Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Savunma ve Güvenlik

Haftanın Savunma ve Güvenlik Değerlendirmesi ( 26 Haziran-03 Temmuz )

SDE Editör
04 Temmuz 2018 14:40

Son bir hafta içinde asayiş operasyonları dışında, ülke içinde ve dışında dikkat çekici savunma güvenlik gelişmelerine şahit olunmadı. En dikkate değer haber, Rusya’nın Suriye’den asker ve hava aracı çekmeye devam ettiğinin Putin tarafından açıklanmasıydı.

İÇ GÜVENLİK

İçişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, 25 Haziran - 2 Temmuz tarihleri arasında düzenlenen operasyonlara ilişkin bilgi verildi.

Buna göre, son bir haftada Jandarma Özel Harekât (JÖH), Polis Özel Harekât (PÖH), Jandarma Komando Birlikleri ile İç Güvenlik Operasyonları çerçevesinde Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Hava ve Kara unsurlarınca 1.363 operasyon yapılmış, Terör Örgütlerine yardım/yataklık yaptığı ve örgütlerle irtibatlı olduğu değerlendirilen 985 Terör (PKK/KCK 170, AŞIRI SOL 5, DEAŞ 33, FETÖ/PDY 777), 2.805 Uyuşturucu ve Kaçakçılık suçlarından ve 66 Düzensiz Göçle Mücadele kapsamında olmak üzere toplam 3.856 kişi gözaltına alınmıştır.

Terör örgütü propagandası yapan, bu örgütleri öven, terör örgütleri ile iltisaklı olduğunu alenen beyan eden, halkı kin, nefret ve düşmanlığa sevk eden, devlet büyüklerine hakaretlerde bulunan, devletin bölünmez bütünlüğüne ve toplumun can güvenliğine kast eden, nefret söylemleri içeren 408 sosyal medya hesabı ile ilgili çalışma yapılmış, tespit edilen 281 kişi hakkında yasal işlem yapılmıştır.

457’si denizlerde olmak üzere toplam 3.138 düzensiz göçmen yakalanmış, düzensiz göçmenlerin yasadışı yollarla yurtiçine girmesine ve yurtdışına çıkmasına aracılık eden 66 organizatör gözaltına alınmıştır.

TATBİKATLAR

Gediz Fırkateyni Kuzey Kutbu’nda

01 Temmuz 2018

TCG Gediz fırkateyni, Kuzey Denizi'nde yapılan NATO'nun önemli deniz tatbikatlarından Dynamic Mongoose 2018 kapsamında Kuzey Kutbu'na geldi.

TCG Gediz fırkateyni, 25 Haziran-6 Temmuz tarihleri arasında icra edilmekte olan NATO Dynamic Mongoose Tatbikatı kapsamında 70 derece kuzey enleminin kuzeyine de geçerek Kuzey Kutup dairesinde Türk bayrağını dalgalandırdı.

Azerbaycan Ordusu 20 Bin Askerle Tatbikat Yapıyor

02 Temmuz 2018

Azerbaycan ordusu tarafından başlatlan geniş çaplı tatbikatta 20 bin askerin yanı sıra 120 tank ve zırhlı araç, 200'den fazla füze ve top sistemi, 30 uçak ile helikopter yer alıyor.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in onayladığı plana göre düzenlenen tatbikata, ordunun çeşitli komutanlıklarına bağlı birlikler katıldı. Tatbikat 6 Temmuz'da sona erecek.

Anadolu Ankası Tatbikatı Devam Ediyor

02 Temmuz 2018

Türkiye'nin ev sahipliğinde 4 ülkenin katılımıyla gerçekleştirilen ve gerçek mühimmatın kullanıldığı Uluslararası Anadolu Ankası Tatbikatı 2018-1 başarıyla devam ediyor.

Konya'daki 3. Ana Jet Üs Komutanlığı Atış Sahasında, Türk Silahlı Kuvvetlerinin ev sahipliğinde yapılan tatbikata, Azerbaycan, Suudi Arabistan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti de katıldı. Jet uçakları, helikopterler ve kurtarma timlerinin katıldığı tatbikatta, müşterek hava yer entegrasyonu görevlerini içeren senaryolar icra edildi. Tatbikata Türkiye, 2 Atak taarruz helikopteri, 4 F-16 savaş uçağı, bir CN-235 kargo uçağı, 2 UH-1H helikopteri, 2 AS-532 tipi helikopteri ile katıldı.

2008'den bu yana 14 milli ve 4 uluslarası tatbikatın icra edildiği Anadolu Ankası Tatbikatı, Hava Kuvvetleri Komutanlığının koordinatörlüğünde 4 Temmuz'a kadar sürecek.

