Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Savunma ve Güvenlik

Haftanın Savunma ve Güvenlik Değerlendirmesi (22-28 Temmuz)

Bu değerlendirme, son bir hafta içinde iç güvenlik ile ilgili yurtiçi ve yurtdışı operasyonlar, savunma sanayiindeki gelişmeler, askeri tatbikatlar, uluslararası kriz ve çatışmaların askeri boyutuna dair haberlerin değerlendirmesini kapsamaktadır.
SDE Editör
29 Temmuz 2019 15:56
 • Hafta içerisinde jandarma komando, jandarma özel harekât birlikleri ile iç güvenlik bölgesinde görevli komando ve piyade birlikleri sorumluluk alanlarında operasyonlarına devam etti. F-16 uçakları, silahlı helikopterler, topçu ve obüsler ihtiyaç duyulan bölgelere ateş desteği sağladı.
 • Hafta içerisinde Bingöl-Siirt-Şırnak Gaban Dağı ve Van merkez ve Çatak bölgesi kırsalında terör örgütü PKK ile sıcak temas sağlandı ve 18 terörist öldürüldü. Operasyonlarda teslim olan teröristler de vardı.
 • Hakkâri Çukurca ilçesi Irak sınırında çıkan çatışmada 3 terörist öldü. 1 askerimiz şehit oldu.
 • Kuzey Irak Hakurk bölgesinde 27 Mayıs’ta başlayan Pençe Harekâtı Kuzey Irak topraklarında, Kandil ve İran sınırı istikametinde başarılı bir şekilde devam ediyor.
 • Hafta içerisinde teslim olan bir teröristin gösterdiği sığınak ve barınaklarda başta doçka silahı olmak üzere çok sayıda kalaşnikof, RPG-7 roket atarı ve bu silaha ait çok sayıda mühimmat ile bol miktarda yaşam malzemesi ele geçirildi. Çatışmada yaralanan bir asker Van Yüzüncü Yıl Hastanesi’ne kaldırıldı. Hayati tehlikeyi atlattı. Pençe Harekâtı’nın devam ettiği Bradost bölgesinde tespit edilen PKK’lı teröristler F-16 uçakları ve silahlı helikopterler tarafından etkisiz hâle getirildi. Bradost bölgesinin İran sınırına yakın bölgeleri zaman zaman İran topçusu tarafından da ateş altına alınıyor. Pençe Harekâtı’nda 71 terörist etkisiz hâle getirildi. Kuzey Irak’ta toplam öldürülen terörist sayısı 204 oldu.

Sınır Ötesi ve Uluslararası Operasyonlar

 • İdlib’te ise Rejime ait savaş uçakları yine köyleri bombaladı. Aralarında kadın ve çocukların bulunduğu 35 kişi hayatını kaybetti. İdlib’te TSK’nin gözlem noktalarına herhangi bir ateş ve taciz yapılmadı.
 • Afrin bölgesinde PKK ve PYD teröristlerinin motosiklet ve araçlarla yapmak istedikleri bombalama teşebbüsleri ÖSO güçleri tarafından engellendi.
 • Münbiç-Tel Rıfat arasında kalan bölgede PKK/YPG’li teröristler ile ÖSO ordusuna bağlı güçler arasında sık sık taciz ateşleri açıldı.
 • Fırat’ın doğusunda PKK ve YPG’li teröristlerin kullandığı araçlar etkisiz hâle getirilirken, araçlarda bulunan PKK ve YPG’li teröristler öldürüldü. Fırat’ın doğusundaki bölgeden atılan bir roket Ceylanpınar’da bir eve isabet etti. Bir kişi yaralandı. TSK’ye bağlı obüsler ve toplar roketin geldiği bölgeyi yağma ateş altına aldı.
 • Yurtdışında Kuzey Irak’ta PKK terör örgütünün bulunduğu sığınak ve barınaklar F-16 uçakları tarafından bombalandı. Metina, Zap, Gara ve Haftanin bölgesine yapılan hava harekâtında 15 terörist silahları ile birlikte ölü olarak ele geçirildi. Geçen hafta Erbil’de Konsolosluk görevlimizin şehit olmasına neden olan olayı planlayan iki kişi Erbil’den çıkıştan itibaren takip edilerek, MİT ve TSK’nin müşterek operasyonu ile etkisiz hâle getirildiler.
 • Afganistan’da Taliban ve DEAŞ’ın saldırıları devam ediyor. Taliban’ın bir askeri karakola yaptığı saldırıda 19 Afganistan askeri hayatını kaybetti.
 • Somali Mogadişu’da belediye binasında meydana gelen patlamada belediye başkanı hayatını kaybetti.
 • Nijerya’da kaçırılan 4 Türk vatandaşı kurtarıldı.
 • Kıbrıs açıklarında Fatih ve Yavuz sondaj gemilerimiz faaliyetlerine devam ediyor. Savaş gemilerimiz bu gemilere refakat ediyor. İHAlarımız bölgede faaliyetlerine devam ediyor. Savaş uçaklarımız Kıbrıs üzerinde zaman zaman keşif uçuşları icra ediyor.
 • Filistin Devlet Başkanı İsrail ile yapılan bütün anlaşmaların askıya alındığını açıkladı. Yapılan açıklamayı HAMAS desteklediğini duyurdu.
 • Libya’da UMH (Ulusal Mutabakat Hükümeti) ile isyancı General Hafter güçleri arasındaki çatışmalar zaman zaman şiddetlenerek devam ediyor. UMH başkentte saldırı hazırlığında bulunan El Kaide terör örgütünün 3 üst düzey mensubunun yakalandığını duyurdu.
 • Türkiye ve ABD yetkilileri arasında Suriye’de Fırat’ın doğusunda güvenli bölge oluşturma görüşmelerinde henüz bir anlaşma sağlanmadı. Güvenli bölgenin derinliğini Türkiye 40 km isterken, ABD 18-20 km istiyor. Ayrıca Türkiye bu bölgede bulunan bütün PKK/PYD teröristlerinin silahlarını teslim ederek bölgeden ayrılmasını ve kontrolün TSK’de olmasını istiyor. ABD bu öneriye sıcak bakmıyor.