Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Ekonomi ve Finans

Haftanın Ekonomi ve Finans Değerlendirmesi (25 Ocak- 31 Ocak 2021)

Bu değerlendirme, son bir hafta içinde ekonomi ve finans alanındaki haberlerin değerlendirmesini kapsamaktadır.
SDE Editör
01 Şubat 2021 16:27

Yurtiçi Piyasalar

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P, Türkiye'nin uzun vadeli döviz cinsinden kredi notunu "B+", uzun vadeli yerel para birimi cinsinden kredi notunu ise "BB-” olarak teyit ettiğini duyurdu. Kuruluş kredi not görünümünü de durağan olarak açıkladı. Öte yandan, Türkiye ekonomisinin 2020'de %0,9 büyüdüğü, 2021’de ise %3,6 oranında büyüyeceği öngörüldü.

TCMB verilerine göre mevsimsellikten arındırılmış imalat sanayi kapasite kullanım oranı Ocak ayında bir önceki aya göre 0,2 puan artarak %75,6 olarak gerçekleşti. Mevsim etkilerinden arındırılmış reel kesim güven endeksi ise bir önceki aya göre 1,4 puan düşerek 109 düzeyine geriledi.

TÜİK tarafından revize edilen sektörel güven endeksi verilerine göre inşaat ve perakende ticaret sektörü güven endeksleri mevsim etkilerinden arındırılmış olarak Ocak'ta aylık bazda gerileme kaydederek sırasıyla 84,2 ve 108,5 seviyelerinde gerçekleşti. Hizmet sektörü güven endeksi bir önceki aya göre 2,9 puan artışla 101,9 düzeyine yükseldi.

TÜİK tarafından revize edilen ekonomik güven endeksi Ocak ayında %1,6 oranında artarak 96,2 düzeyine yükseldi. Endeksteki artış, tüketici ve hizmet sektörü güvenindeki iyileşmeden kaynaklandı. Öte yandan, inşaat, reel kesim ve perakende sektörlerinde güven sırasıyla %5,2, %1,3 ve %0,1 geriledi.

Uluslararası Para Fonu (IMF), Dünya Ekonomik Görünüm raporu Ocak ayı güncellemesinde 2020 için Türkiye büyüme tahminini %1,2 olarak güncelledi. IMF Ekim ayında %5 küçülme tahmini yayımlamıştı. 2021 büyüme tahmini Ekim ayına göre 1puan artırılarak %6’ya yükseltildi. IMF 2022 Türkiye büyüme tahminini ise Ekim ayına göre 0,5 puan düşürerek %3,2 olarak açıkladı.

TOBB, TESK, TÜSİAD ve MÜSİAD yayımladıkları ortak açıklamada Türkiye'nin ekonomik reform gündemini yakından takip ettiklerini ve enflasyonla mücadelenin öncelikli hedef olmasını desteklediklerini belirttiler. Açıklamada, fiyat istikrarının sağlanmasıyla birlikte Türkiye'de yatırım ortamının iyileşeceği, öngörülebilirliğin artacağı, böylece katma değeri yüksek yeni teknoloji yatırımlarını ülkeye çekmenin mümkün olacağı değerlendirmesinde bulunuldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, salgından olumsuz etkilenen sektörler arasında yer alan yeme-içme sektörüne destek ödemesi yapılacağını açıkladı. Bu kapsamda, lokanta, restoran ve kafe gibi sektörlerde alınan tedbirler nedeniyle faaliyetleri kısıtlanan ve 2019 cirosu 3 milyon TL ve altında olan gerçek usulde vergilendirilen ticari işletmelere destek ödemesi yapılacak. 2020'de ciroları %50 ve daha fazla azalan işletmelere; 2 bin TL’den az ve 40 bin liradan fazla olmamak üzere ciro kaybının %3'ü kadar ödeme yapılacağı duyuruldu.

Dünya Bankası, Türkiye’deki OSB’lere yeşil altyapı ve temel altyapı projeleri için 300 milyon dolarlık destek projesi başlattığını duyurdu. Projenin 10 milyon dolarlık kısmı eğitim merkezlerine yapılacak yatırımlar için kullanılacak.

TCMB yılın ilk Enflasyon Raporu’nda enflasyon tahminlerini değiştirmeyerek 2021 ve 2022 yılsonu için sırasıyla %9,4 ve %7 oranında tutarken, 2023 yılsonu için de hedefini %5 olarak belirledi. TCMB Başkanı Naci Ağbal enflasyon tahminlerinden sapma olması durumunda para politikası sıkılaştırma adımlarının uygulanabileceğini ifade etti.

Yurtdışı Piyasalar

Çin Ekonomisi

Çin'deki pandemi kaynaklı yeni kısıtlamaların küresel petrol talebini düşürebileceğine yönelik endişelerle petrol fiyatları geçen hafta ulaştığı 11 aylık zirvesinden gerilemeye devam etti. Brent türü ham petrolün varil fiyatı %1,23 düşerek 55,4 USD seviyesine indi. Altının ons değeri de ABD hazine tahvillerinin yükselmesinin etkisiyle %0,56 azalarak 1.854 USD seviyesine geriledi. Altın fiyatlamasında birçok faktör olmasına rağmen ABD 10 yıllık tahvil getirileri bu fiyatlama üzerinde istatistiki olarak oldukça etkili.

İngiltere Ekonomisi

İngiltere'de salgının ekonomik faaliyetler üzerindeki olumsuz etkileri devam ediyor. İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi tarafından yayımlanan verilere göre ülkede işsizlik oranı Aralık ayında %5'e yükselerek 2016 yılından bu yana en yüksek seviyesini gördü

ABD Ekonomisi

ABD Merkez Bankası (Fed), politika faizini değiştirmeyerek %0-0,25 aralığında tutarken, istihdam ve enflasyon hedefleri sağlanana kadar varlık alımlarının devam edeceğini teyit etti. Fed Başkanı Powell, ülkede son aylarda artan vaka sayılarının ekonomik faaliyet ve istihdam üzerinde baskı yarattığını, ancak aşı uygulamalarının ekonomik faaliyete ilişkin beklentileri desteklediğini belirtti. Ayrıca Powell, ekonomide toparlanma sağlanana kadar genişleyici para politikalarının devam edeceğini ifade etti. IMF dün yayımladığı Ocak ayı Küresel Finansal İstikrar Raporu’nda, salgının seyrine ilişkin süregelen belirsizliklere ve dünya genelinde artan vaka sayılarına rağmen aşıların uygulanmaya başlamasının küresel toparlanmaya ilişkin beklentileri desteklediğini belirtti. Raporda, aşının küresel ölçekte yeterli dağıtımının önemi vurgulanırken, ekonomik aktivitede sürdürülebilir toparlanma gerçekleşene kadar para ve maliye politikası desteğinin devam etmesi gerektiği ifade edildi.

Öncü verilere göre ABD ekonomisi 2020’nin son çeyreğinde yıllıklandırılmış bazda %4,0 büyüme kaydetti. Böylece, ABD ekonomisi koronavirüs salgınının etkisinde geçen 2020 yılının tamamında %3,5 oranında daralarak 1946 yılından bu yana en kötü performansını kaydetmiş oldu.