Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Ekonomi ve Finans

Haftanın Ekonomi ve Finans Değerlendirmesi(1-7 Temmuz 2019)

Bu değerlendirme, son bir hafta içinde ekonomi ve finans alanındaki haberlerin değerlendirmesini kapsamaktadır.
SDE Editör
09 Temmuz 2019 11:05

TÜRKİYE EKONOMİSİ

Dış Ticaret Verileri Açıklandı

Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde Mayıs ayına ilişkin dış ticaret verileri açıklanmıştı. Buna göre Mayıs ayında dış ticaret açığı yıllık bazda %76,5 azalarak 1,8 milyar USD oldu. Bu dönemde ihracat hacmi %12,1 artarken, ithalat hacmi %19,3 düştü. 12 aylık kümülatif verilere baktığımızda ise ihracat hacmi 171,3 milyar USD ile şimdiye kadarki en yüksek seviyesine ulaşırken, ithalat hacmi 202,8 milyar USD ile son iki yılın neredeyse en düşük seviyesine gerilediğini görmekteyiz.

İmalat PMI Verisi

Yurtiçi piyasalarda dikkat çeken bir veri de Haziran ayına ilişkin imalat PMI verisi oldu. Endeksin 47,9'a yükselerek Temmuz 2018'den bu yana en yüksek seviyesine ulaşmasına rağmen 50 seviyesinin altında. Bu durum sektördeki daralmanın halen devam ettiğini göstermektedir.

Otomotiv Sektörü Zayıf Seyrediyor

Otomotiv sektörüne ilişkin ÖTV indiriminin 1 Temmuz itibariyle sona ermesi beklenmekteydi. Verilere göre otomobil ve hafif ticari araç satışları vergi indirimlerinin devam ettiği son ay olan Haziran’da geçtiğimiz yılın aynı ayına göre %16,4 oranında geriledi. Böylece yılın ilk yarısında otomobil ve ticari araç satışları 2018 yılının ilk yarısına göre %45 daralmış oldu. Satışların vergi indirimi olmaması halinde daha da düşük çıkma ihtimali yüksekti.

Haziran Enflasyonu

Yurtiçi piyasalarda açıklanan bu haftanın en önemli verilerinden birisi Haziran ayına ilişkin TÜFE oldu. TÜFE aylık bazda %0,03 artış kaydederken Yİ-ÜFE de %0,09 oranında arttı. Böylece TÜFE yıllık bazda %15,72, Yİ-ÜFE ise yıllık bazda %25,04 oranında gerçeklemiş oldu. Gıda fiyatlarındaki yıllık artış Haziran ayında %19,2’ye gerilerken Nisan ayında %73,7’ye kadar çıkan taze meyve ve sebze fiyatlarındaki yıllık artışın %11,5’e gerilemesi dikkat çekti.

DÜNYA EKONOMİSİ

G20 Zirvesinde Ilımlı Hava

Geçen hafta yurtdışı piyasaların gündeminde Japonya’nın ev sahipliği yaptığı G20 zirvesi vardı. Zirvede öne çıkan en önemli gelişmelerden birisi de Çin Devlet Başkanı Jinping ve ABD Başkanı Trump’ın görüşmelerinin ardından ticaret müzakerelerinin yeniden başlayacağı ve ek gümrük vergilerinin devreye girmeyeceği açıklaması oldu. Görüşmelerin ılımlı havada geçmesi piyasalarda olumlu karşılandı.

ABD Ekonomisinde Yavaşlama Eğilimleri

Geçen hafta ABD piyasalarında Haziran ayına ilişkin ISM imalat sanayi endeks verilerini açıklandı. Veri 51,7 ile beklentilerin üzerinde gerçekleşse de Çin ve Meksika ile ticaret hacminin gerilemesiyle son 3 yıldaki en düşük seviyesini görmüş oldu. ABD ISM imalat sanayi verisi 2018 yılının Ağustos ayında son 14 yılın en yüksek değerini almış; ancak ticaret savaşı endişeleri ile birlikte değer kaybetmeye başlamıştı.

ABD piyasalarında genel olarak veriler olumlu görünmüyor. Bu da ekonomideki ivme kaybını işaret ederken Fed’in bu ay düzenlenecek olan para politikası toplantısında gevşemeye gideceğine yönelik beklentileri güçlendiriyor. Bu durum da doların küresel piyasalarda değer kaybetmesine yol açarken altın fiyatlarını yukarı yönlü destekliyor. Ayrıca, ABD Başkanı Donald Trump’ın boş olan 2 Fed üyeliği için genişleme yanlısı olduğu düşünülen iki ismi aday göstermesi Fed’in izleyen süreçte ekonomiye daha fazla destek sağlayacağı beklentisini arttırıyor.

Küresel Büyümede Yavaşlama

Dünyanın ilk 20 ülkesine baktığımızda 2019 yılının üretim açısından sıkıntılı olduğunu söylemek mümkün. ABD Haziran ayına ilişkin PMI verisi 50,6; Çin’de 49,4; İngiltere’de 48; Asya’nın önemli ekonomilerinden Rusya’da 48,6; Güney Kore’de 47,5; Euro bölgesinde de 50’nin altında seyrediyor.

PMI’ın 50 seviyesinin altında olması ekonomide daralma olduğu anlamına gelmektedir. Bunun en büyük sebebi ticaret savaşları. Ayrıca uluslararası piyasalarda gündemde olan yaptırım mevzuları ve kur savaşları da ekonomiye olumsuz yansıyor. Türkiye’nin de imalat PMI verisi yukarıda bahsedildiği üzere 47,9. Kısacası hem yurtiçinde hem de yurtdışında imalat sektöründe yavaşlama mevcut. Bu durum negatif büyüme yaratması nedeni ile küresel ekonomiyi olumsuz etkiliyor.

Petrol Sektöründe Karışık Seyir

Haftanın ilk işlem gününde OPEC toplantısı gerçekleştirildi. Buna göre OPEC ve Rusya başta olmak üzere OPEC dışı bazı ülkelerin petrol üretimini azaltma kararının beklentiler paralelinde Mart 2020’ye kadar uzatıldığı açıklandı. Ancak bu karara rağmen küresel piyasalarda durgunluğun devam etmesi ve büyümeye yönelik endişeler petrol fiyatlarında düşüşe neden oldu. Brent petrol %4 civarında değer kaybederek 68,9 USD’den 62,5 USD seviyesine geriledi.