Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 - +90 530 926 41 13 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Libya Başbakanı: 'BM Silah Ambargosunu Kapsamlı Denetlesin'

Libya Başbakanı Fayiz es-Serrac, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından 2011'de alınan Libya'ya silah ambargosu kararının, kapsamlı bir şekilde denetlenmesi çağrısında bulundu.
SDE Editör
07 Mayıs 2020 12:19
A+
A-

Libya Başbakanlık Ofisinden yapılan yazılı açıklamaya göre, İtalya Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Luigi Di Maio ile telefonda görüşen Başbakan Fayiz es-Serrac, Avrupa Birliği'nin (AB), silah ambargosunun denetlenmesi için Akdeniz'de başlattığı "İrini Operasyonu"na karşı olduklarını yineledi. 

Bu operasyona, sadece deniz üzerinde denetleme öngörmesi nedeniyle karşı olduklarını belirten Serrac, kara, deniz ve hava olmak üzere kapsamlı denetleme yapılması gerektiğini ifade etti. Serrac, bu konuyla ilgili AB'ye bir yazı gönderdiklerini kaydetti.

İtalya'nın Libya hükümetini ve siyasi süreci desteklediğini belirten Di Maio ise hükümetin yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadelede aldığı tedbirleri övdü.

Di Maio ayrıca, Libya hükümetine Kovid-19'la mücadelede İtalya halkına yönelik sergilediği dayanışma için teşekkür etti.

AB, BM Güvenlik Konseyinin silah ambargosunun denetlenmesi için 31 Mart'ta "İrini" adı verilen bir operasyon başlatma kararı almıştı.

Operasyonun, Libya açıklarında gemileri denetlemesi ve yasa dışı petrol ticareti hakkında veri toplaması da bekleniyor.

Tuğamiral Fabio Agostini tarafından yönetilen ve karargahı İtalya'nın başkenti Roma'da olan operasyon, Libya Başbakanı Fayiz es-Serrac tarafından reddedilmişti.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.