Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 - +90 530 926 41 13 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Türk Silahları İngiliz Medyasının Gündeminde

Baykar Teknoloji geliştirdiği yerli ve milli İHA/SİHA'larla savaş tarihinin seyrini değiştiriyor. Dünyanın bir numaralı SİHA'sı olan Bayraktar TB2, birçok ülkenin sipariş listesinde yer almakta. İngiliz medyası da Türkiye'nin bu önemli başarısını gündemine aldı.
SDE Editör
18 Kasım 2022 12:12
A+
A-

Son yıllarda Türkiye, silahlı insansız hava araçları, saldırı helikopterleri ve turboprop uçaklar da dahil olmak üzere yerli askeri teçhizatını satın almak isteyen birçok Afrika ülkesine rekor sayıda silah satışı gerçekleştirdi. 

Cezayir, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TAI) tarafından üretilen 10 adet Anka-S askeri uçağı satın almak için anlaşmaya yakın . Cezayir'in komşusu ve rakibi Fas, bir yıl önce Türkiye'nin Baykar drone üreticisinden 13 adet Bayraktar TB2 silahlı insansız hava aracı sipariş etmişti. 

2021'de Nijer, TAI'nin Hurkus turboprop eğitim/hafif taarruz uçağını sipariş eden ilk yabancı müşteri oldu. Çad ve bildirildiğine göre Libya da o zamandan beri uçak siparişi verdi. TAI'nin genel müdür yardımcısı Eylül ayında yaptığı açıklamada, Afrika'daki Hürkuşlar için çok daha fazla müşteri beklediğini söyledi .

Kasım 2021'de Nijerya , donanması için iki Türk yapımı Dearsan açık deniz devriye gemisi sipariş etti. O zamandan beri altı TAI T129 ATAK helikopteri sipariş etti. Etiyopya ayrıca 2021'de bir ara TB2 insansız hava araçları satın aldı ve bunları Tigray savaşı sırasında kullandı. En az on Afrika ülkesi de Türk yapımı zırhlı askeri araç siparişi verdi. 

'Tamamen benzeri görülmemiş'

The Atlantic Council'de ikamet etmeyen kıdemli bir araştırmacı ve Katar Üniversitesi İbn Haldon Merkezi'nde yardımcı doçent olan Dr. Orta Doğu Gözü.  Bu gerçek, Ankara'nın kıtadaki nüfuzunun artmasından ve birkaç Afrika ülkesiyle siyasi, ekonomik ve güvenlik bağlarını güçlendirme stratejisinden ayrı tutulmamalıdır."

Newlines Enstitüsü'nün strateji ve yenilik direktörü Nicholas Heras, Türkiye'nin savunma sanayisinin şu anda "Türk diplomatlarının Türkiye'yi Afrika'nın önemli bir ihracatçısı haline getirmek için uzun yıllardır gösterdikleri ısrarlı çabalardan faydalandığını" belirterek bu görüşü yineliyor.

MEE'ye verdiği demeçte, "Türk savunma sanayisi, silah sistemlerini hızlı, verimli ve toplu olarak üretme konusunda kanıtlanmış bir yeteneğe sahiptir."  Bakır, son 5 yıldır Türkiye'nin önde gelen savunma sanayi firmalarının ihracatlarını artırma, erişim alanlarını genişletme, dış pazarlarını çeşitlendirme ve yeni alıcılar bulma arayışında olduklarını anlattı.

Bakir, Türk ve Rus sistemlerinin Libya, Suriye ve Dağlık Karabağ'da savaş alanında test edilmesinin, Türkiye'nin silah endüstrisinin desteklenmesinde somut bir fark yarattığını da sözlerine ekledi.

Heras, yerel devlet dışı aktörlerle savaşan birçok Afrika ülkesi için Türk donanımını çekici kılan bir diğer kritik faktörün de Türkiye'nin silah satışının şartlı olmaması olduğunu sözlerine ekledi.

"Türkiye'nin silahları, insan hakları bağları eklenmiş olarak gelmiyor, ki bu da pek çok Afrikalı devlet aktörünün tam olarak istediği şey: Hızlı ve bürokratik olmayan, dayanıklı, savaşta kendini kanıtlamış silah sistemleri."

'Faktörlerin kombinasyonu'

Türk sistemlerinin, özellikle insansız hava araçlarının, son yıllarda aktif çatışma bölgelerinde yeteneklerini ve etkinliğini defalarca kanıtlamış olması, bu ülkelerin onları aramasının bir başka nedenidir. 

