Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Nijer'de Askeri Üsse Düzenlenen Saldırıda 70 Asker Öldü

Nijer'de askeri garnizona yönelik düzenlenen saldırıda 70 asker öldü.
SDE Editör
12 Aralık 2019 10:00
A+
A-

EURONEWS

Yerel basında çıkan ve güvenlik kaynaklarına dayandırılan haberlere göre, saldırganlar ülkenin batısındaki Nijer'in batısındaki Tillaberi bölgesinde bulunan Inates kentindeki askeri garnizona dün akşam saatlerinde saldırı düzenledi.

Askerler akşam namazı kılma hazırlığındayken ağır silahlarla donatılmış araç ve motosikletlerle garnizona gelen saldırganlar, çevreye ateş açtı.

Askerlerin karşılık vermesine rağmen, saldırganlar gece boyu garnizonun kontrolünü elinde tuttu. Saldırganlar ancak takviye askerlerin gelmesiyle püskürtüldü.

Henüz resmi açıklama yapılmasa da güvenlik kaynakları en az 70 askerin ve 57 saldırganın öldürüldüğünü kaydetti. Çok sayıda askerin de kaybolduğu belirtiliyor.

Bu arada Nijer Cumhurbaşkanı Mahamadou Issoufou da Twitter'dan yaptığı açıklamada, saldırı nedeniyle Mısır'daki ziyaretini yarıda keserek ülkeye döneceğini bildirdi.

Tillaberi'nin bazı bölgelerinde OHAL uygulanıyordu

Ülkenin batısındaki Tahoua bölgesinde dün askeri bir noktaya düzenlenen saldırıda, 3 asker ölmüş, 14 saldırgan etkisiz hale getirilmişti.

Öte yandan, Tillaberi ve Tahoua'nın bazı bölgelerinde 2017'den bu yana uygulanan olağanüstü hal 3 ay daha uzatıldı.

Nijer yönetimi, ekimde, insani yardım kuruluşlarının yanlarında askeri refakat olmadan bölgeyi ziyaret etmelerini yasakladı.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.