Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> İç Politika ve Hukuk

Haftanın İç Politika ve Hukuk Değerlendirmesi (15-21 Temmuz 2019)

Bu değerlendirme, son bir hafta içerisinde İç Politika ve Hukuk alanında öne çıkan haberleri kapsamaktadır.
SDE Editör
21 Temmuz 2019 22:46

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anmaları

Türkiye Cumhuriyeti Devletini işgal etme girişimi ile başlayan 15 Temmuz 2016 başarısız darbe girişimi, üçüncü yılında darbe girişimlerinin gerçekleştiği mekânlarda, yurt içinde ve yurt dışında anıldı. 81 ilde ve yurtdışındaki bir çok yerde gerçekleştirilen anmalarda terör örgütü Fetö ve destekçilerine yönelik eleştiriler dile getirilirken darbeye karşı direnen 251 şehit ve gaziler için dualar edildi.

15 Temmuz Hafıza Müzesi Açıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nün Anadolu Yakası girişinde, 15 Temmuz Şehitler Makamı'nın hemen altında bin 500 metrekarelik alana inşa edilen "Hafıza 15 Temmuz Müzesi"nin açılış töreninde konuşma yaptı. Erdoğan, 15 Temmuz'un demokrasi mücadelesinin en önemli kırılma anlarından biri olduğunu söyledi. 

Erdoğan, o gece milletin kadını erkeği, genci yaşlısıyla nesiller boyu hatırlanacak büyük bir zafere imza attığını vurgulayarak, "15 Temmuz, tıpkı İstiklal Harbimiz gibi Türk milletinin topyekün kıyamıdır, dirilişidir, şahlanışıdır. Açık ve net söylüyorum, Anadolu toprakları o gece bir kez daha bize vatan kılınmıştır. Allah'ın inayeti, milletin direnişi, yüz milyonlarca kardeşimizin duasıyla Türkiye yeniden felaha kavuşmuştur. Milletimiz kanı pahasına bu devletin de bu ülkenin de yegane sahibinin kendisi olduğunu, hür iradesine asla zincir vurdurmayacağını, o gece tüm dünyaya ilan etti. Siyasi tarihimizin en büyük ihanetlerinden biri, milletimizin fedakarlığı, cesareti ve mücadelesi sayesinde demokrasi zaferine dönüştü. Karanlığın ülkemizin üzerine bir kabus gibi çöktüğü o gecede minarelerden yükselen selalar, aydınlığın ve zaferin müjdeleyicisi oldu." ifadelerini kullandı. 

- "Bu emanete sahip çıkmak ise hepimizin boynunun borcudur"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, o tarihi gece boyunca gözleri yaşartan, göğsü kabartan birçok kahramanlık hikayesine de şahitlik edildiğini aktararak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Füze rampalarının girişini engellemek için tırın lastiklerini kesen Polatlılı vatandaşlarımı, yıl boyunca hasadını bekledikleri ürünleri yakarak jetlerin uçuşlarına engel olan Kahramankazan halkını nasıl unutabiliriz? Elinde bayrağı ile tek başına darbecilere kök söktüren hanım kardeşlerimizi, 'Gün vatan müdafaası günüdür' diyerek, tankların üzerine yürüyen gençlerimi nasıl unutabiliriz? Alnı secdede sabaha kadar gözyaşı döken, dua eden pirifanilerimizi, 81 vilayetimizin tamamındaki istiklal kahramanlarımızı nasıl unutabiliriz? Gecenin koyu karanlığını delen selaları, tekbir seslerini nasıl unutabiliriz? Şehit edileceğini bile bile darbecileri engelleyen şeref timsali askerlerimizi, polislerimizi nasıl unutabiliriz? Henüz 17 yaşında körpe bir fidanken babasıyla beraber şehadete yürüyen Abdullah Tayyip Olçok'u nasıl unutabiliriz? O gece FETÖ'cü alçakların şehit ettiği 251 vatandaşımızın her birinin ayrı bir hikayesi var. Sadece bu köprü üzerinde şehit düşen 35 kardeşimizin mücadeleleri, o gece tüm Türkiye sathında yaşanan kahramanlıkların bir özeti gibidir. 15 Temmuz ihaneti ve milletimizin bu ihanete verdiği cevap, bizim için nesilden nesile aktarılması gereken kutlu bir emanettir. Bu emanete sahip çıkmak ise hepimizin boynunun borcudur."

