Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Güney Afrika Cumhuriyeti ve Senegal'in BMGK'de Reform Çağrısına Etiyopya da Destek Verdi

Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed, Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall ve Güney Afrika Cumhurbaşkanı Cyril Ramaphosa'nın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde (BMGK) reform yapılması çağrılarına destek verdi.
SDE Editör
08 Aralık 2021 16:35
A+
A-

Başbakan Ahmed, Twitter'dan yaptığı açıklamada, "BMGK'de 1,3 milyar nüfuslu kıtanın blok halinde kalıcı bir söz ve koltuğa ihtiyacı olduğunu yineleyen diğer Afrikalı liderlere katılıyorum." ifadesini kullandı.

BMGK'de reform çağrılarına destek veren Ahmed, kıta ile ilgili sorun ve kararların kıtadan bir temsilci olmadan alınamayacağının altını çizdi.

Etiyopya'da merkezi hükümete karşı isyan başlatan Tigray Halk Kurtuluş Cephesi (TPLF) ile savaşmak için yetkilerini yardımcısına devrederek cepheye giden Başbakan Ahmed, görevine geri dönmüştü.

Senegal Cumhurbaşkanı Sall ve Güney Afrika Cumhurbaşkanı Ramaphosa, dün yaptıkları ortak açıklamada, BMGK'de Afrika ülkelerinin konumuna ilişkin eleştirilerde bulunarak reform çağrısı yapmıştı.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.