ULUSLAR ARASI SAVUNMA VE GÜVENLİK

ABD’nin İncirlik'e Yeni Atom Bombaları Göndereceği İddia Ediliyor

02 Temmuz 2018

Rus askeri uzmanlar, aralarında Türkiye, Almanya, İtalya, Belçika ve Hollanda'daki üslere yerleştirilecek yeni nesil "B61-12" güdümlü atom bombalarının ABD tarafından başarıyla denendiğini açıkladı.

Rusya'nın resmi RİA haber ajansına konuşan nükleer silah uzmanı Aleksander Jilin’e göre; 2020 yılında yeni bombalar Türkiye, Almanya ve İtalya'daki NATO üslerinde yerini alacak. Farklı modern taşıyıcılar üzerinde çalışma yapılması bu askeri programın çok uzun vadeli olduğunu gösteriyor. 2046 yılına kadar ABD dışındaki üstlerde bulundurulan atom bombaları modernizasyonu 25 milyar dolara mal olacak.

ABD'nin şu anda Türkiye'deki üç askeri üste 50 civarında B61 taktik nükleer başlık bulundurduğu farklı kaynaklardan ileri sürülüyor.

Japonya Kuzey Kore Füzelerine Karşı Hazırlık Sistemini Gevşetti

02 Temmuz 2018

Asahi Şimbun" gazetesinin, adı açıklanmayan savunma kaynaklarına dayandırdığı habere göre, Japonya Öz Savunma Güçleri, atılan füzeleri engellemek ve tespit etmek için Japon Denizi'nde daima Aegis savaş gemileri bulundurma programını bıraktı.

Japon güçlerinin, casus uydu görüntüleri üzerinden tespit edilen füzeleri engellemek için hazır olmayı sürdüreceği belirtildi. Japonya, olası Kuzey Kore füze saldırısına karşı kamusal tahliye tatbikatlarını da askıya almıştı.

Japonya Savunma Bakanlığı yetkilileri, henüz konuyla ilgili açıklama yapmadı.

Türkiye İle Tanzanya Arasında Askeri Alanda İş Birliğini Öngören Muhtıra Yayımlandı

30 Haziran 2018

"Türkiye Cumhuriyeti ile Tanzanya Birleşik Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Askeri Alanda Eğitim, Teknik ve Bilimsel İş birliği Mutabakat Muhtırası" Resmi Gazete'de yayımlandı

Mutabakat muhtırası, iki ülkenin karşılıklı yararları için askeri, eğitim, teknik ve bilimsel alanlarda iş birliği geliştirmeyi amaçlıyor

Taraflar arasında askeri eğitim ve öğretim, tatbikat, savunma sanayi, silahlı kuvvetlerin teşkilat yapısı, teçhizatı, lojistik sistemler, askeri tıp ve sağlık hizmetleri, muhabere, elektronik ve bilgi sistemleri, barışı koruma, insani yardım, deniz haydutluğu ile mücadele, haritacılık ve hidrografi, askeri bilimsel ve teknolojik araştırma, sosyal sporlar ve kültürel etkinlikler alanlarında iş birliği yapılacak

ABD Savunma Bakanı Mattis Güney Kore'de

28 Haziran 2018

Çin'i ziyaret ettikten sonra Güney Kore'ye geçen Mattis, başkent Seul'de Güney Kore Savunma Bakanı Song Young-moo ile bir araya geldi.

Mattis, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, Washington'ın Kore Yarımadası'nın tamamıyla nükleer silahlardan arındırılması amacını yineleyerek, ABD'nin yarımadadaki mevcut asker sayısını koruyacağını belirtti

Jim Mattis, ABD'nin Güney Kore'ye verdiği taahhüt için diplomatik ve askeri imkanlarını kullanmaya devam edeceğini vurguladı.

Güney Kore Savunma Bakanı Song da Mattis ile görüşmelerinin "tam zamanında" yapıldığını belirterek, müttefik ülkelerin yeni bir barış ve iş birliğine yol açacak bir dönüm noktasında olduklarını söyledi.

Putin: Suriye'den 20'nin Üzerinde Hava Aracı Çekildi

30 Haziran 2018

Rusya'nın Tass haber ajansının haberine göre Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, askeri akademisinin mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada, "Suriye'den çekilme süreci devam ediyor; yalnızca geçen birkaç gün içinde 13 savaş uçağı, 14 helikopter ve bin 140 görevli bölgeden çekildi" dedi

Putin, bu askeri çekilmenin 2017 yılının Kasım ayında Hmeymim bölgesindeki Rus üssünü ziyaretiyle başladığına işaret etti.

 

04.07.2018