Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Savunma ve Güvenlik

Haftanın Savunma ve Güvenlik Değerlendirmesi (11 - 18 Temmuz)

Bu değerlendirme, son bir hafta içinde iç güvenlik ile ilgili operasyonlar, silahlı kuvvetler ile alakalı alınan kararlar, savunma sanayiindeki gelişmeler, uluslararası kriz ve çatışmaların askeri boyutuna dair haberlerin değerlendirmesini kapsamaktadır.
SDE Editör
19 Temmuz 2018 09:45

Sinan Tavukcu ve E.Kd. Albay Mithat Işık

Haftanın dikkat çeken iç savunma güvenlik gelişmeleri, TSK ve Emniyet mensupları ile ilgili yapılan düzenlemelerdi. Milyonlarca kişiyi ilgilendiren bedelli askerlik yasa tasarısı 18 maddedlik torba yasa içerisinde bu hafta Meclis’e sevk edildi.

Meclise gönderilen bir başka yasa teklifi ile, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ile genel kolluk kuvvetleri personelinden kamu görevinden, meslekten veya görevden çıkarılan ya da ilişiği kesilenler, haklarında mahkemeler tarafından göreve iade kararı verilse dahi, eski kadrosuna atanması uygun görülmeyenler, Milli Savunma Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı bünyelerinde kurulan ‘araştırma merkezlerinde’ istihdam edilecekler.

Savunma Sanayii alanındaki yeni projeler de bu haftada oldukça dikkat çekti. ANKA-S Projesi Operasyon Eğitim ve Simülasyon Merkezi'nin Hava Kuvvetleri Komutanlığına teslimi, Hürjet'in yer prototipinin İngiltere'deki Farnborough Uluslararası Havacılık Fuarı'nda ilk kez sergilenmesi, Ukrayna’nın ortak Antonov nakliye uçağı üretme teklifi bunlar arasında idi.

Uluslararası savunma ve güvenlik alanında 11-12 Temmuz’da yapılan NATO zirvesi, yayınlanan bildiri ve ABD başkanı Trump’un konuşma ve tavırları bir numaralı gündemi oluşturdu. ABD tarafından tekrar ambargo altına alınan İran’ın Pakistan’a birlikte ortak savunma ürünleri üretme teklifi de bir hayli dikkat çekiciydi.

Aşağıda, son bir hafta içerisinde savunma ve güvenlik alanlarında yaşanan iç ve dış gelişmelere yer verilmiştir.

İÇ GÜVENLİK

İçişleri Bakanlığı, 9-16 Temmuz tarihleri arasında yurt içinde gerçekleştirilen operasyonlara ilişkin açıklama yaptı. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, Jandarma Özel Harekat (JÖH), Polis Özel Harekat (PÖH), Jandarma Komando Birlikleri ile İç Güvenlik Operasyonları çerçevesinde Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Hava ve Kara unsurlarınca bin 950 operasyon yapıldı. Bu operasyonlarda terör örgütlerine yardım/yataklık yaptığı ve örgütlerle irtibatlı olduğu değerlendirilen 734 terör (PKK/KCK 209, DEAŞ 58, FETÖ/PDY 467), 3 bin 453 uyuşturucu ve kaçakçılık suçlarından ve 105 düzensiz göçle mücadele kapsamında olmak üzere toplam 4 bin 292 kişi gözaltına alındı.

Operasyonlarda İçişleri Bakanlığı terör arananlar listesi kırmızı kategoride aranan "Zeynel" kod adlı Mehmet Yakışır ile gri kategoride aranan "Nervan" kod adlı Yunus Dalgın'ın da arasında bulunduğu 53 terörist (37 ölü, 8 sağ, 8 teslim) etkisiz hale getirildi. Yapılan operasyonlar neticesinde Diyarbakır, Tokat ve Hakkari illerinde teröristlerce kullanılan 3 sığınak/barınak/mağara kullanılamaz hale getirildi.

