Libya hükümetine yönelik aleni bir ambargoya dönüştüğü" kaydedildi.

Bildiride, İrini kapsamında bir Alman fırkateyninin Türk bandıralı gemiye yönelik gerçekleştirdiği operasyona da atıf yapıldı: "İrini harekatı kapsamında yapılan tek taraflı, uluslararası hukuka ve müttefiklik ilişkilerine tamamen aykırı son müdahale şiddetle kınanmış, mezkur uygulamaya karşı her alanda gerekli adımların atılacağı ifade edilmiştir." ifadesi yer aldı.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.