"15 Temmuz'u unutursak daha büyük acıların, kalleşliklerin yaşanmasına engel olamayız." diyen Erdoğan, şöyle devam etti: 

"Ankara'da başladığımız 15 Temmuz anma programlarını şu anda da 'Hafıza 15 Temmuz' açılışıyla nihayete erdiriyoruz. Bu güzel mekanı bize, milletimize ve tüm insanlığa diğer darbelerle beraber 15 Temmuz'u hatırlatan sembol eserlerden biri olarak görüyorum. Buranın ayrıca FETÖ gibi yapıların gençlerimizi mankurtlaştırma siyasetine karşı panzehir görevi göreceğine inanıyorum. Benzer bir eseri Ankara'da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin hemen yanı başında inşa ediyoruz. Öte yandan, yazarlarımızın, sanatçılarımızın, kalem ve kelam erbabımızın da 15 Temmuz'u yaşatma konusunda gerekeni yapacağını düşünüyorum. Sinemadan romana, belgesellerden marşlara kadar 15 Temmuz destanını gelecek kuşaklara taşıyacak nitelikli eserlere imza atmalıyız. 15 Temmuz'u unutmamak ve unutturmamak sanatçısıyla sinemacısıyla öğretmeni, öğrencisi, akademisyeni ile hepimizin ortak görevidir. Bu noktada milletimizin tüm kesimlerinden özel gayret beklediğimi ifade etmek isterim. Bu düşüncelerle bir kez daha 'Hafıza 15 Temmuz'u şehrimize kazandıranlara teşekkür ediyorum, sevgilerimi, saygılarımı sunuyorum." 

Şehitlere Allah'tan rahmet, gazilere de sağlık, sıhhat ve afiyet dileyen Erdoğan, "Bu dua ve temenniyle Hafıza 15 Temmuz'un İstanbul’umuza, ülkemize ilham kaynağı olmasını, hayırlar getirmesini diliyorum." dedi. 

Meclis'ten "Doğu Akdeniz" Bildirisi

AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti Doğu Akdeniz konusunda ortak bir bildiri yayımladı. Yayımlanan ortak bildiride, şu ifadeler kullanıldı:

"Bizler Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde grubu bulunan siyasi partiler olarak Doğu Akdeniz bölgesi hidrokarbon kaynaklarının paylaşımı konusunda, bir oldu-bittiye getirerek Kıbrıs Türk’ünün ve Türkiye Cumhuriyeti’nin uluslararası hukuk temelindeki meşru hak ve çıkarlarını görmezlikten gelme, yok sayma, hesaba katmama yönündeki tüm girişimleri, hesapları şiddetle telin ediyor, bu yönde siyaset yürüten çevrelerin politikalarına her hal ve şartta karşı olduğumuzu en açık ifade ile ortaya koyuyoruz."

Devlet Bahçeli’den Davutoğlu’na Eleştiri, Terörün Çözümü Konusunda Hükümete Tam Destek

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Bartın Belediyesi önünde vatandaşlara hitap etti. Konuşmasında bölücü terör örgütleri FETÖ ve PKK konusunda hükümete tam destek verdiklerini belirten Bahçeli, Davutoğlu’nu da eleştirdi. Konuşmasında şunlardan söz etti:

"Ülkemiz terör sorununun üstesinden mutlaka gelmelidir, hükümete konuyla ilgili desteğimiz tamdır. Terör örgütlerine hayat ve varlık hakkı tanınmamalıdır. Terörün kökünün kazınması için hangi fedakârlık gerekiyorsa seve seve yapılmalıdır."

"PKK, dirliğimize, birliğimize, beraberliğimize suikast düzenlemektedir" diyen Bahçeli, Türkiye'nin zora girmesini isteyenlerin, zayıf ve yorgun düşmesini gözleyenlerin şu günlerde yoğun mesai içinde bulunduğunu belirtti. Ülkenin bir yanda özellikle FETÖ ve PKK'yı kapsamına alan terörle mücadele sürecinin içindeyken diğer yanda ekonomik saldırılara göğüs germe çabası verildiğini belirtti. Bahçeli ayrıca fedakârlığa hazır olduklarını belirtti.

