Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Haftanın Medya ve Sivil Toplum Değerlendirmesi ( 28 Ocak - 3 Şubat 2019)

Bu değerlendirme son bir hafta içinde yerli ve yabancı basında dikkat çeken medya ve sivil toplum alanındaki haberlerin değerlendirmesini kapsamaktadır.
SDE Editör
04 Şubat 2019 11:03

Bülent Erandaç

KUZEY MAKEDONYA NATO YOLUNDA

NATO, Makedonya'nın ittifaka üyelik sürecinde son aşamayı teşkil eden katılım protokolünü bu hafta imzalayacağını duyurdu.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Twitter hesabından paylaştığı mesajla, Makedonya Dışişleri Bakanı Nikola Dimitrov'un katılımıyla ülkenin üyelik sürecinde son aşama olan katılım protokolünün 6 Şubat'ta Brüksel'deki NATO karargâhında imzalanacağını açıkladı.

Makedonya'nın üyeliğinin başlaması için katılım protokolünün tüm üye ülkelerin parlamentolarında onaylaması ve bazı resmi süreçlerin tamamlanması gerekiyor. Bu süreç zarfında Makedonya, NATO toplantılarına davetli olarak katılacak.

ALMANYA KARADENİZ'E SAVAŞ GEMİSİ GÖNDERECEK

Alman Basını:Almanya önümüzdeki haftalarda, NATO daimi anti mayın grubu kapsamında Karadeniz’e bir savaş gemisi gönderilecek.

Savunma Bakanlığı sözcüsü yaptığı açıklamada, Almanya Deniz Kuvvetleri’ne ait Werra Savaş Gemisi’nin Şubat ayı içerisinde bir NATO görevi sebebiyle geçici olarak Karadeniz’de bulunacağını açıkladı. Deutsche Welle’in haberine göre, savaş gemisi Bulgaristan’ın Burgas ve Varna limanlarını ziyaret edecek.

Bunu bir süredir planlandıklarını açıklayan Almanya Savunma Bakanlığı yetkilileri, Karadeniz'e başka savaş gemilerinin gönderilmesinin planlar dâhilinde olmadığını vurguladı.

1936 yılında yürürlüğe giren Montrö Boğazlar Sözleşmesi’ne göre, Karadeniz’e kıyısı olmayan ülkelere ait savaş gemilerinin, bu denizde en fazla 21 gün durma hakları bulunuyor.

SORU: ALMAN, FRANSIZ DONANMASININ KARADENİZDE NE İŞİ VAR?

KAZAKİSTAN BASINI:

Bakü-Tiflis-Kars demiryolu derinlik kazanıyor

Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi Bilgi ve İletişim Teknolojilerinden Sorumlu Bakanlar 3.Toplantısı Kazakistan'ın Almatı kentinde gerçekleşti.

Toplantıya katılan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, "Bakü-Tiflis-Kars demir yolu hattının Hazar Denizi'ndeki limanlara kadar ulaştığını, daha da derinlik kazanması üzerinde çalışmaların hızlandırıldığını açıkladı.

Türkiye'nin Kazakistan'ın bağımsızlığını ilk tanıyan ve ilk ticari ekonomik ilişkileri başlatan ülke olduğunu anımsatan Turhan, ikili ekonomik ilişkilerin önemli aşamaya geldiğini belirtti. Kazakistan'ın büyük bir coğrafyasıyla Orta Asya'daki önemli ülke olduğunu vurguladı.

Kazakistan ile Türkiye arasındaki ulaşım altyapısının sadece kara yolu ve hava yoluyla bağlantısının yapılmasını yeterli görmediklerine dikkati çeken Turhan, "Türkiye ve Kazakistan, Azerbaycan ve diğer kardeş ülkeler, üzerinden iki büyük ekonomik bölge olan Çin ile Avrupa arasında yapılacak ticaret, bölgedeki ülkelere ve bize büyük katkı sağlayacak. Bu katkıları göz önünde bulundurduğumuzda ve bölgenin coğrafi şartlarına baktığımızda ortak koridor diye tabir ettiğimiz ve çok modlu taşımacılığa imkân veren en uygun yolun altyapısının geliştirilmesi konusunda fikir birliğimiz var. Bu manada Bakü-Tiflis-Kars demir yolu hattının Hazar Denizi'ndeki limanlara kadar ulaşması ve Hazar'daki deniz ulaşımıyla ilgili altyapının ve tren feri hatlarının hizmete girmesi iş adamlarımıza önemli avantajlar sağlıyor."

