Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> İç Politika ve Hukuk

Haftanın İç Politika ve Hukuk Değerlendirmesi (10-16 Şubat 2020)

Bu değerlendirme, son bir hafta içerisinde İç Politika ve Hukuk alanında öne çıkan haberleri kapsamaktadır.
SDE Editör
17 Şubat 2020 14:17

Yeni Darbe Tartışmaları

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Pakistan dönüşü gazetecilerin sorularını yanıtladı. Son dönemde gündeme gelen darbe söylentilerine dair de bir açıklama yaptı. Bu hafta boyunca Türkiye’de yeni bir darbe yapılacağına dair söylentiler Cumhurbaşkanı'nın böyle bir açıklama yapmasını gerekli kılmış oldu. Gazetecilerin sorduğu soru üzerine yapılan açıklama şöyle;

Bunlar, özellikle 15 Temmuz'da zaten gerekli cevabı aldılar. Ve milletimiz de bu konularda artık çok ciddi bir deneyimi şu anda kazanmış durumda. Yani böyle bir şey olduğu anda artık bizim milletimiz, 'Kapıdan dışarı çıkalım mı, çıkmayalım mı?' demez. Elinde neyi var, neyi yok, herkes meydanlara dökülür. Bunun en güzel cevabını 15 Temmuz'da verdik. Bundan sonra da ben milletimin aynı şekilde karşılık vereceğine olan imanım kesinlikle tamdır. Kaldı ki biz, Marmaris'ten Hande Hanım'ın bizimle telefon bağlantısına verdiğimiz cevapla beraber herkesi meydanlara davet ettik.

Biz de oraya geldik. Ama Bay Kemal o tankların arasından sıyrılıp gitti. Biz ise meydanda, havalimanında halkımızla beraber olduk. Üstümüzden F16'lar uçuyordu. Üstümüzden helikopterler uçuyordu. Ama biz orada vatandaşımız ile beraber durduk. Herhangi bir yere gitmedik. Bay Kemal, 'Nereye kaçarsak kaçalım bizi kovalayacakmış.' Ya sen daha o akşam kaçtın. O akşam sen havalimanından hemen Bakırköy'e kaçtın. Bir de utanmadan sıkılmadan ne diyor? 'Benim haberim olsaydı ben de beklerdim' diyor. Millet orada neyi bekledi? Onun için bana göre bu millet artık bu darbelere ve bu tür gelişmelere karşı çok daha kararlıdır. İnanıyorum ki darbe heveslilerine, milletimiz gereken cevabı da meydanlarda farklı bir şekilde verebilecek bir güce, bir potansiyele, bir imana sahiptir."

İş Bankası’ndaki CHP hisselerinin Hazine’ye devri

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Adalet ve Kalkınma Partisi MKYK toplantısında, İş Bankası’ndaki Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) hisselerinin Hazine’ye devri doğrultusunda talimat verdi. Başkan Erdoğan da toplantıda, bu konunun çözülmesi gerektiğinin altını çizerek "Gerekli çalışmaları hızla tamamlayıp, hazırlığı yapıp bir an önce Meclis gündemine getirin" diye konuştu.

Bu tartışma bazı iktisatçılar tarafından İş Bankası’nın borsadaki hisse değerini düşürüyor olarak yorumlandı (devir planının ilk olarak Hürriyet gazetesine yansımasıyla birlikte İş Bankası’nın hisselerinin yüzde 2,79 oranında değer kaybettiği vurgulandı). Aynı iktisatçılar bu durumu Türkiye’de mülkiyet güvencesinin olmaması olarak yorumlayarak uygulamanın mülkiyet haklarına dair bir endişe oluşturacağına dair zorlama bir yorum da yaptılar.

Türkiye çapında en çok şubeye (1330) sahip ikinci banka olan İş Bankası’nın güncel ortaklık yapısında, Atatürk’ün hisselerinin oranı yüzde 28,09 olup, bankanın yüzde 31,78’lik bir kısmı da halka açık olarak Borsa İstanbul’da işlem görüyor.

