Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Mali'de cihat yanlıları ile müzakere için heyet kuruldu

Mali'de Bamako hükümeti, cihat yanlısı gruplarla müzakereleri yürütmek üzere hükümet bünyesinde bir yapı kurma kararı aldı.
SDE Editör
21 Şubat 2021 13:45
A+
A-

MEPA NEWS

Mali'de Bamako hükümeti, cihat yanlısı gruplarla müzakereleri yürütmek üzere hükümet bünyesinde bir yapı kurma kararı aldı.

Ülkenin devrik başkanı Ibrahim Boubacar Keita geçtiğimiz yıl söz konusu müzakerelere başlanacağını açıklamış, ancak Ağustos ayındaki darbenin ardından süreç askıda kalmıştı.

Geçiş sürecinde başbakan olan Moctar Ouane tarafından yapılan açıklamada, müzakereleri yürütmek için bir yapı teşkil edildiği belirtilirken, yapıya dair ayrıntılı bilgi ise paylaşılmadı.

Ülkede müzakerelerin başlaması halinde sürece dair ayrıntıların da netlik kazanması bekleniyor.

El Kaide'nin Batı Afrika kolunun 'müzakere' açıklaması

El Kaide'nin Batı Afrika'da faaliyet gösteren yapılanması olan Cemaat Nusret el İslam vel Müslimin'in (CNİM) medya kolu "Al Zallaqa" tarafından Mart 2020'de yayınlanan açıklamada, Fransa Mali'den çekilirse yerel güçlerle müzakere yapılabileceği belirtilmişti.

Bu durum çatışma uzmanlarınca, "cihat yanlısı gruplar Taliban'ın izinde" ifadesiyle yorumlanmıştı.

Taliban, 2001'den bu yana çatışma içerisinde olduğu ABD ile Şubat 2020'de bir anlaşma imzalamıştı. Bu anlaşmayla ABD Afganistan'dan çekilmeyi taahhüt etmiş, yerel Afgan yapılar arasında yeni bir hükümet için müzakereler başlamıştı.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.