Bakan Turhan, ulaştırma alanındaki ilişkileri daha ileri noktaya taşımak istediklerini, bu kapsamda Bakü-Tiflis-Kars demir yolu hattındaki ikinci kısım proje çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Gelecek dönemde Kars ile Ankara arasındaki proje çalışmalarının tamamlanmasının ardından yapım çalışmalarına başlanacağı bilgisini veren Turhan, Ankara ile Sivas'ın Erzincan sınırına kadar olan kısımda çalışmaların sürdüğünü belirtti. Turhan, bu projenin yüksek hızlı tren çalışması olarak devam ettiğini ve bunun önemli bir altyapı olduğunu ifade etti.

Demir yolu standardını yükseltme açısından Kars ile Erzincan arasındaki kesimlerde de gelecek dönemde altyapı iyileştirme çalışması yapılmakta olduğunu, şu anda hizmet veren mevcut bir hattın bulunduğunu dile getirdi. Turhan, mart ayında bakım onarım çalışmalarının tamamlanmasıyla İstanbul Boğazından kesintisiz olarak Avrupa’ya demir yolu ağıyla ulaşma fırsatının yakalanacağını ve bunun ulaştırma açısından çok önemli bir avantaj sağlayacağını söyledi.

YABANCI BASINDA ORTA MENZİLLİ NÜKLEER SİLAH ANLAŞMASI TARTIŞMALARI

EURONEWS ANALİZİ:

NATO'dan INF açıklaması: Avrupa kıtasına kara konuşlu yeni nükleer füze taşınmayacak

Amerika Birleşik Devletleri’nin Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan (INF) çekildiğini açıklamasının ardından NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO'nun Avrupa kıtasına kara konuşlu füze yeni nükleer füzesi taşıma niyetinde olmadığını açıkladı.

Stoltenberg açıklamasında, "Rusya'nın yaptıklarına aynı şekilde cevap vermemiz gerekmiyor. Ancak güvenilir, etkili ve caydırıcı gücümüzü sürdürmekten de emin olmak zorundayız." diye konuştu.

Stoltenberg ayrıca Twitter hesabından paylaştığı mesajda, Rusya'nın INF Anlaşması'nı ciddi bir şekilde ihlal ettiğini belirterek, "NATO, ABD'nin INF Anlaşması'nı askıya alma ve çekilme kararını güçlü bir şekilde destekliyor." açıklamasını yaptı.

ABD Başkanı Donald Trump, ülkesinin INF Anlaşması'ndan çekilmesini, "Rusya'nın uzun zamandır süren ihlallerine" bağlayarak Moskova'yı suçladı.

ABD'nin, 2 Şubat'tan itibaren INF Anlaşması kapsamındaki yükümlülüklerini artık yerine getirmeyeceğini vurgulayan Trump, Rusya'nın yükümlülüklerini yerine getirmemesi halinde 6 aylık sürecin sonunda anlaşmadan tamamen ayrılmış olacaklarını belirtti.

Avrupa ABD'nin kararına endişeli.ABD'nin, anlaşmadan çekilmek için Moskova'ya verdiği sürenin dolmasına iki gün kalırken, anlaşmanın iptal edilmesinin Avrupa'nın güvenliğini tehlikeye sokacağı dillendiriliyor.
Moskova'nın "çok tehlikeli bir adım" olarak nitelendirdiği bu kararın, yeni bir silahlanma yarışına yol açacağı ve bu yarıştan en fazla Avrupa'nın etkileneceği iddia ediliyor.

