Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> İç Politika ve Hukuk

Haftanın İç Politika ve Hukuk Değerlendirmesi (3-9 Şubat 2020)

Bu değerlendirme, son bir hafta içerisinde İç Politika ve Hukuk alanında öne çıkan haberleri kapsamaktadır.
SDE Editör
10 Şubat 2020 15:42

İlker Başbuğ ve FETÖ’nün Siyasi Ayağı Tartışmaları

İlker başbuğ, askerlerin özet yetkili mahkemelerde yargılanmasının önünü açan yasa değişikliğini yapan siyasilerin FETÖ'nün önünü açtığı ima eden bir konuşma yaptı.

“FETÖ'nün siyasi ayağını arayanlar, 26 Haziran 2009’daki kanun teklifini getiren siyasileri araştırsın, askerlerin özel yetkili mahkemelerde yargılanmasının önünü açan yasayı Meclis'ten geçirenlere baksınlar. FETÖ’nün siyasi ayağı yok dersek gerçek inkâr olur”,

Bu konuşma dolaylı olarak FETÖ terör örgütü ile Ak Partili dönemin vekilleri arasında bağ kuruyordu. Bu bağ Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından çok sert bir biçimde eleştirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan İlker Başbuğ’a Sert Sözler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ak Parti grup toplantısında yaptığı konuşmada, eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'u işaret ederek milletvekillerine "Parlamento’nun hukukunu korumak üzere hepiniz dava açmalısınız mahkemeye verin" çağrısı yaptı.

Erdoğan’ın 26’ncı Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’a yönelik sözleri özetle şöyle:

- TBMM'de 25 Haziran 2009'da geçen düzenlemenin amacı darbelere zemin hazırlanmasını önlemekti. Darbelere zemin hazırlayan hukukun işlemesinin önüne geçen yanlış bir uygulamanın düzeltilmesidir. Suç işleyen kişinin asker kimliğinin ona ayrıcalık tanımasının hukukta yeri olamaz.

- 15 Temmuz'un ardından askeri mahkemeleri kaldırdık. Eski bir genelkurmay başkanı bu düzenlemeyi bahane ederek Meclisimizi itham eden açıklamalar yapmıştı. Kendi grubumuza sesleniyorum parlamentonun hukukunu korumak üzere hepiniz dava açmalısınız.

- Bu boru göstermeye benzemez. Parlamentonun hukuku boru ile sindirilemez. Bundan yaklaşık 11 yıl önce tüm partilerin desteği ile çıkarılan bir düzenlemenin üzerine FETÖ gölgesi düşürülmeye çalışılması en hafif tabiriyle Meclis’e saygısızlıktır.

MHP'den CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu İçin Suç Duyurusu

MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, 'CHP-HDP İlişkilerinin Araştırılması, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Suç Teşkil Eden Davranışlarının İncelenmesi Komisyonu'nun raporu doğrultusunda Kılıçdaroğlu hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunduklarını açıkladı.

Yıldız, Başkanlık Divanı kararı ve Genel Başkan Devlet Bahçeli'nin talimatı doğrultusunda, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun ve CHP milletvekillerinin konusu suç teşkil eden söz ve fiillerinin raporlanması ve CHP- HDP arasındaki ilişkilerinin araştırılması için oluşturulan komisyonun çalışmasını tamamladığını belirtti.

Yıldız, CHP'nin millete aidiyet bilincinden hızla uzaklaştığını savunarak, "CHP'nin şu anda takip ettiği siyaset, Türk milletinin egemenlik ve tarihsel haklarıyla temelden ve bütünüyle çatışmaktadır. Bu süreçte CHP Genel Başkanının ve bazı sözcülerinin bir takım siyasi eylemleri ve açıklamalarının suç teşkil ettiği görülmektedir. MHP hiçbir şart altında konusu suç teşkil eden fiillere sessiz ve seyirci kalmayacaktır. Görevi, unvanı, makamı ve siyasi pozisyonu ne olursa olsun hiç kimse suç işleme özgürlüğüne sahip değildir. CHP Genel Başkanının işlediği değerlendirilen, zaman aşımına uğramamış suçlar için; yeri, zamanı, içeriği, belirtilen eylemleri hakkında TCK ve ilgili diğer kanun hükümleri doğrultusunda suç duyurusunda bulunulması zarureti hâsıl olmuştur" diye konuştu.

CHP İstanbul İl Başkanı Seçimi

CHP İstanbul İl Başkanı Seçimi 9 Şubat tarihinde yapıldı. CHP il kongresinde tek aday mevcut Başkan Canan Kaftancıoğlu idi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Canan Kaftancıoğlu ile birlikte salona girdi. Kılıçdaroğlu şöyle konuştu:

“Sorunları iyi saptayamayan geleceği iyi inşa edemez. Sorunları iyi saptayacağız. Türkiye’nin 5 temel sorunu var.  Önce sorunları arkasından çözümleri dile getireceğiz.

  1. Bugün en temel sorun demokrasi.
  2. Eğitim. Bir kuşağı yok ettiğimizin kaç kişi farkında acaba? Her bakana göre eğitim sisteminin değiştiğinin kaç kişi farkında. Eğitimin çıta atlattığını kaç kişi biliyor. Hiçbir anne ve baba okula gönderdiği çocuğunun eğitiminden memnun değilse bunu dillendirmeliyiz.
  3. Dış politika. Barış üzerine inşa edilen dış politika bireysel kine dönüştü. Barışı değil savaşı önceleyen bir dış politika. Bunun sonuçlarını 82 milyon yaşıyoruz. Suriye'den bir milyon kişi daha gelecek. Asıl sorunu o zaman yaşayacağız. Böyle bir dış politika hiçbir zaman olmadı. Dış politikanın çok daha rahat anlatabileceğiz.
  4. Toplumsal barış. Hiç kimse ötekileştirilsin istemiyoruz. Yaşam tarzına hepimizin saygı duyması lazım.
  5. Fazla bir şey anlatmak istemiyorum. Daha iki gün önce Hatay'da Valilik binasının önünde kendisini 'Çocuklarım aç' diyerek yakan vatandaşı gördük. Çaresizliği kendisini yakarak soruna dikkat çekmek isteyen birine hiç kimse kayıtsız kalamaz. İktidar kanadında ucuz siyaset manevrası olarak görenlere üzülüyorum. Nasıl oldu da vicdanlarımız bu kadar köreldi. Nasıl insanlığımızı unuttuk? Bu acıyı çözecek olan bizleriz. Hangi görüşten olursa olsun onun sorunlarını çözeceğiz. Sadece Hatay'da kendisini yakmadı vatandaş, Meclis'in önünde de kendisini yaktı vatandaş. Onlarca kişi var sesini duyurmaya çalışan. Asıl soru şu; bütün bu sorunları nasıl çözeceğiz. Sorunlar iç içe geçip etki yaratır."

Saadet Partisi’nden ‘Yüzyılın Anlaşması’ Tepki Yenikapı Mitingi

Saadet Partisi, ABD’nin ‘Yüzyılın Anlaşması’ adı altında açıkladığı plana tepki amacıyla İstanbul Yenikapı Meydanı’nda miting düzenledi.

Saadet Partisi'nin 60 sivil toplum kuruluşunun desteğiyle düzenlediği 'Büyük Kudüs Mitingi' için halk Yenikapı'daki alanda toplandı. Mitinge Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun yanı sıra, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ve Hüda Par Genel Başkanı İshak Sağlam da katıldı.