Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Savunma ve Güvenlik

Haftanın Savunma ve Güvenlik Değerlendirmesi (1-7 Temmuz)

Bu değerlendirme, son bir hafta içinde iç güvenlik ile ilgili yurtiçi ve yurtdışı operasyonlar, savunma sanayiindeki gelişmeler, askeri tatbikatlar, uluslararası kriz ve çatışmaların askeri boyutuna dair haberlerin değerlendirmesini kapsamaktadır.
SDE Editör
08 Temmuz 2019 14:16

İç güvenlik harekât bölgesinde görevli jandarma özel harekât, jandarma komando birlikleri ile piyade ve komando tugaylarımız sorumluluk alanlarında operasyonlarına devam ettiler. Hafta içerisinde operasyonlar ağırlıklı olarak Şırnak, Siirt, Hakkari arasında ve Diyarbakır Kuzey Lice-Kulp-Sason bölgesinde özellikle PKK terör örgütünün ve sempatizanları tarafından dağlık alandaki düzlüklerde ekilen esrar bitkisi tarlalarının imhasına yönelik icra edildi. Tunceli bölgesinde Aliboğazı mevkiinde icra edilen operasyonda örgütün sığınak ve barınakları imha edildi.

Pençe sınır ötesi operasyon Hakurk bölgesinde başarılı bir şekilde devam ediyor. Suriye’de İdlib bölgesinde zaman zaman çatışmalar devam ediyor. Bu bölgede rejime bağlı milisler tarafından geçen hafta 9 ve 10 numaralı gözlem noktalarına havan atışı yapılmıştır. Membiç, Tel Rifat, Azez arasında kalan bölgede zaman zaman PKK/YPG’li teröristler ile ÖSO arasında çatışmalar ve taciz olayları yaşanıyor. Sınırda konuşlu top ve obüslerimiz Suriye’de tespit edilen hedefleri ateş altına alarak ÖSO güçlerine destek veriyor. Libya’da UMH ile Hafter güçleri arasındaki çatışmalar şiddetlenerek devam ediyor.

Yurtiçinde Yapılan Operasyonlar

· Siirt ili Eruh ilçesi kırsalında devam eden operasyonda 1 askerimiz şehit oldu ve 1 askerimiz yaralandı.

· Diyarbakır ili Lice-Kulp kırsalında örgütün tespit edilen esrar tarlaları imha edildi.

· TSK Suriye sınırına asker ve zırhlı araçları sevk etti.

· Adana ve Osmaniye’de DEAŞ içerisinde faaliyet göstermiş ve sempati duyan 9 kişi gözaltına alındı.

· Akçakale hududundan kaçak yollarlar Türkiye’ye giriş yapmaya çalışan 9 Rus uyruklu bayan yakalandı. Bu bayanların DEAŞ içerisinde faaliyet gösterdikleri tespit edildi.

· Konya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen FETÖ soruşturması kapsamında aralarında muvazzaf askerlerinde bulunduğu 40 şüpheli hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

· İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen FETÖ operasyonu kapsamında 28 muvazzaf 42 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi.

· TBMM Başkanı Mustafa Şentop Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de sondaj çalışmalarının devam edeceğini söyledi.

· Adana’da terör örgütü DEAŞ adına daha önce çatışmalara katıldığı ve örgüt adına faaliyet yürüttüğü tespit edilen aralarında yabancıların da bulunduğu 6 şüpheli gözaltına alındı.

· Osmaniye’de yapılan operasyonda DEAŞ mensubu 5 şüpheli gözaltına alındı.

· Hatay Dörtyol’da 1 PKK’lı terörist öldürüldü.

 

                                                 Uluslararası Savunma ve Güvenlik 

 

 • Pençe Harekatı ile koordineli olarak Metina, Zap, Gara Dağı bölgesine hava harekâtı düzenlendi ve 2 terörist öldürüldü. 
 • Libya’da UMH güçleri ile Hafter’e bağlı güçler arasında çatışmalar devam ediyor. 
 • ABD’nin BAE’ye 2000 yılında satmış olduğu Javelin füzeleri General Hafter’e bağlı güçlerin sığınağında ele geçirildi. 
 • Putin Libya sorununun çözümünü istiyoruz, bundan kaçmıyoruz fakat bu probleme de direkt müdahale etmek gibi bir düşüncede değiliz. 