“Ülkemiz terör sorununun üstesinden mutlaka gelmelidir, hükümete konuyla ilgili desteğimiz tamdır. Terör örgütlerine hayat ve varlık hakkı tanınmamalıdır. Terörün kökünün kazınması için hangi fedakârlık gerekiyorsa seve seve yapılmalıdır."

-"Partimizi Kürt karşıtı gibi sunmak ecdada hakarettir"

Devlet Bahçeli, Kürt kökenli vatandaşların terör örgütüyle en küçük bağ ve bağlantısının olmadığını, aksini ima etmenin bile büyük bir suç ve bühtan sayıldığını belirterek, "Kürt kökenli kardeşlerim bin yıllık vakarın ve aziz millet varlığının eşsiz ve yeri dolmaz mensuplarıdır. MHP ile Kürt kökenli vatandaşlar arasında sorun varmış gibi yaygara çıkaranlar maksatlı, marazi, müfsittir." ifadesini kullandı.

Terör Örgütü Masum Çocukların Canını Almaya Devam Etti

Tunceli'nin Ovacık ilçesinde, 15 Temmuz Pazartesi günü PKK'lı teröristlerin tuzakladığı patlayıcının infilak etmesi sonucu Nupelda (4) ile Ayaz Güloğlu (8) kardeşler hayatını kaybetti. Ancak patlayıcıyı yerleştiren PKK hakkında yorum yapmayan bazı çevreler olayı kendiliğinden gerçekleşen ve bölgenin kaderiymiş gibi öznesiz-aktörsüz bir eylem olarak sundular.

Davutoğlu'ndan 'Yeni Parti' Hakkında Açıklama: "Eğer Başka Yol Kalmazsa..."

Ahmet Davutoğlu Yavuz Oğhan'ın sunduğu ‘Bidebunuizle’ adlı programa konuk oldu. Davutoğlu, Akif Beki, Yavuz Oğhan, İsmail Saymaz’ın sorularını yanıtladı.

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, görevden alındığı günden bu yana ilk kez bir programa katıldı. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Davutoğlu, "Önümüzü kesmeye çalışsalar da ben konuşacağım. Yeni pratik, eğer başka yol kalmazsa parti kurmaktır.

Davutoğlu'nun açıklamalarından öne çıkan kısımlar şu şekilde:

-En temel problem düşünce özgürlüğünün olmayışı.

-2017 Nisan'ı öncesinde yeni anayasa paketiyle ilgili düşüncelerimi anlatabilmek ve kaygılarımı anlatmak için TV kanallarına girişimlerde bulundum. Hiçbiri olumlu cevap veremedi.

-Pelikan çetesinin bildirisi çıktığında muhteris bir grubun elde ettikleri menfaat karşılığında şahsiyet katliamı olarak değerlendirmiş ve biraz da acıyarak bakmıştım. Böylesine zelil yöntemlere başvurulduğu için. Yol ayrımında olduğumuzu hissettiğim için de başbakanlık makamını bırakmayı partinin bölünmemesi devlette kriz çıkmaması için kabul ettim.

2019 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Sonuçları

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) temel yeterlilik testine giren 2 milyon 390 bin 491 aday arasından 14 bin 971 kişinin hiçbir soruyu yapamayarak “sıfır çekmesi”, son dönemde birçok kez revizyona uğrayan eğitim sistemine dair eleştirileri de gündeme taşıdı.

ÖSYM'nin hesaplama yöntemine göre, “sıfır çekmek” tabiri, yaygın kanının aksine, tüm soruları yanlış yapmak değil, testlerde 0,5 netten daha az yapmak anlamına geliyor.

YKS’nin ilk aşaması olan temel yeterlilik testinde (TYT) en iyi performansın Türkçe, en düşük performansın ise fen bilimlerinde gösterildiği sonuçlarda adayların yüzde 74,16’sı barajı geçerek ön-lisans programı seçme hakkını kazanmış oldu.

Sınavın ikinci aşaması olan “alan yeterlilik testleri”nde (AYT) en yüksek ortalamalar coğrafya testlerinde yakalanırken, adayların en başarısız olduğu alanlar kimya ve fizik oldu. Bu aşamada kız adaylar sayısal, sözel ve eşit ağırlık puan türlerinde erkeklere oranla daha iyi bir performans gösterirken, dil alanında erkekler öne geçti.