Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> İç Politika ve Hukuk

Haftanın İç Politika ve Hukuk Değerlendirmesi (22-28 Temmuz 2019 )

Bu değerlendirme, son bir hafta içerisinde İç Politika ve Hukuk alanında öne çıkan haberleri kapsamaktadır.
SDE Editör
29 Temmuz 2019 09:08

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ak Parti İl Başkanları Toplantısında Konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ak Parti il başkanları ile yaptığı toplantıda S400’lerden Doğu Akdeniz’deki doğal gaz arama faaliyetlerine, yeni parti kurma çalışmalarından terörle mücadeleye kadar birçok konu hakkında konuştu.

“Kalbine dokunmadığımız birey bizim değildir”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ak Parti’nin her seçim sonrası yaptığı geriye yönelik araştırma ve varsa sorunları incelemeye yönelik çalışma ve analizleri bir kez daha dile getirdi. "Özellikle il ve ilçe başkanlarımıza bir hususu hatırlatmak istiyorum. Sizlerden hiç vakit kaybetmeden şehirlerinize döner dönmez 2001 yılından bu güne kadar partimizde görev alan her bir kardeşimize mutlaka ulaşmanızı istiyorum. Bu kardeşlerimizin gönüllerini almanızı, sıkıntılarına çözüm aramanızı, kendileriyle irtibatı asla kesmemenizi özellikle talep ediyorum. Ak Parti'ye gönül verenleri kucaklamak demek milletimizin yarısından fazlasını bu çemberin içine almak demektir. Geri kalan Kısıma ulaşmak çok daha kolay ve etkili olacaktır. Milletvekillerimizin seçim bölgelerindeki faaliyetlerini bu doğrultuda ilerletmeleri gerekiyor. Kalbine dokunmadığımız birey bizim değildir. Bu anlayışla vaktimizin büyük bir bölümünü bu hedefe ulaşmak için ayırmamız şarttır. Ak Parti halka tepeden bakan, kendi çıkarından başka bir şey düşünmeyen siyasetçilerin yeri değildir. Aksini düşünen varsa yanlış yerde olduğunu bilmelidir."

“Vatandaşın talepleri Ak Partinin kendisiyle yarıştığının göstergesidir”

“Vatandaşlarımız dün sadece başını sokacak ev istiyordu bugün ise alt yapısıyla, parkıyla ve pek çok unsuruyla daha yüksek standartlarda yerleşim alanları talep ediyorlar. Bu AK Parti’nin kendisiyle yarıştığının ifadesidir. Evinde arabası bile olmayan benim halkım bugün bırakın bir arabayı birden fazla arabası var. Benim çiftçimin Anadolu’da dün traktörü yokken artık her yerde dün ortak kullanırken, kiralarken şimdi her evin bahçesinde traktör var. Bay Kemal'in işi sürekli yalan. Başka işi yok."

"Bunlar konuşuyor olabilir ama bizim söylediklerimizi yapma mecburiyetimiz var. Her ilçe başkanımızın bu ilkeleri yazıp masasının üzerinden eksik etmemesi gerekiyor. Bizde her belediye ve il başkanları toplantısında bu konunun takipçisi olacağız. Amacımız 2024 belediye başkanlığı seçimlerine kadar şehirlerimizde bu ilkeler doğrultusunda köklü bir değişimi gerçekleştirmiş olmaktır."

"Ak Partiden ayrılıp yeni parti kurmaya çalışanların adı bile hatırlanmıyor artık"

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile birlikte hareket eden, AK Parti'nin kurucularından Ali Babacan'ın partisinden istifasıyla yeni parti iddiaları netlik kazanmaya başladı. Erdoğan bunlar için " Ak Parti'nin mensupları dedikodularla amel eden değildir. Hiç bunlara kafanızı takmayın. Ama hep söyledik ya bir olalım, iri olalım, diri olalım, hep birlikte Türkiye olalım. Çok içimizden ayrılıp da parti kuranları gördük. Şimdi sorsam adını sanını bilmezsiniz. Bu tür ihanetlerin peşinde olanlar bu işin bedelini de ağır öder. Siz değerli kardeşlerim de özellikle ilçe ve illeriniz dedim dik durmak suretiyle bu tür adımlara yer vermeyeceksiniz."