Soğuk Savaş'ın en önemli anlaşmalarından biri.1987 yılında ABD Başkanı Ronald Reagan ve Sovyetler Birliği lideri Mihail Gorbaçev arasında imzalanan anlaşma, menzili 500 ile 5 bin 500 kilometre arasında olan karadan havaya atılabilen orta menzilli füzelerin yasaklanmasını öngörüyor. Anlaşma, denizden ateşlenen füzeleri kapsamıyor.
INF, Doğu ve Batı Almanya'daki kamplaşma döneminde Avrupa'da nükleer savaş riskini azaltmaya yönelikti. Bu nedenle Almanya anlaşmadan en çok fayda gören ülkelerden biri olmuştu.

Nükleer savaş tehdidini ortadan kaldırmayı hedefleyen anlaşma kapsamında 4 yılda yaklaşık 2 bin 700 füze imha edildi. INF anlaşması, nükleer silahlı füzeleri 30 yılı aşkın süredir Avrupa topraklarından uzak tutuyor.

Eski Rus ve ABD'li liderler uyardı

Eski Sovyetler Birliği lideri Mihail Gorbaçev ve eski ABD Dışişleri Bakanı George Shultz, aralık ayında yazdıkları bir makalede, "INF'den vazgeçmenin yeni silahlanma yarışına bir adım olabileceği, stratejik düzenin altını oyacağı ve teknik hata veya yanlış hesaplamaların yıkıcı bir savaşa yol açacağı" konusunda uyarılarda bulunmuştu.

SPUTNİK:
Rusya: ABD yasaklanmış füzeler üretecek

Rusya Savunma Bakanlığı, 1987 yılında ABD Başkanı Reagan ve Sovyetler Birliği lideri Gorbaçov arasında imzalanan Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan çekilme kararına ilişkin bir açıklama yaptı. Savunma Bakanlığı, ABD'nin bu hamle ile yasaklanmış nükleer füzeler üretmeye hazırlandığını öne sürdü. Bakanlık ABD'nin iki senedir bunun için çalıştığını iddia etti.
Rusya Savunma Bakanlığı, 1987 yılında ABD Başkanı Ronald Reagan ve Sovyetler Birliği lideri Mihail Gorbaçov arasında imzalanan Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan (INF) çekilme kararına ilişkin bir açıklama yaptı. Savunma Bakanlığı, ABD'nin bu hamle ile yasaklanmış nükleer füzeler üretmeye hazırlandığını öne sürdü. Bakanlık ABD'nin iki senedir bunun için çalıştığını iddia etti.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, 1987 yılında ABD Başkanı Ronald Reagan ve Sovyetler Birliği lideri Mihail Gorbaçov arasında imzalanan Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan (INF) çekildiklerini açıklamış, ABD Başkanı Donald Trump ve NATO yaptığı açıklamalarla bu karar destek çıkmıştı.

Bugün de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD'nin bu kararına aynıyla karşılık verildiğini duyurmuş ve yeni bir süpersonik füze üreteceklerini açıklamıştı.

Bu gerilimin ardından ortamı daha da gerecek bir açıklama Rusya Savunma Bakanlığı'ndan geldi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, "ABD yasaklanmış füzeler üretecek" denildi. Bakanlık, ABD'nin iki senedir buna hazırlandığını öne sürdü.

RUSYA SAVUNMA BAKANLIĞI'NIN AÇIKLAMASI

Savunma Bakanlığı'nın yazılı açıklaması : "Washington, Rusya'ya yönelttiği Orta ve Kısa Menzilli Füzeler Anlaşması'nın ihlal edildiğine yönelik bir kanıta dayanmayan suçlamalardan önce karar almakla kalmayıp, anlaşmanın yasakladığı orta ve kısa menzilli füzelerin üretim hazırlıklarına başladı. Rusya Savunma Bakanlığı'nın verilerine göre, Haziran 2017'den itibaren "Raytheon" askeri sanayi işletmesinde Arizona eyaletindeki Tucson şehrinde Orta ve Kısa Menzilli Füzeler Anlaşması'nın yasakladığı orta ve kısa menzilli füzelerin oluşturulması amacıyla üretim kapasitesinin genişletilmesi ve modernizasyonu programı başlatıldı. Bu fabrika Amerika'nın füze ve uzay alanındaki orta ve kısa menzilli seyir füzeleri dahil olmak üzere her türlü füze tipini üreten en büyük çok profilli işletmesidir. Sonuç olarak son iki yıl içerisinde fabrikanın alanı yüzde 44 oranında artarak 55 binden 79 bin metrekareye yükseldi, çalışan sayısı ise resmi açıklamalara göre 2000 kişi daha artacak. Üretim kapasitesinin genişletilmesi ile birlikte Amerika kongresi Kasım 2017´de Pentagon'a 58 milyon dolar değerinde ilk ödemesini yaparak, direkt olarak orta menzilli füze üretimine yöneltilmesi talimatını verdi. Böylelikle, düzenlenen çalışmaların karakteri ve süresi, Amerika yönetiminin bu anlaşmadan çıkma kararını Rusya'ya anlaşmayı ihlal ettiğine dair suçlamaları yöneltmeden birkaç sene önce alındığını gösteriyor."

