Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Savunma ve Güvenlik

Haftanın Savunma ve Güvenlik Değerlendirmesi (24- 30 Haziran 2019)

Bu değerlendirme, son bir hafta içinde iç güvenlik ile ilgili yurtiçi ve yurtdışı operasyonlar, savunma sanayiindeki gelişmeler, askeri tatbikatlar, uluslararası kriz ve çatışmaların askeri boyutuna dair haberlerin değerlendirmesini kapsamaktadır.
SDE Editör
01 Temmuz 2019 14:20

Hafta içinde jandarma komando, jandarma özel harekât ve iç güvenlik bölgesinde görevli Tugaylar Sorumluluk alanlarında devamlı operasyonlarına devam ettiler. Yapılan operasyonlarda Tunceli, Diyarbakır, Siirt, Hakkâri bölgesinde PKK terör örgütü ile temas sağlandı. Pençe Harekâtını icra eden Tugaylarımız Sidekan’dan başlattıkları operasyonlarını HAKURK bölgesinde başarılı bir şekilde devam ettiriyorlar. Bu operasyona bağlı olarak F-16 uçaklarımız Haftanin, ZAP, Metina, Garadağı bölgesinde tespit edilen PKK terör örgütüne ait sığınak, barınak ve silah mevzilerini havadan vuruyor.

AFRİN, Cerablus, El bab, İDLİB de görevli birliklerimiz ÖSO ile birlikte PKK/PYÖ/YPG ye karşı bölgelerinde başarılı operasyonlar icra ediyorlar.

Yurt içerisinde askeri ve sivil bürokrasi içerisinde tespit edilen FETÖ’ne üye olan kişilere karşı gözaltı ve tutuklamalar devam etti.

ABD ile S-400’lerle ilgili görüşmelere devam edildi ve Türkiye ‘S-400’leri tartışmanın anlamı yok BM iş bitmiştir’ diye en yetkili ağızlardan açıklama yaptı.

Kıbrıs açıklamalarında Türkiye de sondaj faaliyetlerini başlattı ve devam ediyor. Kıbrıs Rum kesimi ve Yunanistan AB’ni Türkiye aleyhine karar almaya zorladılar. Askerlik kanun teklifi TBMM de kabul edildi.

Yurt İçinde Yapılan Operasyonlar

- Yüksekova kırsalında devam eden operasyonda 3 PKK terörist öldürüldü.

- Tunceli kırsalında devam eden hava destekli operasyonda 4 PKK terörist ölü olarak ele geçirildi

- Şırnak’ın Güçlükonak ilçesi köy yolunda tespit edilen 2 adet el yapımı patlayıcı imha edildi.

- Kars’ta terör örgütü tarafından kaçırılan bir çobanın cesedi bulundu.

- Kara kuvvetlerindeki FETÖ yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında 30 subay, 2 mahrem imam gözaltına alındı.

- Doğu Karadeniz bölgesinde 1700 askerle Giresun, Bayburt, Gümüşhane, Sivas, Tokat kırsalında PKK terör örgütüne karşı operasyon, teslim olan bir teröristin verdiği bilgiye dayanarak nokta operasyonları şeklinde icra ediyor.

- Diyarbakır Hani’de 2 terörist ölü olarak ele geçirildi.

- Van’ın Çatak ilçesi kırsalında gerçekleştirilen operasyon da 2 terörist öldürüldü.

Uluslararası Savunma Güvenlik

- ABD ve koalisyon güçleri PKK/YPG ye yardım göndermeye devam ediyor. Yardımlar Irak sınırındaki SEMELKA kapısından Suriye’ye giriş yapıyor.

- ÖSO Haseke kırsalında 2 PKK’lıyı kurduğu pusuda öldürdü.

- PKK ve YPG terör örgütü HASEKE’nin Merkede kasabasında halkın arpa ve buğday tarlalarını yakıyor.

- PENÇE harekâtında öldürülen terörist sayısı 60 oldu. HAKURK da örgüte ait büyük bir mağarada bol miktarda silah, mühimmat ve yaşam malzemesi ele geçirildi.

- Rusya düşürülen ABD uçağının İran hava sahasında olduğunu açıkladı.

- Libya’da darbeci Hafter’e karşı Türkiye ulusal mutabakat Hükümetini desteklemeye devam ediyor. Mısır, BAE, Rumlar Hafter’e destek veriyor. Geçtiğimiz hafta içerisinde Trump Hafter ile bir telefon görüşmesi yapmıştı.

- Cumhurbaşkanı Erdoğan S-400’lerin Temmuz ayı içerisinde alınmaya başlayacağını açıkladı.

- Ev hapsinde tutulan ABD konsolosluk çalışanı METE CANTÜRK serbest bırakıldı. Yurt dışı çıkış yasağı konuldu.

- Kocaeli’de TEM şube müdürlüğünce düzenlenen operasyonda DEAŞ terör örgütü şüphelisi 7 kişi gözaltına alındı.

- Azez bölgesinden gelip AFRİN’e geçmeye çalışan 2 bombacı kadın terörist yakalandı.

- Suriye’de ÖSO birlikleri TEL RIFATTA ki PKK/YPG mevzilerini füze atışları ile vurdu. Bölgede zaman zaman çatışmalar oluyor.

- Afganistan’ın Nangarhar vilayeti bölgesinde Taliban DEAŞ ile arasında zaman zaman çatışmalar devam ediyor. Ancak TALİBAN DEAŞ a karşı başarılı operasyonlarına devam ediyor.

- TSK unsurları Tel Abyad’dan Türkiye ye girmeye çalışan 3 PKK’lı Teröristi yakaladı.

- NATO üyesi ülkeler bu yıl savunmaya 984 milyar 234 milyon dolar kaynak ayıracak. Türkiye 2019 yılında savunmaya GSMH’nin yüzde 1.29’unu (18 milyar dolar) ayıracak. ABD ise GSMH’nin yüzde 3.42 sini ayıracak.

- PKK’lı teröristler tarafından AFRİN güneyindeki KİMAR üssümüze roketli saldırı gerçekleştirildi 1 Asker şehit oldu 6 Asker yaralandı.

- Irak’ın Kuzeyine yapılan hava harekâtında toplamda 12 terörist etkisiz hale getirildi.

- İDLİB de 10 numaralı gözlem noktasında rejim yanlıları tarafından yapılan havan atışında 1 Askerimiz şehit oldu 2 Askerimiz yaralandı. Muhaliflerle yapılan çatışmada 50 rejim milisi öldü.