Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 - +90 530 926 41 13 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Cezayir Ana Muhalefeti Arap Dünyasına: Türkiye ve İran'la “Kenetlenin"

Cezayir'deki ana muhalefet partisi Barış Toplumu Hareketi, Arap Birliği Zirvesine katılan liderlere, Türkiye ve İran başta olmak üzere İslam dünyasıyla “kenetlenme” çağrısında bulundu.
SDE Editör
02 Kasım 2022 11:03
A+
A-

AA

Barış Toplumu Hareketi, Cezayir’in ev sahipliğinde düzenlenen 31. Arap Birliği Zirvesi dolayısıyla yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, “Arap liderlerini, İslam ümmetinin yeniden uygarlık tarihindeki tekamülünü sürdürmesi için yeni bir medeni vizyon çerçevesinde, rekabet ve çatışma için değil, kenetlenme ve entegrasyon için, İran ve Türkiye başta olmak üzere İslam dünyasının bileşenleri ile diyalog ve normal ilişkiler açmaya çağırıyoruz.” denildi.

Arap ülkelerinin aralarındaki anlaşmazlıkların sona erdirilmesinin gerekliliğine vurgu yapılan açıklamada, Filistin meselesinin milli ve dini bir dava olarak merkeze alınması ve İsrail ile yapılan normalleşme sürecinin son bulması çağrısı yapıldı.

Cezayir Dışişleri Bakanı Ramtan Lamamra da Arap Birliği Zirvesi hazırlık toplantılarının açılışında yaptığı açıklamada, ülkesinin Arap ülkeleri arasındaki tartışmalı dosyaları ve geçmişte kalan problemleri tartışmayarak, önceki zirvelerde kabul edilen maddeleri benimseyip, zirve gündeminin hazırlanmasında yeni bir sistem önerdiğini belirtmişti. Liderler düzeyindeki 31. Arap Birliği Zirvesi, bugün ve yarın Cezayir'in ev sahipliğinde düzenlenecek.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.