Heras, "Türkiye'nin Afrika'daki müşterileri açık ara Türk insansız hava araçlarını istiyor çünkü Türkiye'nin insansız hava araçları sağlam, kullanımı ve bakımı kolay ve hem devlete hem de devlet dışı aktörlere karşı mücadelede kullanılıyor" dedi.  Türkiye'nin insansız hava araçları, Rusya gibi gelişmiş hava savunma sistemlerine sahip devlet aktörlerine karşı aynı sicile sahip olmasa da, alıcıların mutlaka aradığı şey bu değil.

Bakır, Afrika'da Türk askeri donanımına yönelik bu ani talebin arkasında "bir dizi faktör" olduğuna inanıyor. Daha ucuz fiyatlar, yüksek verimlilik ve gerçek dünya savaş alanlarında test edilmek Türkiye'nin sahaya çıkmasına yardımcı oldu, ancak somut olmayan bir şey daha var. "Sömürgecilik tarihinin yokluğu, Afrika ülkelerini Türkiye ile kazan-kazan durumu temelinde ilişki kurmaya da teşvik ediyor."

Güvenlik ve istikrar

Bu silahların birçoğu yakın zamanda aktif olan çatışma bölgelerine veya potansiyel parlama noktalarına satılıyor ve bu da güvenlik ve istikrarı nasıl etkileyeceği konusunda soru işaretleri yaratıyor. Örneğin, Türkiye şimdi on yıllardır süren Batı Sahra ihtilafında karşıt taraflardaki komşu devletler olan Cezayir ve Fas'ı silahlandırıyor.

Sonra Libya durumu var:

Türkiye'nin Libya'nın iç çatışmasına askeri müdahalesi, Trablus'ta BM tarafından tanınan hükümetin, başkenti vahşice kuşatmış olan General Khalifa Haftar'ın Libya Ulusal Ordusu'nu (LNA) batı Libya'dan kararlı bir şekilde bozguna uğratmasını sağladı.

Bu çatışma turu 2020'de, Başbakan Abdul Hamid al-Dbeibah liderliğindeki Ulusal Birlik Hükümeti (GNU) altındaki güçlerin Trablus'u ve batıyı kontrol etmesi ve LUO'nun doğudaki kontrolünü elinde tutmasıyla durdu. Son raporlar, Trablus'un TB2'den çok daha büyük ve daha gelişmiş olan Hurkus uçaklarını ve Bayraktar Akıncı insansız hava araçlarını satın aldığını iddia ediyor.

Libya uzmanı ve Royal United Services Institute'ta yardımcı araştırmacı olan Jalel Harchaoui, Türkiye'nin Libya'daki askeri varlığının "zorlu olmaya devam ettiğini" açıkladı.  MEE'ye, "Türkiye'nin Libya'daki mevcut misyonu şu anda yüzlerce subay, casus ve diğer Türk personeli, 2-3.000 Suriyeli paralı asker ve kapsamlı bir donanım dizisinden oluşuyor" dedi. 

"Şimdi konuştuğumuz gibi, Akıncı gibi süslü eşyaların yeni teslimatından önce bile, Türkiye'nin Libyalı düşmanları zaten Türkiye yanlısı kamptan oldukça korkuyor" dedi. "Başka bir deyişle, askeri caydırıcılık zaten olabildiğince etkili."

Bununla birlikte, Libya silahlı grupları ile ülkedeki daha önde gelen gruplar arasında artan gerilimler var. 27 Ağustos'ta Trablus'ta meydana gelen çatışmalarda yaklaşık 40 Libyalı öldü. Harchaoui, daha da önemli çatışmaların "belirgin bir olasılık" olduğuna inanıyor. 

"Türkiye'nin askeri ayak izi, bu tür bir bozulmayı mutlaka engelleyemez" dedi. "Aslında, Türkiye'nin Libya'daki katılığı ve özgüveni tartışmalı bir şekilde kötüleşen siyasi krize katkıda bulunuyor. İstikrar veya iyi yönetişimin desteklenmesine kesinlikle yardımcı olmuyor."

Bakır, Türk silahlarının ihraç edildikleri bölgelerin güvenlik ve istikrarına zarar vermek yerine katkıda bulunduğuna inanıyor.  "Türkiye'nin savunma sistemlerinin kullanımına tanık olan birçok bölgesel tiyatroda sahadaki gerçeklerin gösterdiği kadarıyla, bunlar tıkanan mücadelelerin çözülmesine yardımcı oldu, bazı çatışmaların yayılmasını engelledi, bazı ülkelerde durumu istikrara kavuşturdu ve bazılarının genişleyen rolünü engelledi. İran ve Rusya gibi aktörler." 

 

Kaynak: Middle East Eye

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.