Bankanın kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün vasiyetine göre, kendisinin İş Bankası’ndaki hisselerini CHP temsil ediyor, ancak CHP bu hisselerden temettü geliri elde etmiyor; temettü ödemeleri Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu’na aktarılıyor. Dolayısıyla, hukuki olmasının yanı sıra manevi bir sorumluluk da söz konusu.

Cumhurbaşkanlığı Hukuk Kurulu başkanvekili Mehmet Uçum’un ise, hisselerin Hazine’ye devredilmesi, ancak mali menfaatlerinden yine Dil ve Tarih kurumlarının yararlanmaya devam edebileceği şeklinde bir formül önerdiği basına yansıyan bilgiler arasında.

HDP’li vekil ve yine PKK Yatakçılığı

HDP Van Milletvekili Murat Sarısaç’ın aranan bir teröristi evinde sakladığı, güvenlik görevlilerinin başarılı operasyonuyla HDP’li vekil Sarısaç’ın arabasına yapılan gözaltı ile ortaya çıktı. PKK’lı teröristin daha önceden takibe alındığı ve milletvekilinin evinde kaldığı beraber çıktıktan sonra da operasyonla yakalandığı bilgisi ortaya çıkınca HDP’li vekile ilk destek yine CHP’den geldi. CHP'li Barış Yarkadaş, "Yasadışı bu muamele HDP'li vekile yapıldığı için susmaya devam mı?" ifadeleriyle skandala destek çıkarken, FETÖ'den tutuklanan ve uzun süre cezaevinde kalan Eren Erdem ise, "Bu hareket bir HDP’li vekile yapıldı diye susmak mı? Elbette hayır" ifadelerini kullandı.

Van Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, HDP Van Milletvekili Sarısaç hakkında, "terör örgütüne yardım ve yataklık, terörle mücadele kanunu 6. maddesine aykırılık ve kamu görevlisine görevinden dolayı alenen hakaret" suçlarından soruşturma başlatıldı.

HDP Önünde 167. Gün: Bir aile daha evladına kavuştu

Diyarbakır HDP İl Binası önünde 167 gündür (16.02.2020) devam eden nöbetten bugün bir sevindirici haber daha geldi.

Şanlıurfa ile Diyarbakır İstihbarat ve TEM Şube Müdürlüklerince yürütülen ikna çalışmaları kapsamında bir kişi, örgütten kaçarak Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde güvenlik güçlerine teslim oldu.

Teslim olan kişinin Diyarbakır HDP İl Başkanlığı binası önünde bekleyen Gevriye Ayhan'ın çocuğu Pelda Ayhan olduğu belirlendi. 

Ayhan'ın 5 yıl önce teröristlerce Diyarbakır'dan dağa kaçırıldığı öğrenildi.

Böylelikle Diyarbakır'da süren evlat nöbetinin başlangıcından bu yana aileleriyle kucaklaşan çocuk sayısı 7 oldu.

Yalova Belediyesi’nde vurgun

CHP’nin elinde sınırlı sayıda belediye bulundurmasına rağmen buralarda yolsuzlukların hem de ciddi yolsuzlukların ortaya çıkması, CHP’nin bu konuda nasıl bir etik ilke sorunuyla karşı karşıya kaldığını gösteriyor.

Cumhuriyet Başsavcılığınca, Yalova Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğünde çalışan Reşat E'nin zimmetine para geçirdiği iddiasıyla soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında tutuklu olan Belediye Başkan Yardımcısı Halit G'nin şoförü B.E, sekreteri B.T. ve soruşturmada adı geçen şirketlerden birinin muhasebe personeli olarak görev yapan O.G.'nin emniyetteki işlemleri tamamlandı. 

Yalova Devlet Hastanesinde sağlık kontrolünden geçirilen 3 zanlı, güvenlik önlemleri altında adliyeye getirildi. Zanlıların savcılıktaki ifadeleri sürüyor. Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, zimmetine para geçirdiği iddiasıyla tutuklanan belediye personeli Reşat E'nin, belediyeyi 1 milyon 428 bin lira dolandırdığının tespit edildiğini bildirdi.