Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Mali Dışişleri Bakanı: Rusya Mali'nin Uzun Vadeli Partneri

Mali Dışişleri Bakanı Abdoulaye Diop, Rusya'nın, Mali'nin uzun vadeli partneri olduğunu belirterek, bu ülkeyle kurdukları ilişkiye saygı duyulması gerektiğini söyledi.
SDE Editör
14 Nisan 2022 13:58
A+
A-

Dışişleri Bakanı Diop, Mali'ye resmi ziyaret düzenleyen Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock ile görüştü.

Görüşmenin ardından basına açıklamada bulunan Diop, Almanya'nın, Mali'nin bağımsızlığını tanıyan ilk ülke olduğunu anımsatarak, 2 ülke arasındaki ilişkinin özel olduğunu kaydetti.

Diop, Almanya'ya, Mali'deki Birleşmiş Milletler Çok Boyutlu Entegre İstikrar Misyonu (MINUSMA) ve Avrupa Birliği'nin Mali'de yürüttüğü Avrupa Eğitim Misyonu'na (EUTM) verdiği katkı dolayısıyla teşekkür etti.

İddia edildiği gibi özel güvenlik şirketleriyle çalışmadıklarının altını çizen Diop, "Mali devletlerle iş birliği yapıyor. Rusya ile kurduğumuz ilişki de bu şekilde ve uzun soluklu. Bu noktada Rusya ile kurduğumuz ilişkiye saygı duyulmalı." dedi.

Diop, Alman Dışişleri Bakanı Baerbock'ın, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna'da ciddi hak ihlallerinde bulunduğuna ilişkin ifadesi üzerine de olayları birbirine karıştırmamak gerektiğini, Mali'nin Ukrayna'da yaşananlarla ilgilenmediğini kaydetti.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.