Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Savunma ve Güvenlik

Haftanın Savunma ve Güvenlik Değerlendirmesi (19 - 25 Temmuz)

Bu analiz, son bir hafta içinde iç güvenlik ile ilgili operasyonlar, silahlı kuvvetler ile alakalı alınan kararlar, savunma sanayiindeki gelişmeler, uluslararası kriz ve çatışmaların askeri boyutuna dair haberlerin değerlendirmesini kapsamaktadır.
SDE Editör
26 Temmuz 2018 11:15

Sinan Tavukcu ve E.Kd. Albay Mithat Işık

Haftanın dikkat çeken iç savunma-güvenlik gelişmesi bedelli askerliğe ilişkin yasal düzenlemelerin yapılması ve sınırlarının belirlenmesi idi.

ABD Temsilciler Meclisi ve Senatosunun Türkiye’ye F 35 uçakları satılmasını geçici olarak durdurma kararı almaları Savunma Sanayi alanında önemli bir haberdi.

Uluslararası savunma ve güvenlik alanında; DAEŞ’ın büyük saldırılarla Suriye’de tekrar sahneye çıkması, KDP peşmergelerinin kurduğu tuzakta 11 İran sınır muhafızının öldürülmesi, İran ve ABD’nin birbirlerini karşılıklı olarak tehdit etmeleri, İsrail’in Filistinlilere saldırıları ve Alman ordusunun askeri zaafları ile ilgili olarak ABD kaynaklı yayımlanan haberler haftanın en dikkat çekici gelişmeleriydi.

Aşağıda, son bir hafta içerisinde savunma ve güvenlik alanlarında yaşanan iç ve dış gelişmelere yer verilmiştir.

İÇ GÜVENLİK

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, son bir haftada iç güvenlik operasyonları kapsamında güvenlik güçleri tarafından 1898 operasyon düzenlendi. Operasyonlarda terör örgütlerine yardım/yataklık yaptığı ve örgütlerle irtibatlı olduğu değerlendirilen 439'u terör (PKK/KCK 81, SOL 11,  DEAŞ 13, FETÖ/PDY 334), 3 bin 326'u Uyuşturucu ve Kaçakçılık suçlarından ve 118 Düzensiz Göçle Mücadele kapsamında olmak üzere toplam 3 bin 883 kişi gözaltına alındı.

40 Terörist Etkisiz Hale Getirildi

Yurt içinde yapılan operasyonlarda, aralarında terör arananlar listesi gri kategoride aranan Meryem Özsöğüt'ün de bulunduğu 26'sı ölü, 6'sı sağ, 8'i teslim toplam 40 terörist etkisiz hale getirildi.

Uyuşturucu ile Mücadele

Uyuşturucu ve kaçakçılık ile mücadeleye yönelik gerçekleştirilen operasyonlarda çok miktarda uyuşturucu, kaçak sigara, kaçak akaryakıt ele geçirildi ve bu operasyonlarda toplam 3 bin 326 kişinin gözaltına alındı.

Siber Suçlarla Mücadelede

Siber suçlarla mücadele kapsamında, terör örgütü propagandası yapan, bu örgütleri öven, terör örgütleri ile iltisaklı olduğunu alenen beyan eden, halkı kin, nefret ve düşmanlığa sevk eden, devlet büyüklerine hakaretlerde bulunan, devletin bölünmez bütünlüğüne ve toplumun can güvenliğine kast eden, nefret söylemleri içeren 403 sosyal medya hesabı ile ilgili çalışma yapılmış, tespit edilen 267 kişi hakkında yasal işlem yapıldığı bildirildi.

Düzensiz Göçle Mücadelede

740'ı denizlerde olmak üzere toplam 6 bin 801 düzensiz göçmen yakalandığı belirtilen açıklamada, düzensiz göçmenlerin yasadışı yollarla yurtiçine girmesine ve yurtdışına çıkmasına aracılık eden 105 organizatörün ise gözaltına alındığı belirtildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü'ne Celal Uzunkaya atandı

25 Temmuz

Emniyet Genel Müdürlüğüne(EGM), son olarak Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı Müşaviri olarak görev yapan Celal Uzunkaya atandı. Emniyet Genel Müdür yardımcısıyken 2009 yılında FETÖ kumpası ile 4 yılla yargılanan Uzunkaya, 17-25 Aralık sürecinin ardından sırasıyla İzmir Emniyet Müdürlüğü, ardından Antalya Emniyet Müdürlüğü görevlerine getirilmişti.

TSK İLE İLGİLİ GELİŞMELER

Bedelli askerlik resmen kabul edildi!