 

 • Libya ulusal mutabakat hükümetine bağlı savaş uçakları Hafter güçlerine hava saldırısı yaptı. Tarhuna’daki Hafter güçlerini vurdu. 
 • Hafter’in sözcüsü Mesmari, Tacura’daki mülteci merkezini değil merkezi koruyan milisler kaçarken, kaçan milislerin canlı kalkan olarak kullanıldığını iddia etti. 
 • Suriye’de ÖSO birlikleri Menbiç’te PKK’ya silah ve mühimmat taşıyan araçlara el koydu. 
 • Rusya Dışişleri Sözcüsü ABD’nin Suriye’den asker çekmesine dair hiçbir emare olmadığını söyledi. 
 • Somali Batı Afrika ülkesi Gine ile diplomatik ilişkilerini kesme kararı aldı. 

 

 • Fransa ve Mısır Akdeniz’de ortak icra ettikleri RAMSES-2019 tatbikatı sona erdi. Tatbikata iki ülkenin Hava, Deniz ve Özel Kuvvetleri ile Fransa’nın Charles de Gaulle uçak gemisi de katıldı. Tatbikat iki gün sürdü. 
 • Türkiye’nin Rusya’dan aldığı S-400 savunma ve füze sistemlerinin kısa bir süre içerisinde kargo uçakları ile Türkiye’ye taşınacağı ifade ediliyor. 
 • Hamas’ın kurucularından Hasan Yusuf’un bir oğlu daha örgütten ayrılıp İsrail TV’ye çıkarak Türkiye’yi İran’a istihbarat sağlamakla suçladı. Anılan şahsın babası ömrünün üçte birini İsrail hapishanelerinde geçirmişti. Ne yazık ki iki oğlu da İsrail’e çalışıyor. 
 • Mısır Hafter’e olan desteğini arttırıyor. Mısır Haftere zırhlı araçlar gönderiyor. Sisi Hafter’e olan desteğini arttırıyor. 
 • Mısır, GKRY, Yunanistan ve İsrail Doğu Akdeniz’de bir cephe oluşturmaya çalışıyor. Sisi GKRY ile Doğu Akdeniz’de bir petrol boru hattı inşası projesini onayladı. 

 

 • ABD Özel Kuvvetlerinin Yemen’de Suud+BAE koalisyonuna destek vermek için sahada olduğu söyleniyor. 
 • Savunma ve Havacılık sektörü ilk altı ayda geçen yıla oranla ihracatını %41 artırarak 1 milyar 282 milyon dolara çıkardı. İhracat yapılan ilk beş ülke ABD, Katar, Almanya, Umman, BAE. 
 • Suriye dışişleri bakan yardımcı Faysal İdlib’i geri almak bölgenin istikrarı için şart diye açıklama yaptı. İdlib’de Rejim milisleri geçen hafta Türkiye’nin İdlib’de bulunan 9 ve 10 numaralı gözlem noktalarına havan atışı yapmıştı. 
 • İsrail’de Etiyopyalı bir gencin öldürülmesi üzerine Etiyopya asıllı İsrail vatandaşları ile polis arasında olaylar çıktı. 
 • Norveç’te Rus denizaltısında yangın çıktı. 14 Rus askeri öldü. 

 

 • KKTC’de Lefkoşe yakınlarına S-200 füzesi düştü. Füzenin Suriye hava savunma sistemine ait olduğu ve hedefi ıskaladığı için bölgeye düştüğü açıklandı. 
 • ASELSAN’ın deniz platformları için geliştirdiği yerli ve milli uydu haberleşme sistemleri Akdeniz ve Ege sularındaki testlerden başarı ile geçerek kullanılmaya başlandı. 
 • Trump ve Sisi telefonla Libya’daki durumu görüştü. Mısır Libya’da General Hafter’e aktif destek veriyor. Türkiye ise Ulusal Birlik hükümetini destekliyor. 
 • Cebelitarık Boğazı’nda AB yaptırımlarını delerek İran’dan Suriye’ye ham petrol taşıdığı öne sürülen tankere el konması uluslararası krize neden oldu. Olay İngiltere ile İran’ı karşı karşıya getirdi.