Uyuşturucu ve kaçakçılıkla mücadele; Gerçekleştirilen 2 bin 6 operasyonda, çok miktarda uyuşturucu, kaçak sigara, kaçak akaryakıt ele geçirildi. Bu operasyonlar kapsamında 3 bin 453 kişi gözaltına alındı.

Siber suçlarla mücadele; Bu kapsamda terör örgütü propagandası yapan, bu örgütleri öven, terör örgütleri ile iltisaklı olduğunu alenen beyan eden, halkı kin, nefret ve düşmanlığa sevk eden, devlet büyüklerine hakaretlerde bulunan, devletin bölünmez bütünlüğüne ve toplumun can güvenliğine kast eden, nefret söylemleri içeren 459 sosyal medya hesabı ile ilgili çalışma yapıldı, tespit edilen 266 kişi hakkında yasal işlem yapıldı."

Düzensiz göçle mücadele;  Yürütülen çalışmalarda ise 249’u denizlerde olmak üzere toplam 4 bin 36 düzensiz göçmen yakalandı, düzensiz göçmenlerin yasa dışı yollarla yurt içine girmesine ve yurt dışına çıkmasına aracılık eden 105 organizatör gözaltına alındı.

TSK İLE İLGİLİ GELİŞMELER

Bedelli askerliği de kapsayan torba yasa Meclis'e gönderildi

18 Temmuz

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, bedelli askerliği de kapsayan torba yasanın Meclis'e gönderildiğini açıkladı. 

AK Partili Muş, Meclis'e sevk edilen 18 maddelik torba yasa hakkında önemli açıklamalar yaptı.

Bedelli askerlik düzenlemesi hakkında bilgi veren Muş, "Bedelli askerlikten yararlananlar 28 gün temel askerlik eğitimine tabi tutulacaklar. Bedelli askerlikten 31 Aralık 1993 öncesi doğanlar yararlanacak. Yurt dışında bulunan vatandaşlarımız için 2 bin Euro'luk bir bedel söz konusu. Uzaktan eğitim ile bir eğitim almış olacaklar. Engellilerden de bu ücret alınacaklardır ancak eğitime tabii olmayacaklardır. Kamu ve özel sektör çalışanları ise ücretsiz izinli sayılacak. Şu an itibariyle 1 milyonu 324 bin kişiyi kapsayan bir düzenlemedir" diye konuştu.

Muş, bedelli askerlikten elde edilecek gelir için, "Buradaki gelir Hazine Bakanlığı'na aktarılacak. Cumhurbaşkanlığı yetkisiyle kullanılacak" ifadelerini kullandı

Emniyet ve TSK’ya iade edilene pasif görev

18 Temmuz

TBMM'de görüşülen yasa teklifinde yapılan değişiklikle Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ile genel kolluk kuvvetleri personeline ilişkin kararların uygulanmasında farklı yöntem uygulanacak.

FETÖ başta olmak üzere, terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulu’nca, ‘Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen örgütlerle’ ilişkisi olduğu gerekçesiyle, kamu görevinden, meslekten veya görevden çıkarılan ya da ilişiği kesilen subay, astsubay, uzman jandarmalar ile Emniyet Genel Müdürlüğü’nde emniyet hizmetleri sınıfına tabi olanlar bu kapsamda değerlendirilecek.

Bu kişiler, mahkemeler tarafından göreve iade kararı verilse dahi, eski kadrosuna atanması uygun görülmeyenler, Milli Savunma Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı bünyelerinde kurulan ‘araştırma merkezlerinde’ istihdam edilecek. Bu kişilerin, araştırma merkezlerindeki kadrolara atanmaları, kararların bildirimini takip eden 30 gün içinde ilgili bakan onayıyla yapılacak.

