Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

İsrail ve Çad Diplomatik İlişkileri Yeniden Tesis Ediyor

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun Çad'ı ziyaret etmesinin ardından iki ülke arasındaki diplomatik ilişkiler yeniden kuruldu
SDE Editör
21 Ocak 2019 14:21
A+
A-

EURONEWS

Çad Cumhurbaşkanı İdris Debi ile Netanyahu'nun bir araya geldiği görüşmede, 1972'de kopan iki ülke ilişkilerinin yeniden tesis edilmesi ve bazı iş birliği konularında anlaşmalar imzalandı.

Debi, kabul sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında yaptığı konuşmada, Netanyahu'nun ziyaretinin iki ülkenin yakınlaşması ve daha fazla iş birliği olduğunu belirtti.

İsrail Başbakanı da Çad ile ilişkilerini yenileyerek Arap ve İslam dünyasında yeni bir çığır açtıklarını söyledi.

Çad Cumhurbaşkanı Debi, kasım ayında yaptığı İsrail ziyaretinde, Netanyahu ile tarım alanında iş birliği, terörle mücadele, sınır güvenliği ve teknoloji konularını görüşmüştü.

Debi, İsrail'i ziyaret eden ilk Çad cumhurbaşkanı olmuştu.

İsrail'den, Filistin'e yakın olan ülkelerle arayı düzelme çabaları

İsrail, 1967'deki Filistin topraklarının işgalinin ardından Tel Aviv'e tepkili olan Afrika ve Körfez ülkeleri ile ilişkilerini düzeltmeye çalışıyor.

Tel Aviv'e mesafeli ülkelerle yakınlaşmak için adımlar atan Netanyahu, geçtiğimiz ay ülkesinin diplomatik ilişkisi bulunmayan Umman'ı ziyaret etmişti.

Çad ile İsrail arasındaki diplomatik ilişkilerse 1972 yılında dondurulmuş, Orta Afrika ülkesi 1988 yılında Filistin'i resmen tanımıştı.

 

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.