Bahçeli’nin Amasya Mitingi

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, yerel seçimlere dair teşekkür ziyaretleri kapsamında Amasya’da miting düzenledi.

Bahçeli, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu, hedef aldı. Bahçeli, “Milli bekamızın soğan kadar da mı değeri yoktur. PKK’ya diyet borcu varsa söylesin. İmdat desin, yardım edelim, düştüğü çukurdan çekip çıkaralım” diye konuştu.

"ABD’nin Tutarsız politikası nedeniyle Terör örgütü PKK/YPG sınırımıza yuvalanmıştır"

Devlet Bahçeli, “Zalimler, hainler, işbirlikçiler dün olduğu gibi yine boş durmuyorlar. Güney sınırlarımız boyunca fitne ekip zehir biçmek için çalışıyorlar. ABD’nin tutarsız, çelişkili ve güvenilmez tavrı nedeniyle PKK/YPG terör örgütü sınırlarımızın dibinde yuvalanmış, sözde hâkimiyet alanı oluşturup fiili durum oluşturmuştur. CHP Genel Başkanı’nın ‘Bize mi saldıracaklar’ diyerek aklamaya çalıştığı YPG, 22 Temmuz 2019 gecesi sınır ilçemiz Ceylanpınar’a bir kez daha roket atmış, ikisi çocuk olmak üzere altı kişinin yaralanmasına yol açmıştır. CHP tehlikenin hala farkında değildir. CHP, HDP, İP aynı anda zillete düşmüşler, zihnen, fikren, siyaseten iflas etmişlerdir. Özellikle CHP Genel Başkanı’nın Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesinde dün yapılan ‘CHP’li Belediye Başkanları Çalıştayı’nda yapmış olduğu konuşma amaçsız siyasetin çarpık bir numunesidir. Konuşmasının tek bir yerinde Türkiye’nin terör sorunundan bahsetmemiş, tek bir satırında karşı karşıya olduğumuz ağır tehditlerle ilgili görüş paylaşmamıştır. CHP Genel Başkanı’na soruyorum: Terörle mücadele hakkında ne düşünüyorsunuz? Hangi plan, hazırlık ve önerilere sahipsiniz? 22 Temmuz 2015’ten bu tarafa kaç şehit verdiğimizden haberiniz var mı? Sarımsağın yüzde 89, salçanın yüzde 90, çocuk bezinin yüzde 40 zamlandığını söylüyorsanız da, terörle mücadelenin artan maliyetlerini, bombaya, mermiye, askeri operasyonlara harcanan paraları hiç duydunuz, hiç hesap ettiniz mi?

“Kılıçdaroğlu nereye koşmakta, kimlere hizmet etmektedir?”

Bu Kılıçdaroğlu nereye koşmakta, kimlere hizmet etmektedir? PKK’ya diyet borcu varsa söylesin, kurtaralım, kendisine omuz verelim. FETÖ’nün boyunduruğu altındaysa imdat desin, yardım edelim, elinden tutalım, düştüğü çukurdan çekip çıkaralım. Fakat Türkiye’nin tek adam rejimine geçtiğini söylemeye devam ettiği takdirde milli vicdanda mahkûm olacağını, Türkiye düşmanlarına taşeronluktan insan içine çıkamayacağı günlerin yaklaştığını da CHP Genel Başkanı’na ikazen hatırlatmak isterim. Teröristler kanlı eylem nöbetindedir, fakat CHP’den çıt yoktur. Sınır ötesinde oyun içinde oyun vardır, ama CHP’den ses yoktur. Bu CHP hangi ülkenin partisidir?

Kabine Değişikliği Olacak Mı?

Kabine değişikliği ile ilgili yapılan tartışmalarda kalması muhtemel isimler Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy olarak dile getiriliyor. Diğer bakanların değişmesi bekleniyor. Ancak gitmesi en zor bakanlardan birinin de Hulusi Akar olduğu konuşuluyor.