RUS SPUTNİK HABER AJANSI: Rus Donanması, düşmanı 'kör' eden sistemler tedarik etti

Rus savunma sanayi şirketi Rostec’e bağlı Ruselectronics şirketi, Rus Donanması’na düşmanı kör eden görsel-optik engelleme istasyonları 5P-42 Filin'i tedarik etmeye başladı.

Rus Donanması'na yeni füze gemisi geliyor.Şu anda fabrika testlerinden geçen Amiral Kasatonov fırkateyni ve geçen yıl filoya dâhil olan Amiral Gorşkov fırkateyni Filin istasyonlarıyla donatıldı. Severnaya Verf tesislerinde inşa edilen 22350 numaralı projeye ait iki fırkateyn de bu sistemle donatılacak.

AO Opıtniy Zavod İntegral şirketi tarafından geliştirilen Filin, gece ve alacakaranlık saatlerinde, deniz yüzeyindeki gemiler ve botlara yönelen yakın saldırı silahlarının yanı sıra küçük silahların görsel-optik ve optik-elektronik gözlem kanallarını bastırmak için tasarlanmış.

İstasyonun etkisi, ışık radyasyonunun parlaklığının modülasyonuna dayanıyor. Optik sinirlerin uyarılması nedeniyle radyasyonun parlaklığındaki düşük frekanslı dalgalanmalar, görme organlarında geçici bozukluklara neden oluyor.

İNGİLİZ REUTERS HABER AJANSI

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Maduro hükümetine son verme zamanının geldiğini söyledi
 
ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence,  Maduro ''rejimine'' karşı harekete geçilmesinin vaktinin geldiğini belirtti.

Washington'ın, Venezuela'da barışçıl bir geçiş ve kendini geçici devlet başkanı ilan eden Meclis Başkanı Juan Guaido'nun iktidara gelmesi için çalıştığını dile getirdi.

Venezuela'da diyalog zamanı olmadığını ve bütün seçeneklerin masada bulunduğu kaydeden Pence, Trump yönetiminin Devlet Başkanı Nicolas Maduro'yu daha da zayıflatacağını sözlerine ekledi.

JOHN BOLTON DEVREDE

Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton Venezuela’nın işgal edilmesi için bir planı oluşturdu ve Başkana verdi. Bu planda ilk aşamada Kolombiya’ya beş bin özel kuvvet askerinin gönderilmesi ve oradan Venezuela’nın işgalinin başlatılması amaçlanıyordu.

Bu planın sunulduğu aynı gün Bolton yanına Hazine Bakanı Mnuchin’i de alarak Beyaz Saray'da bir fotoğraf çektirdi ve basına dağıttı. Beyaz Saray’ın dağıttırdığı bu fotoğrafta ikilinin arkasında Venezuela’ya destek veren ülkelerin kırmızı gösterildiği dünya haritası görülüyor. Verilen mesaj netti; "Desteğinizi durdurun yoksa yaptırımlar gelir" mesajı veriliyordu.

AVUSTURYA’DAN KÜSTAH HAREKET

Avrupa'da İslamofobi'nin lokomotifi olan Avusturya, Müslümanlara karşı yeni bir skandala daha imza attı.

Avusturya hükümeti ülkelerinde eğitim gören Müslüman çocukların karnelerinde yeni bir uygulamaya giderek ‘din' bölümündeki ‘İslam' ibaresini kaldırdı.