SAVUNMA SANAYİİ

ANKA-S Projesi Operasyon Eğitim ve Simülasyon Merkezi teslim edildi

12 Temmuz

Uydu kontrol yeteneği sayesinde operasyonel sınırları kaldıran insansız hava aracı ANKA-S için kritik bir teslimat gerçekleştirildi.

Proje kapsamında, önemli yeteneklerden biri olan Operasyon Eğitim ve Simülasyon Merkezi'nin Hava Kuvvetleri Komutanlığına teslimatı, mayıs ayında yapılan testler sonucunda başarıyla tamamlandı.

Harekat bölgesinde kalkışı gerçekleştirilen uçakların kontrolünü, TSK Muhabere Sistemi (TAFICS) veya uydu üzerinden devralma özelliğine sahip merkez, bu yeteneğiyle uydu kapsama alanında olan dünyanın her yerindeki araçların ülke içindeki tek merkezden tüm uçuş ve faydalı yük kontrolünü yapabiliyor. Merkez, aynı anda 6 hava aracı kontrolüne olanak sağlıyor.

ANKA-S'ler gece ve gündüz, kötü hava şartları da dahil keşif, gözetleme, sabit ve hareketli hedef tespiti, teşhis, tanımlama ve takip amaçlı, gerçek zamanlı görüntü istihbaratı görevlerini yerine getiriyor ve milli uydular üzerinden kontrol edilebiliyor.

Hürjet dünya sahnesine çıkıyor

14 Temmuz

Türkiye'nin jet eğitimi ve yakın destek uçağı ihtiyacının karşılanması amacıyla tasarlanan Hürjet, hazırlanan birebir yer prototipiyle ete kemiğe büründü.Türk Havacılık ve Uzay Sanayii'nin (TUSAŞ), pazar araştırmaları ve ihtiyaç analizleri sonucu herhangi bir ihtiyaç belirtmeden öz kaynaklarını kullanarak başlattığı Jet Eğitim ve Yakın Destek Uçağı Geliştirme Projesi başarılı şekilde ilerliyor.

Projede kavramsal tasarım aşaması tamamlanırken ön tasarım aşamasına geçildi. Bu çalışmalar sürerken Hürjet'in birebir modeli üretildi. Uçağın "yer prototipinin" ortaya çıkmasıyla ön tasarım da fiziksel boyut kazanmaya başladı.

Ön tasarım sonrasında uçağa ilişkin çalışmalar detay tasarımla sürdürülecek. Uçuş testlerinin projenin 48'inci ayında başlaması ve Hürjet'in ilk uçuşunu 2023'te yapması planlanıyor.

Hürjet'in yer prototipi, 16-22 Temmuz'da gerçekleştirilecek dünyanın en önemli havacılık etkinliklerinden, İngiltere'deki Farnborough Uluslararası Havacılık Fuarı'nda ilk kez sergilenecek. Böylece Hürjet Projesi dünyaya tanıtılacak.

ABD Türkiye'ye S-400'ler yerine Patriot satmak istiyor

16 Temmuz

ABD Dışişleri Bakanlığında Siyasi ve Askeri İlişkilerden Sorumlu Kıdemli Müsteşar Yardımcısı Vekili Tina Kaidanow, Raytheon firmasının ürettiği Patriot füze savunma sisteminin satılması için, Türkiye'yle Amerikalı yetkililer arasında görüşmeler yapıldığını açıkladı.

Reuters haber ajansının dünyaya duyurduğu habere göre, Patriot'un Türkiye'nin Rusya'dan alacağı S-400 füze savunma sistemine alternatif olması bekleniyor.

Türkiye ile Ukrayna, Antonov uçağını ortak üretecek

18 Temmuz

Ukrayna Devlet Savunma Sanayi Şirketi Ukroboronprom, kendi çatısı altında faaliyet gösteren Antonov uçak üretimi firması ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş’nin (TUSAŞ), An-188 nakliye uçağının tasarımı, yapımı ve test uçuşları için ortak işletme kurma niyetinde olduğunu belirtti.