25 Temmuz

Meclis'ten geçen bedelli askerlik yasası, 01.01.1994 tarihi ve öncesinde doğanların, 15 bin TL karşılığında 21 gün temel askerlik eğitimi almasını içeriyor. Yasayla, yurt dışında yaşayıp, bedelli askerlikten yararlanmak isteyenlerin ödediği bin avroluk tutar, 2 bin avroya çıkarılıyor ve 38 yaş sınırı kaldırılıyor.

SAVUNMA SANAYİ

Türkiye'ye F-35 teslimatı geçici olarak durdurulacak

24 Temmuz

ABD Kongresi'nin iki kanadı Senato ve Temsilciler Meclisi, 716 milyar dolarlık 2019 savunma harcamaları yasa tasarısının nihai hali üzerinde uzlaşma sağladı. Üzerinde uzlaşma sağlanan tasarıda, Türkiye'ye F-35 yeni nesil savaş uçağı teslimatının geçici olarak durdurulması da yer alıyor. Varılan uzlaşma metnine göre, tasarının yasalaşmasından 90 gün içerisinde ABD Savunma Bakanlığı'nın Türkiye-ABD ilişkilerinin durumuna yönelik bir raporu Kongre'ye sunması gerekiyor.

ULUSLARARASI SAVUNMA VE GÜVENLİK

DAEŞ Suriye'de rejim kontrolündeki bölgelere intihar saldırıları düzenledi

25 Temmuz

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, sabahtan beri süren saldırı ve çatışmalarda yüzden fazla kişinin yaşamını yitirdiğini duyurdu. Bölgede en az o kadar yaralı da bulunuyor. Terör örgütü DAEŞ, saldırıları üstlendi.

Pakistan'da intihar saldırısı

25 Temmuz

Yerel basındaki haberlere göre, polis, Belucistan'ın başkenti Kuetta'da intihar saldırısı düzenlemek üzere oy kullanma merkezine girmek isteyen bir kişinin, güvenlik görevlileri tarafından engellenince üzerindeki patlayıcıları infilak ettirdiğini bildirdi.

Seçmenlerin oluşturduğu uzun kuyruk yakınında düzenlenen saldırıda 28 kişinin öldüğü, 30 kişinin yaralandığı belirtildi. Kuetta Emniyet Müdürü Abdülrezzak Çeema, gazetecilere yaptığı açıklamada, ölenlerden 5'inin polis memuru olduğunu söyledi.

Rusya, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya alınmasını istemediğini açıkladı

24 Temmuz

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, yaptığı açıklamada İsveç ve Finlandiya’yı NATO'ya dahil etmenin küresel güvenliği tehdit edeceğini ve kendilerinin buna tepki göstereceğini öne sürdü.

İran: ABD'nin bölgedeki üsleri menzilimizde

24 Temmuz

İran Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Muhammed Bakıri, ABD Başkanı Donald Trump'ın, İran'ı hedef alan söylemlerine cevaben yazılı açıklama yaptı.

İran'ın "her düzeydeki tehdide ezici karşılık" vereceğini vurgulayan Bakıri, açıklamasında şunları kaydetti: "Konuşlanma merkezleri ve çıkarları İran silahlı kuvvetlerinin hedef menzilinde olan düşmanlar özellikle de ABD, bölge ve dünyada çok geniş düzeyde hayal etmesi mümkün olmayan cevapla karşılaşmamak için aslanın kuyruğuyla oynamamalıdır."

'Kuzey Kore roket fırlatma alanını sökmeye başladı'

24 Temmuz

Kuzey Kore'nin ana uydu fırlatma istasyonu Sohae'deki bazı tesisleri sökmeye başladığı açıklandı.

ABD merkezli 'North 38' adlı gözlem örgütünün yeni çekilen ticari uydu fotoğraflarına dayandırdığı habere göre Kuzey Kore başkent Pyongyang'ın kuzeydoğusunda bulunan ana uydu fırlatma istasyonu Sohae'deki bazı tesisleri sökmeye başladı. Bunun Kuzey Kore'nin haziranda ABD'ye verdiği sözü tuttuğu anlamına gelebileceği belirtiliyor.

Türkiye'den Kanada'ya uyarı: "PKK operasyonlarında Kanada yapımı silahlar bulunuyor"

25 Temmuz

Türkiye'nin, PKK'ya yönelik son dönemde yapılan operasyonlarda ele geçirilen silahlar arasında Kanada yapımı otomatik tüfeklerin de bulunması nedeniyle Kanada'yı uyardığı öğrenildi.

Kanada'nın ulusal medya topluluklarından Postmedia'ya ait National Post, Montreal Gazette ve Ottawa Citizen gazetelerinde David Pugliese imzasıyla yayımlanan "Kanada yapımı piyade tüfeği teröristlerin eline geçti" başlıklı haberde, PKK'lıLARIN üzerinde Kanada menşeli NEA-15 tipi silahlar bulunduğu belirtildi.

