Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> İç Politika ve Hukuk

Haftanın İç Politika ve Hukuk Değerlendirmesi (27 Ocak-2 Şubat 2020)

Bu değerlendirme, son bir hafta içerisinde İç Politika ve Hukuk alanında öne çıkan haberleri kapsamaktadır.
SDE Editör
04 Şubat 2020 11:12

Elazığ Depremi ve Dayanışma

Türkiye 24 Ocak 2020 tarihinde Elazığ merkezli ancak etkisi Malatya’da da hissedilen 6.8 büyüklüğündeki depremi yaşadı ve bu hafta depremle ilgili tartışmalar devam etti.

Deprem Türkiye’deki dayanışma duygularını canlandırdı. Türkiye’nin birçok yerinden yapılan yardımların yanı sıra Kızılay ve diğer yardım kuruluşları da Deprem bölgesi için yardım topladı.

Depremin hemen ertesi günü (25 Ocak) Cumhurbaşkanı Erdoğan Elazığ ve Malatya’ya deprem bölgesine bir ziyaret gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan deprem bölgesinde

Cumhurbaşkanı Erdoğan, deprem bölgesinde incelemelerde bulunmak üzere Elazığ'a geldi. Erdoğan, depremde hayatını kaybeden 2 kişinin Mevlana Camisi'ndeki cenaze törenine katıldı ve törende açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra Malatya'ya geçerek depremzedeler ile bir araya geldi ve şunları söyledi:

"Devletimiz tüm imkânlarını tüm kurumlarıyla kullanmayı sürdürecek. Ama yaralı ama canlı, insanımıza ulaşmanın gayreti içindeyiz." dedi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Valilik, İlçe Kaymakamlığı ve Belediye Başkanlığının müşterek çalışmasıyla yıkılmış evlerin tespitlerinin yapılacağını kaydeden Erdoğan, çalışmaların Çevre ve Şehircilik Bakanlığı nezaretinde yürütüleceğini söyledi.

Erdoğan, "Bir an önce vatandaşlarımızın bu konutlara yerleşmesini sağlayacağız ama görünen bir gerçek var ki, burada bir defa zemin etütleri noktasında kesinlikle bir fay hattı, bununla ilgili çalışmaları da tabii arkadaşlarımız yapacaklar, yaptıracaklar. O zemin etütlerinden sonra da nerede bu inşaatları yapacaksak onu da yapacağız, adımlarımızı süratle atacağız." dedi.

Yaralı vatandaşlara da Allah'tan şifa dileyen ve "Rabbim, inşallah en kısa zamanda sağlıklarına kavuşmalarını nasip eder." ifadesini kullanan Erdoğan, "Tabii biz kaza ve kadere iman etmiş insanlarız, her şeyden önce Müslümanız. Kaza da kader de imanımızın gereğidir. Bu inançla yaşamımızı farklı kılan adımları atıyoruz." dedi.

Erdoğan, kısa süre önce 5,1 kuvvetinde bir artçı deprem yaşadıklarını ve artçı depremlerin sürdüğünü belirterek, şöyle konuştu:

"Yıkılan yerlerde de Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız zemin etütlerini süratle yaptırmak suretiyle buralarda vatandaşlarımızı geçici çadırlardan da kurtarıp hemen çelik konstrüksiyonla inşallah kalıcı konutlarına onları alacağız ve kalıcı konutlarına kavuşturmanın yanında da tabii kendilerinin buralarda özellikle köy, daha doğrusu burası tabii Malatya Büyükşehir olduğu için köy yok, mahalleler var, buralarda da kendilerinin hayvanları var, onlarla ilgili ahırları var, bütün proje çalışmalarını da Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız yapacak ve ortak bir çalışmayla da inşallah bu yatırımlarımızı kısa zamanda bitirerek sahiplerine teslim edeceğiz."

Kılıçdaroğlu: Deprem Paraları Nerede?

“Verginin nereye harcandığını bilmek herkesin hakkı” diyen CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu,… “Deprem vergilerine ne yaptınız diye sordum, yine kıyamet koptu” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise,  “2003-2019 yılları arasında toplanan 147 milyar lira verginin tam beş katını deprem için sarf ettik, yani millî bütçeden de çok ciddi harcamalar yaptık” diye cevap verdi.