Ukroboronprom'dan yapılan açıklamada, 50 ton yük taşıma kapasitesine sahip An-188 turbojet askeri nakliye uçağının her türlü askeri teçhizat, askeri ve inşaat ekipmanı, helikopter, 300'e kadar asker ile birlikte ayrıca insani yardım ve konteynerlere kadar geniş yelpazede yük taşıyabilecek. Hassas hava çıkarması için donatılan uçağın toprak dahil her türlü havaalanlarında üslenebilecek ve uzunluğu sadece 600-800 metre olan pistlere inebilecek.

ULUSLARARASI SAVUNMA VE GÜVENLİK

NATO sonuç bildirisi yayınlandı

11 Temmuz

NATO Zirvesi, 11-12 Temmuz’da 29 ülkenin liderlerinin katılımıyla Belçika'nın başkenti Brüksel'de yapıldı. Brüksel'de 29 ülke liderinin katılımıyla gerçekleştirilen zirve sonrası yayınlanan sonuç bildirisi, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg tarafından açıklandı.

Stoltenberg, zirvede alınan kararların Kuzey Amerika ve Avrupa´nın birlikte daha güçlü olduğunun bir göstergesi olduğunu söyledi. Stoltenberg terörizmle mücadele ve ulusal güvenlik kapsamında NATO´nun 29 devlet başkanıyla gerçekleştirilen toplantıda çeşitli kararlar alındığını belirtirtti. Stoltenberg şöyle konuştu:

"NATO´da daha önce birçok tartışma gerçekleştirdik ve birçok fikir ayrılığına tanık olduk fakat asıl önemli olan söz konusu fikir ayrılıklarının üstesinden gelebilmemizdir. Bugün aldığımız kararlar bu ittifakı daha da ileriye taşıyor. Fikir ayrılıklarımız bizi daha da güçlendiriyor çünkü günün sonunda Kuzey Amerika ve Avrupa birlikte daha güvende''.

"NATO hem Kuzey Amerika hem de Avrupa için güven sağlıyor, bu yüzden bugün NATO´nun savunmasını güçlendirecek kararlar aldık. Terörizmle olan mücadeleyi arttıracak ve güvenlik yükünü eşit bir şekilde paylaşacağız".

Hindistan S-400 için Rusya ile görüşüyor

14 Temmuz

Hindistan Savunma Bakanı Nirmala Sitharaman, ABD'nin baskılarına karşın Hindistan'ın Rusya'dan S-400 Triumf hava savunma sistemi alımına ilişkin yürütülen görüşmelere devam edeceğini söyledi.

Hindistan basınında yer alan habere göre, Sitharaman basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Yeni Delhi ve Moskova'nın S-400 hava savunma sisteminin alımıyla ilgili anlaşmanın son safhasına geldiğini kaydetti.

İran: Pakistan ile birlikte ortak savunma ürünleri üretmek istiyoruz

18 Temmuz

İran'ın yarı resmi haber ajansı Tesnim'in haberine göre, İran Genelkurmay Başkanı İslamabad’da Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda Pakistan Cumhurbaşkanı Memnun Hüseyin ile bir araya geldi.

Pakistan Cumhurbaşkanı Memnun Hüseyin ile görüşmesinin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan İran Genelkurmay Başkanı Bakıri Pakistan ziyareti ile birlikte iki ülke arasında önemli adımların atıldığını belirterek; “Pakistan ile birlikte pilot eğitimi, askeri danışmanlık, ortak askeri tatbikatlar ve savunma alanında işbirliği konularını ele aldık” dedi.

Genelkurmay Başkanı Bakıri Pakistan ile söz konusu işbirliğinin diğer İslam ülkeleri ile yapılacak işbirliklerine örneklik teşkil ettiğini vurgulayarak; “Pakistan ile birlikte ortak savunma ürünleri üretmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

 

18.07.2018