Öğrencinin ‘Dini' bölümündeki ‘İslam' yerine Avusturya hükümeti ile entegre çalışmakla suçlanan  Avusturya İslam Cemiyeti'nin kısaltılması olan ‘İGGÖ' ibaresini koydu. Karar Avusturya'da yaşayan Müslümanların büyük tepkisine yol açtı.

Avusturya'da daha önce biri Türklere ait 7 caminin faaliyetleri durdurulmuş, yurtdışından finanse edildiği bahanesi ile 60 imamın sınırdışı edilmesine karar verilmişti.

İNGİLİZ BBC’NİN BREXİT ANALİZİ:

Brexit - İngiltere, gerekirse anlaşma olmadan AB'den çıkış için ne gibi hazırlıklar yaptı?

Hükümet, İngiltere Sınır Gücü, polis ve feribot şirketleri anlaşmasız bir Brexit olasılığı için hazırlık yapıyor.

İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden anlaşmasız ayrılması, neredeyse son bir yüzyılda barış dönemlerindeki en büyük acil durumu olabilir.

Çekilme anlaşması onaylanmadığı ya da çekilme sürecini başlatacak Lizbon Anlaşması'nın 50. maddesinin yürürlüğe gireceği tarih ertelenmediği müddetçe, 29 Mart günü saat 23.00'te İngiltere AB'den bir anlaşma olmadan ayrılacak ve bir saniye içerisinde her şey değişecek.

AB'ye giden İngiliz ürünleri bir anda vergiye tâbi hale gelecek ve sağlığa uygunluk gibi çeşitli kontrol süreçlerinden geçmeleri gerekecek.

Her ne kadar İngiliz hükümeti altyapı hizmetlerinin yetersizliği nedeniyle bunu hemen uygulamaya koymayacağını belirtse de, AB'den İngiltere'ye giren ürünler de bazı kontrollerden geçmek durumunda kalabilir.

Balıkçılık, hava trafiği, nükleer enerjiye ilişkin düzenlemeler de göz açıp kapayıncaya kadar değişecek.

Manş Denizi üzerinden İngiltere ve Fransa'yı birbirine bağlayan Dover-Calais feribot hattında ciddi anlamda yavaşlama söz konusu olabilir, havaalanlarında beklenmedik gecikmeler de.

Kritik durum ilan edildi. AB referandumundan beri bir dizi devlet memuru, bu sorun üzerinde çalışıyor.
Anlaşmasız çekilme senaryosuna hazırlık olarak 4 bin memur görev yerlerine yerleştirilmiş durumda. AB'den ayrılma vakti yaklaştığında, 5 bin memur daha görevlendirilmiş olacak.

Brexit akşamı, hükümetin 'kritik durum' ilan etmesi ve 'komuta ve kontrol' durumunu devreye sokarak haftanın 7 günü günde 24 saat çalışmaya başlaması bekleniyor.

Kabine AB'den anlaşmasız ayrılmanın beklenmedik sonuçlarını çözmek için çaba gösterirken, Cobra adı verilen hükümetin acil durum komitesi de toplantı haline geçecek.

Savunma Bakanlığı, 3 bin 500 çalışanı yardım için görevlendirme sözü verdi. Bu çalışanların yüzde 10'u yedekte tutulacak.

İngiliz hükümetinin diğer dairelerindeki 14 askeri planlama uzmanı çoktan çalışmaya başladı. Buna rağmen, kamu görevlilerinin müdürü konumundaki John Manzoni, anlaşmasız bir Brexit'in "biraz sarsıntılı" olabileceğini düşünüyor.

En büyük endişelerden biri, İngiltere'nin güneydoğusundaki Dover ve Folkestone yoluyla Manş Denizi'nin altından giden tır trafiğinin duracak noktaya gelmesi.
Bunu engellemek için, 'Operation Brock' isimli, 13 bin tırın park edilmesini içeren bir plan hazırladı.2 bin tır M20 otoyoluna, 6 bin tır ise Manston Havaalanı'na park edecek. Bu yeterli gelmezse, M26 otoyolu diğer 5 bin tır için kullanılacak.