İmamoğlu ve Palandöken Tatili

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, eşi ile birlikte Elazığ ve Malatya'daki deprem bölgelerini ziyaret ettikten sonra, İstanbul'a döndü. 26 Ocak Pazar akşamı İstanbul'dan uçakla Erzurum Havalimanı'na gelen İmamoğlu çifti, Palandöken Kayak Merkezi'nde çocukları Mehmet Selim, Semih ve Beren İmamoğlu'nun konakladığı otele gitti.

Sosyal medya hesabından, 'Yarıyıl tatili nedeniyle çocuklarım ve eşim ile birlikte dünya güzeli Erzurum'u hissetmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Ülkemizin her köşesi başka bir değer, başka bir cennet. Türkiye kavganın değil sevginin merkezi olmalı' paylaşımında bulunan Ekrem İmamoğlu vatandaşları da Erzurum'a davet etti.

Deprem sonrası yaptığı tatile yönelik eleştiri karşısında, “8 yaşında kızım var tatil yapacağım tabii” gibi cevap da insanları çok memnun etmedi. Nihayet paylaşımlar oldukça fazla eleştiri alınca, Barış Yarkadaş’ın “Benim tarzım bu, toplum buna alışacak. Ben alışa gelmiş siyasetçi değilim” gibi son noktayı koyan bir açıklama geldi. İstanbul’a döndükten sonra basın mensuplarının bu konu hakkında sorduğu hiçbir soruya da cevap vermedi İmamoğlu.

Başkentgaz'dan Kızılay’a Bağış

2017 tarihinde Başkentgaz’ın şartlı olarak Kızılay’a yaptığı yüksek miktarda (8 milyon dolar) bir bağış bu hafta oldukça fazla konuşulan bir konu oldu. Bu bağış 2017 sonrası FETÖ ile mücadele için yurtdışında (New York’ta) bir öğrenci yurdu yapılması amacıyla bağışlanmış. Ancak bağış oldukça farklı bir güzergâha sahip. Başkentgaz bağışı Kızılay’a yaparken 8 milyon doların, 75 bin dolarını Kızılay’ın hayır hizmetleri için ayrılmasını istiyor. Geri kalan kısmını 7.925.000 doları da Ensar vakfına bağışlıyor. Ensar vakfı da bu parayı TÜRKEN adlı bir STK’ya New York’ta bir öğrenci yurdu yapması için havale ediyor.

Ensar Vakfı, Kızılay'a yapılan şartlı bağışa ilişkin, "İki yıl önce gerçekleşmiş bu şartlı bağış işlemi, Kızılay'ın Elazığ depreminin yaralarını sardığı bir dönemde maksatlı bir şekilde çarpıtılarak, Kızılay'ın kendi bütçesinden veya deprem için gönderilen bağışlardan vakfımıza para gönderildiği yönünde iftira ve karalama kampanyasına dönüştürülmüştür." açıklamasını yaptı.

Vakıftan yapılan açıklamada, Ensar Vakfı'nın, Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (TÜRGEV) ile 2014 yılında ABD'de "TURKEN Foundation" adıyla bir vakfın kuruluşuna öncülük ettiği kaydedildi.

Vakfın, milletin ve devletin FETÖ'yle mücadelesine her alanda katkı sunmayı sivil toplum sorumluluğu olarak gördüğü, hem yurt içinde hem de yurt dışında FETÖ unsurlarının Türk milletin evlatlarına musallat olmaması için bütün gayretiyle çalıştığı ifade edilen açıklamada, bu amaçla Türkiye'den ABD'ye eğitim-araştırma için giden gençlerin FETÖ kıskacından uzak şekilde, güven içerisinde barınabileceği bir yurt projesinin TURKEN Vakfı tarafından hayata geçirildiği anlatıldı.

New York Manhattan'da merkezi konumda bir arsanın satın alındığı ve bu arsada TURKEN Vakfı Yurdu'nun inşaatının başlatıldığı aktarılan açıklamada, 21 katlı olarak planlanan yurdun 2 yılda tamamlanmasının hedeflendiği ve şimdiye kadar 12 katının inşa edildiği belirtildi.

Arsa ve inşaat maliyetlerinin vakıfların öz kaynakları ve hayırseverlerin bağışlarıyla karşılandığına işaret edilen açıklamada, hem ABD hem Türkiye'de birçok hayırseverin imkânları ölçüsünde bu inşaat projesine maddi destek sunduğu vurgulandı.