Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Ekonomi ve Finans

Haftanın Ekonomi ve Finans Değerlendirmesi (20-26 Temmuz 2020)

SDE Editör
27 Temmuz 2020 10:35

Yurtiçi Piyasalar

Merkezi yönetim borç stoku

Haziran sonu itibarıyla merkezi yönetim brüt borç stoku 1.641 milyar TL düzeyine çıktı. Bu kapsamda, borç stokunun 822,8 milyar TL tutarındaki kısmı Türk Lirası, 818,4 milyar TL tutarındaki kısmı ise döviz cinsi borçlardan oluştu.

Mayıs sonu itibarıyla vadesine bir yıl veya daha az kalmış kısa vadeli dış borç stoku 169,5 milyar USD oldu. Toplam stok içerisinde genel yönetim %3,7, Merkez Bankası %11,4, bankalar %45,1 ve diğer sektörler %39,8 paya sahip oldu.

TCMB politika faizini sabit tuttu

TCMB dünkü toplantısında piyasaya beklentisine paralel olarak %8,25 seviyesindeki politika faizi oranını değiştirmedi. Karar sonrası yapılan yazılı açıklamada; iktisadi faaliyette kademeli normalleşme adımlarıyla birlikte Mayıs ayında başlayan toparlanmanın güç kazandığı, turizm gelirlerinde salgın hastalığa bağlı olarak gözlenen düşüşe rağmen seyahat kısıtlamalarının hafifletilmesiyle kısmi bir iyileşme beklendiği, ek olarak birim maliyet artışlarının yansımalarıyla çekirdek enflasyon göstergelerinin eğilimlerinde yükseliş gözlendiği, gıda enflasyonunun dönemsel ve salgına bağlı etkiler nedeniyle arttığı belirtildi. Merkez, enflasyondaki düşüş sürecinin devamlılığının ülke risk priminin gerilemesi, uzun vadeli faizlerin aşağı gelmesi ve ekonomik toparlanmaya sağladığı katkı açısından önemli olduğunu ifade ederek para politikasındaki temkinli duruşun sürdürülmesi gerektiğine işaret etti.

Tüketici güven endeksi

Tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, Temmuz ayında bir önceki aya göre %2,7 oranında azaldı; Haziran ayında 62,6 olan endeks, Temmuz ayında 60,9 oldu.

Yurtdışı Piyasalar

AB Ekonomisi

Avrupa Birliği tarafları koronavirüsle mücadele kapsamında oluşturulan kurtarma paketi ve bütçe konusunda anlaşma sağladı. Bu kapsamda 750 milyar euro tutarındaki paketin 390 milyar euroluk kısmını hibeler, 360 milyar euroluk kısmını ise düşük faizli krediler oluşturuyor.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), koronavirüs salgınından etkilenen ülkeleri desteklemek için 2020 yılının ilk yarısında 5,1 milyar euroluk yatırım gerçekleştirdiğini açıkladı. Bankanın yatırım yaptığı portföylerden en büyüğü olan Türkiye’nin bu süreçte EBRD’den söz konusu yatırımın beşte biri büyüklüğünde, yaklaşık 1 milyar euro yatırım aldığı açıklandı.

ABD Ekonomisi

Bu hafta ABD cephesinde yeni teşvik paketine ilişkin görüşmelerin başladığı haberleri gündemde idi. Yeni teşvik paketinin tutarının 1 trilyon USD’den başlayacağını ve paketin odağında çocuklar, istihdam ve Kovid-19 aşısının olacağını belirtildi.

ABD’de ikinci el konut satışları Haziran ayında Mayıs’a göre %20,7 artış ile aylık bazda şimdiye kadarki en hızlı artışını kaydederek 4,72 milyon adet olarak gerçekleşti.

Öte yandan ülkede haftalık işsizlik maaşı başvuruları mevsimsellikten arındırılmış verilere göre 1,42 milyon kişi düzeyinde gerçekleşerek 28 Mart’tan bu yana ilk kez haftalık bazda artış gösterdi.

Altın

Altın Eylül 2011’den bu yana en yüksek seviyesine çıkarak 1.871 USD/ons seviyesine tırmandı.