Haberde, Türk Silahlı Kuvvetlerinin nisan ayında Mardin'de düzenlediği bir operasyonda, PKK'nın kullandığı bir mağarada Kanada yapımı özel kuvvetler silahı ele geçirildiği ve silahların olay yerinde çekilen fotoğraflarının Kanada makamlarına iletildiği bilgisi yer aldı.

Rusya Ermenistan'a 200 milyon dolarlık silah sattı

23 Temmuz

Ermenistan ve Rusya arasında yapılan anlaşma gereği modern silahların teslimatı tamamlandı. İki ülke arasında 200 milyon dolarlık kredi anlaşması yapıldığı ifade edildi.

Raşit Dostum'un uçağının indiği havaalanında patlama

23 Temmuz

Afganistan Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Dostum'u Ankara'dan Kabil'e taşıyan uçağın iniş yapmasından kısa süre sonra havaalanı civarında patlama meydana geldi. Patlama sonrasında ise AFP haber ajansı en az 10 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Erbil'de valilik binasına silahlı saldırı

23 Temmuz

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin başkenti Erbil'de, valilik binasına düzenlenen silahlı saldırıda bir polis memuru yaralandı.

Alman ordusu asker açığını kapatmak için AB ülkelerinden asker alacak

23 Temmuz

Alman silahlı kuvvetleri, personel açığını diğer Avrupa Birliği ülkelerinden kapatmayı planlıyor. Alman Savunma Bakanlığından bir yetkili Alman Haber Ajansı'na (dpa) yaptığı açıklamada ‘ordunun büyüyeceğini ve vasıflı ordu mensubu bulabilmek için bütün seçeneklerin gözden geçirilmekte olduğunu' söyledi.

Avrupa Birliği vatandaşlarının Alman ordusuna katılmasının 2016 yılından bu yana gündemde olduğunu belirten sözcü, planların revize edilen personel stratejisine dâhil edildiğini açıkladı.

İsrail ateşkese rağmen Gazze'yi tank atışı ile vurdu

21 Temmuz

Ateşkese rağmen İsrail, abluka altındaki Gazze Şeridi sınırında bulunan bir gözlem noktasını tank atışıyla vurdu.

İsrail ordusundan yapılan açıklamada, bazı Filistinlilerin bu sabah telleri aşarak sınırın İsrail tarafına geçtiği belirtildi. Açıklamada, İsrail tarafına geçen Filistinlilerin tekrar Gazze'ye döndüğü belirtilirken, bu olay üzerine sınırda bulunan ve Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugaylarına ait olduğu belirtilen bir gözlem noktasının İsrail tankı tarafından vurulduğu kaydedildi.

KDP peşmergelerinin kurduğu pusuda 11 İran sınır muhafızı öldü

21 Temmuz

İran KDP peşmergelerinin, Merivan kırsalında kurduğu Pusuda 11 İran sınır muhafızı öldü, 7'si yaralandı

İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırıda 4 Filistinli şehit oldu

20 Temmuz

İsrail, sınırdaki askerlerine ateş açıldığını ileri sürerek Gazze'yi savaş uçakları ve tanklarla vurdu. Yapılan saldırının bilançosu açıklandı. Saldırıda 4 Filistinli şehit oldu 10 Filistinli ise yaralandı.

Suriye'de muhalifler ve rejim yanlıları arasında takas başladı

19 Temmuz

Suriye'nin İdlib ilinde rejim karşıtı silahlı gruplar ve askeri muhaliflerin kuşatmasındaki Fua ve Keferya beldelerinden karşılıklı tahliyeler başladı. İdlib'de rejim karşıtı silahlı gruplar ve askeri muhaliflerin kuşatmasındaki Şii nüfuslu iki beldeden, rejim yanlısı yaklaşık 7 bin kişi çıkıyor. Karşılığında Esed rejiminin alıkoyduğu bin 505 sivil ve muhalif serbest bırakılıyor.

Amerikan basını Alman Ordusunun zaaflarını yazmaya devam ediyor

19 Temmuz

foreignpolicy.com'da yer alan habere göre Alman Ordusunda yaşanan sıkıntılar devam ediyor. Haberde yer alan bilgilere göre orduda;

1- Askerlerin çadır, kurşun geçirmez yelek ve kışlık kıyafetleri yok.

2- Tankların 3/4'ü savaşa hazır değil.

3- Donanmanın 6 alt bölümünün 5 tanesi konuşlandırılamaz.

4- Yedek parça eksikliğinden dolayı helikopter ve savaş jetleri kullanılamaz halde...

 

26.07.2018