Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Cezayir Genelkurmay Başkanı: "Tüm Seçenekleri Değerlendiriyoruz"

Cezayir Genelkurmay Başkanı Ahmed Kaid Salih, ülkesinin krizden çıkması için ordunun tüm seçenekleri değerlendirdiğini belirterek, geçiş dönemine ilişkin başka adımların atılabileceği mesajını verdi.
SDE Editör
17 Nisan 2019 09:55
A+
A-

Genelkurmay Başkanı Salih, Libya sınırındaki bir askeri üsse yaptığı ziyaret sırasında ülkedeki son gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Cezayir'de Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika'nın istifasından sonraki geçiş dönemine işaret eden Salih, "Ülkenin içinde bulunduğu krizden çıkabilmesi için tüm seçenekleri değerlendiriyoruz. Zaman tükeniyor ve Cezayir daha fazla ertelemeyi kaldıramaz. İlk adım tamamlandı ve arzulanan hedeflere ulaşılması için devletin kurumlarının işleyişini engellemeyecek başka adımlar atılacak." dedi.

Ülkede bu hafta sekizinci kez sokağa inen kitleleri sabretmeye çağıran Salih, geçiş döneminin başlangıcının "ince ve hassas" olduğunu belirtti.

Cezayirlileri gösteriler sırasında korumayı ordunun birinci vazifesi sayan Salih, göstericileri "şiddete başvurmamaları ve kamu malına zarar vermemeleri" yönünde uyardı.

ESKİ İSTİHBARAT BAŞKANI'NA UYARI

Salih ayrıca, Cezayir'de 25 yıl İstihbarat ve Güvenlik Dairesi Başkanlığı yaptıktan sonra 2015'te görevden alınan Muhammed Medyen'i açık şekilde konuşmasında hedef aldı.

Halk arasında General Tevfik adıyla bilinen eski İstihbarat Başkanı'nı çözümleri sekteye uğratmakla suçlayan Salih, "Bu şahsın, halkın iradesine karşı durumu alevlendirmek için şüpheli kimselerle görüştüğünü tespit ettik. Bu şahsı bir kez daha uyarıyorum, eğer bu tür eylemlere devam ederse hakkında yasal süreç başlayacaktır." diye konuştu.

Cezayir Genelkurmay Başkanı Salih, Buteflika döneminde kamuoyuna yansımış ancak üstü kapatılmış yolsuzluk dosyalarının yeniden açılması konusunda "yargının daha hızlı davranmasını" istedi.

BUTEFLİKA GİTTİ, PROTESTOLAR DEVAM EDİYOR

Cezayir'de 20 yıldır yönetimde bulunan Buteflika, yaklaşık 1,5 ay süren protestolar ve ordunun "uyarıları" sonucu 2 Nisan'da istifa etmişti.

Cezayir sokağında, Buteflika'nın istifasından sonra, "Buteflika rejiminin temsilcisi" olarak kabul edilen devletin zirvesindeki isimlerin gitmesi yönündeki ortak talep geniş katılımlı kitlesel gösterilerde öne çıkmıştı.

Cezayirliler, soyadlarına atıfta bulunarak "üç B" diye tanımladıkları, geçici Cumhurbaşkanı Bin Salih, Başbakan Nureddin Bedevi ve hükümeti, son olarak da yargının en üst makamındaki Anayasa Konseyi Başkanı Tayyib Bilayz'ın gitmesi konusunda gösterilerinde tek sesli kitlesel bir tavır ortaya koymuştu.

Göstericilerin görevden ayrılmasını istediği "üç B"den Anayasa Konseyi Başkanı Tayyip Bilayz, protestolar üzerine bugün istifa etmişti.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.