Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Türkiye'den Libya'ya Askeri Araç ve Mühimmat Desteği

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamada Türkiye'nin BM tarafından tanınan Trablus merkezli Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne silah ve askeri ekipman gönderdiğini ifade etti
SDE Editör
21 Haziran 2019 15:13
A+
A-

MEPA NEWS

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Perşembe günü yaptığı açıklamada Türkiye'nin BM tarafından tanınan Trablus merkezli Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne silah ve askeri ekipman gönderdiğini ifade etti.

Middle East Eye'dan Ragıp Soylu'nun haberine göre, açıklama Türkiye'nin Libya'ya silah sevkiyatı yaptığına yönelik resmi ağızlardan yapılan ilk açıklama niteliğinde.

Bir süre önce Türkiye'nin Ulusal Mutabakat Hükümeti güçlerine askeri sevkiyat yaptığına dair fotoğraf ve videolar sosyal medyada paylaşılmıştı.

Erdoğan bir grup gazeteciye yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: "Libya ile bir askeri işbirliği anlaşmamız var. Eğer bir talepte bulunurlarsa onlara silah veriyoruz, onlar da bunun için ödeme yapıyor. Savunma ihtiyaçları bakımından, ekipman bakımından ciddi bir problemleri var."

Libya'da 2011 yılından bu yana BMGK tarafından silah ambargosu uygulanıyor. Erdoğan BM destekli hükümetin başka bir devletten askeri yardım alamadığını da söyledi.

Erdoğan, Hafter güçlerinin Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır'dan destek aldığını, Türkiye'nin Trablus hükümetine desteğiyle sahada denge oluştuğunu belirtti.

Erdoğan Hafter güçlerini de bankalara el koymak ve yasadışı olarak silah satın almakla da suçladı.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.