Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

'Halife Hafter İsrail ile gizlice görüştü'

General Halife Hafter'e yakın kaynaklar, Hafter'in Temmuz ayının başında, Ürdün’ün başkenti Amman’da İsrailli bir istihbarat yetkilisi ile uzun bir toplantı yaptığını iddia etti. Toplantının ana konusunun ise "Hafter ve İsrail arasındaki güvenlik paylaşımını derinleştirmek” olduğu iddia edildi.
SDE Editör
05 Temmuz 2018 10:34

(Timetürk)

Middle East Monitor'un haberine göre adını vermek istemeyen kaynak Al-Araby Al-Jadeed gazetesine konuşarak, “Hafter, Fransızların ve İtalyanların bölgeyi kontrol etme arzularına karşılık İsrail güvenlik güçlerinin Güney Libya'da varlığını yoğunlaştırmasını istedi" ifadelerini kullandı.

İsrail İçin Güvenlik Merkezleri Oluşturulacak

Yine aynı kaynak Hafter'in İsrailli istihbarat yetkilisine Libya çölünün ortasındaki Sabha'da İsrail için güvenli merkezleri oluşturma sözü verdiği iddiasını aktardı.

Batılı medya kaynakları ise geçtiğimiz yıllarda İsrail'in Libya'ya istihbarat ve muhtemelen de askeri destek sağladığını açığa vurmuştu.

Libya Asıllı Likud Parti Üyesini Aracı Yaptı İddiası

Al-Araby Al-Jadeed gazetesine konuşan kaynağa göre Hafter, İsraillilerle çeşitli kanallar üzerinden bağlantılar kurdu. İsrailli-Kanadalı Güvenlik Danışmanı Ari Ben Manachi ve Libya asıllı Likud Partisi üyesi Oren Hazan ise bu bağlantılara dahil olduğunu öne sürdü.

Buna göre Mısır'ın Sina yarımadasına Libya'dan silah kaçırılmasını istemediği için Hafter'in İsrail'le görüşmesini desteklediği ancak Hafter'in doğrudan İsrail ile irtibata geçmesini uygun bulmadıklarını iddia etti.

Cezayir'den Sert Mektup

Cezayir medya kaynakları da geçmişte Cezayir tarafından Hafter'e sert dile yazılmış bir mektup göndererek Güney Libya'da bir İsrail istihbarat merkezi kurulmasını desteklediği için uyarmıştı.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.