Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

"Hedef Türk Konvoyuydu Özür Dileriz"

Somali'ye askeri ve ekonomik kalkınma yardımlarında bulunan Türkiye bölgede istenmeyen güç. 2'si Türk 81 kişinin ölümüne yol açan saldırıyı üstlenen Eş Şebap terör örgütü asıl hedefin Türkler olduğunu duyurdu. Somali istihbaratı ise dün yaptığı açıklamada saldırının yabancı bir ülke tarafından planlandığını duyurmuştu.
SDE Editör
31 Aralık 2019 16:38
A+
A-

Cumartesi günü Somali’nin başkenti Mogadişu’da düzenlenen terör saldırısı ile ilgili bir gelişme yaşandı… Terör örgütü Eş Şebap saldırıyı üstlendiklerini açıklarken hedeflerinin Türk vatandaşlarını taşıyan konvoy olduğunu duyurdu.

2 Türk vatandaşı da dahil 81 kişinin yaşamını yitirdiği ve 100’den fazla kişinin de yaralandığı saldırı sonrasında terör örgütünün sözcülerinden Şeyh Ali Mahmud bir sesli mesaj yayınladı. Teröristlerin sözcüsü, “Müslüman Somali halkına acı veren kayıplar için çok üzgünüz, hayatını kaybeden Müslümanlara baş sağlığı diliyoruz. Yaralananlara ve malları zarar görenlere geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz” ifadesini kullandı.

Sesli mesajda Türkiye’yi Somali’nin kaynaklarını sömürmekle suçlayan Eş Şebab, “Türkler bizim düşmanımızdır ve daha önce söylediğimiz gibi topraklarımızdan çekilene kadar onlarla savaşmaya devam edeceğiz. Ancak masum Müslüman Türk vatandaşlarına karşı değiliz” açıklamasını yaptı. 

Somali istihbaratı, hafta sonu aralarında Türk vatandaşlarının da olduğu onlarca kişinin ölümüne yol açan başkent Mogadişu'daki bombalı saldırının yabancı bir ülke tarafından planlandığını duyurmuştu. 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.