Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Türkiye-Libya Mutabakatı BM'de İncelenecek

Birleşmiş Milletler (BM) Libya Özel Temsilcisi Gassan Selame, Libya ve Türkiye arasında imzalanan mutabakatın BM kurumları tarafından inceleneceğini açıkladı
SDE Editör
21 Ocak 2020 09:44
A+
A-

TİME TÜRK

Birleşmiş Milletler (BM) Libya Özel Temsilcisi Gassan Selame, Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) ve Türkiye arasındaki Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası'nın hukuki statüsünün, Birleşmiş Milletler'in (BM) başta Uluslararası Adalet Divanı kapsamında olmak üzere bu tür sorunları çözmekle yetkili kurumlar tarafından inceleneceğini dile getirdi.

Sputnik'e konuşan Selame, “Bu konu, büyük ihtimalle BM'nin özellikle Uluslararası Adalet Divanı olmak üzere bu tür sorunları çözmekle yetkili kurumlar tarafından incelenecek” dedi.

Salame ayrıca bu konunun Berlin'deki Libya Konferansı sırasında ele alınmadığını da sözlerine ekledi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile UMH Başkanı Fayiz es-Serrac'ın vardığı Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası ve Güvenlik ile Askeri İşbirliği Mutabakat Muhtırası, Yunanistan ve Güney Kıbrıs tarafından AB ve BM'ye şikayet edilmişti.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.