Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

El Kaide Mali'de Alman ve Fransız Güçlerine Saldırı Düzenledi

El Kaide'nin Batı Afrika yapılanması Cemaat Nusret el İslam vel Müslimin Mali'de Alman ve Fransız güçlere yönelik bombalı araç saldırıları düzenledi
SDE Editör
05 Temmuz 2021 10:05
A+
A-

MEPA NEWS

El Kaide'nin Batı Afrika yapılanması Cemaat Nusret el İslam vel Müslimin (CNİM) Mali'de Alman ve Fransız güçlere yönelik bombalı araç saldırıları düzenledi.

Yerel kaynakların aktardığı bilgilere Mali'deki Alman ve Fransız güçleri farklı saldırıların hedefi oldu.

Saldırılarda çok sayıda yabancı askerin yaralandığı ifade edilirken, ölü ve yaralı sayısına dair gerçek rakamlar ise belirsizliğini koruyor.

Sorumluluğu üstlenen CNİM ise, saldırıların detaylarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

CNİM tarafından sosyal medya üzerinden yapılan açıklamalarda, "Haçlı birlikleri" olarak nitelenen Batılı güçlerin 3 ayrı saldırıyla hedef alındığı öne sürüldü:

- İlk saldırı 19 Haziran günü, Avrupalı birliklerin oluşturduğu "Takuba" güçlerini hedef aldı. Ülkenin kuzeyinde düzenlenen saldırıda yerel güçlerden ve Avrupalı birliklerden kayıplar olduğu ifade edildi.

- İkinci saldırı 20 Haziran günü ülkenin kuzey kesimindeki Gossi şehri yakınlarında Fransız askeri konvoyunu hedef aldı. Konvoya düzenlenen bombalı araç saldırısında ölü ve yaralılar olduğu aktarıldı.

- Üçüncü ve son saldırı ise ülkenin kuzeydoğusundaki Tarkint bölgesinde, BM misyonuna bağlı Alman güçlerine yönelik bir bombalı araçla düzenlendi. Saldırıda çok sayıda askerin yaralandığı resmi kaynaklarca açıklandı.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.