Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Ekonomi ve Finans

Haftanın Ekonomi ve Finans Değerlendirmesi (8 Şubat-14 Şubat 2021)

Bu değerlendirme, son bir hafta içinde ekonomi ve finans alanındaki haberlerin değerlendirmesini kapsamaktadır.
SDE Editör
16 Şubat 2021 09:18

Yurtiçi Piyasalar

TCMB Başkanı Naci Ağbal Reuters ile gerçekleştirdiği söyleşide; enflasyon ve para politikası yönelik değerlendirmelerde bulundu ve kalıcı bir fiyat istikrarının oluşturulmasının şu anda en önemli öncelik olduğunu belirtti. Ağbal, bu yıl faiz indiriminin uzun süre gündeme alınmasının mümkün görünmediğini de söyledi. Bunun ardından TL değer kazanmaya devam etti.

TCMB Başkanı Naci Ağbal bu hafta ekonomistlerle gerçekleştirdiği toplantıda, enflasyonda hedef seviye olan %5 düzeyine ulaşılana kadar sıkı parasal duruşun korunacağını yinelerken, sermaye girişlerinin istikrarlı ve güçlü bir hale gelmesi ve yurt içi yerleşiklerin dolarizasyon eğiliminin tersine dönmesiyle birlikte döviz alım ihaleleri yoluyla rezervleri artırmayı hedeflediklerini açıkladı

Perakende sektörü cirolarında Aralık ayında gözlenen daralmanın Ocak'ta da devam ediyor. Türkiye'nin önde gelen markaları Ocak ayını ortalama %50–60 ciro kaybı ile tamamladı, öte yandan AVM ziyaretçi trafiğinde ise %70’lere varan düşüş var.

TÜİK 2020'nin Kasım ayında ülkedeki işsizlik oranının yüzde 12,9, genç nüfusta işsizlik oranının da yüzde 25,4 olduğunu açıkladı. 2019 yılı Kasım döneminde %45,6 olan istihdam oranı, 2020 yılı Kasım döneminde aylık bazda 0,7 puan gerileyerek %42,9 seviyesinde gerçekleşti. Mevsimlik çalışanlar ile çalışmaya hazır olduğu halde son 4 haftadır iş başvurusu yapmadığı için işgücünde yer almayanların işgücüne dâhil edilmesi ile hesaplanan “geniş tanımlı işsizlik oranı” Kasım döneminde bir önceki döneme göre 1,3 puan artarak %24,8 oldu. Bu dönemde iş aramayıp çalışmaya hazır olanların sayısı Ekim dönemine göre 484 bin kişi yükseldi. Gençlerde istihdam oranı 3 puan azalarak yüzde 29.6 oldu.

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre inşaat maliyet endeksi Aralık’ta da yükselmeye devam ederek bir önceki aya göre %2,68 oranında arttı. Bu dönemde yıllık bazda %25,02 oranında kaydedilen artış ise endekste 2019 yılının Nisan ayından bu yana gerçekleşen en hızlı artış oldu.

Yurtdışı Piyasalar

ABD Ekonomisi

ABD’de teşvik paketini Cumhuriyetçilerin onayı olmadan uygulamaya koyulabilecek bütçe planı Temsilciler Meclisi’nde onaylandı. 1,9 trilyon USD büyüklüğündeki teşvik paketini içeren yasa 16 Şubat’a kadar hazırlanacak.

ABD'de dış ticaret açığı koronavirüsün etkisiyle birlikte 2020’de yıllık bazda %17,7 artarak 678 milyar USD’ye yükseldi. Böylece, dış ticaret açığı 2008 yılından bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Öte yandan ABD'nin 2020 yılı başında birinci faz ticaret anlaşması imzaladığı Çin ile arasındaki ticaret açığı, 2020 yılında bir önceki yıla kıyasla yüzde 9,9 azalarak 310.8 milyar dolara indi. ABD'nin Çin'e ihracatı bu dönemde 124,6 milyar dolara yükselirken, ülkeden yapılan ithalat 435,4 milyar dolar olarak düştü.

ABD’de aylık TÜFE enflasyonu %0,3 yükselirken, yıllık TÜFE enflasyonu %1,4 ile piyasa beklentilerinin hafif altında gerçekleşti.

Fed Başkanı Powell ABD’de tam istihdam seviyesine ulaşmanın kolay olmayacağını ve işgücü piyasasında tam iyileşme için daha fazla mali yardıma ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Fed’in istihdam ve enflasyon hedeflerine ulaşana kadar destekleyici olmayı sürdüreceğini belirten Powell, enflasyondaki artışın uzun süre ve kalıcı olmasının beklenmediğini ifade etti.

ABD’de 6 Şubat ile biten haftada işsizlik maaşına başvuranların sayısı 793 bin kişi ile 757 bin olan piyasa beklentilerinin üzerinde açıklandı. koronavirüs salgınıyla mücadele tedbirlerinin tüketiciye yüz yüze hizmet veren işletmeler üzerinde baskı kurması nedeniyle son birkaç ayda işgücü piyasası koşullarındaki iyileşme baskı altında kalıyor.

Euro Alanı Ekonomisi

Almanya’da koronavirüse karşı alınan önlemlerin 14 Mart tarihine kadar uzatılabileceği gündemde bulunuyor.

Euro Alanı’nda bilançoları açıklanan bazı büyük firmaların finansal sonuçlarındaki gerileme koronavirüs önlemleri ile birlikte Avrupa borsaları üzerinde baskı kuruyor.

AB Komisyonu, 2021 Kış Ekonomik Tahminler Raporu’nu yayımladı. Raporda, koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında uygulanan karantina tedbirlerinin büyüme tahminlerini 2021 yılı için aşağı yönlü etkilediği görüldü. 2021 yılında Euro Alanı’nda ekonomik büyümenin %4,2’den %3,8’e gerileyeceği, 2022 yılında ise %3,0’dan %3,8’e yükseleceği öngörüldü. Raporda, aşılama uygulamalarının yaygınlaşmasıyla birlikte kişisel tüketim harcamalarının ve küresel ticaret faaliyetlerinin iyileşeceği belirtilerek, 2021 yılının ikinci çeyreğinde ılımlı toparlanma beklenirken, üçüncü çeyrekte toparlanmanın hız kazanacağı belirtildi. Öte yandan, firma iflaslarının ve uzun süreli işsizliğin ekonomik toparlanma üzerinde risk teşkil ettiği ifade edildi.