İngiliz hükümeti, Kent İl Meclisi'ne Manston Havaalanı'nı ve havaalanının çevresindeki yolları ve trafik ışıkları ile işaretlerini iyileştirmesi için 28,8 milyon sterlin ödenek verdi.

Eğer Dover ve Folkestone'da yavaşlama olursa ve ülke içine ve dışına malların dolaşımı aksamaya başlarsa, hükümet Avrupa'ya açılan diğer yolları devereye sokmayı umuyor.Acil bir durumun oluşması halinde, Ulaştırma Bakanlığı 3 feribot şirketine ek seferler koyması için 107,7 milyon sterlin ödeyecek.
Fransız şirket Brittany Ferries, 6 hafta boyunca Portsmouth-Le Havre, Poole-Cherbourg ve Plymouth-Roscoff hatlarını yoğunlaştıracak. Diğer bir feribot şirketi DFDS de bazı hatlarındaki sefer sayısını artıracak.

Temel sorunlardan bir diğeri ilaçların tedarik edilmesi olabilir, ancak Sağlık Bakanlığı geniş çaplı acil durum planları oluşturdu. Eczanelerde satılan ilaçları altı hafta yetecek şekilde depolamaya başladı. İngiltere her ay 37 milyon paket ilaç ithal ediyor
Gıda üreticileri malzemeleri stokluyordu, ancak boş olan soğuk ve oda sıcaklığı depolama alanlarının sayısı giderek azalıyor. İngiltere gıda anlamında yüzde 60 oranda kendine yeterli. Dolayısıyla pek çok insan gıda krizi beklemiyor, ancak Avrupa Birliği'nden gelen bazı taze gıdaların bulunmasında sorunlar yaşanabilir.

İngiltere Çevre, Gıda ve Kırsal İşler Bakanlığı, 'İngiltere'nin AB'den anlaşmasız ayrılması durumunda ortaya çıkabilecek durumlar için' haftanın 7 gün 24 saati çalışacak bir acil durum merkezinde çalıştırmak üzere eleman işe alıyor.

Protestolar. AB’den anlaşmasız ayrılmaya ya da bu durumun sonuçlarına öfkeli olanların protesto eylemleri düzenleme ihtimali de endişe yaratıyor. İngiltere Ulusal Suç Ajansı yetkilileri çalışanlarına gönderdiği bir bilgilendirme notunda, "Anlaşmasız ayrılma ülke çapında aynı anda gerçekleşecek kısa zamanlı ancak kayda değer aksamalara yol açabilir" deniyor.

Ajansın notunda, "ulaşım kısıntıları, yakıt ve gıda kıtlığı, protestolar çalışanları hem kişisel hem de profesyonel anlamda etkileyebilir" deniliyor. Üst düzey yetkililer protesto ihtimalinin düşük olduğunu düşünseler de bazı polis memurlarının Brexit'in ilk haftalarındaki izinlerinin iptal edildiği belirtiliyor.

AB’den anlaşmasız ayrılmanın gerçekleşmesi halinde, İngiliz polisi AB suçla mücadele mekanizmalarına erişimlerini kaybedecekler. Avrupa Polis Teşkilatı (Europol) ve yurt dışındaki diğer emniyet birimleriyle irtibat halinde olan İngiltere Ulusal Suç Ajansı, bu araçlara erişim kaybının yol açacağı sorunları azalmak için, daha az etkili olan Interpol ve diğer insan gücüne dayanan sitemleri kullanabilmek için 87 kişiyi işe aldı. Uluslararası alanda suçluların ya da kayıp insanların bulunması için bir Uluslararası Suç Koordinasyon Merkezi kuruluyor.

Sınırlar. İngiltere’nin tüm sınır ve gümrüklerindeki değişikliklere hazırlanmak için bir ekip kuruldu. Hükümet, AB'den anlaşmasız çekilme olması durumunda İngiltere sınırlarının olması gereken seviyenin altında çalışacağını itiraf ediyor.

Sınır Gücü, diğer personel AB ile ilgili eğitimden geçerken, operasyonel sorunların oluşması durumunda devreye girmeleri için 300 kişiyi işe alarak bir ekip oluşturdu. Sınırlarda yeterli personelin olduğundan emin olmak için 600 kişiyi daha işe aldı.

Balıkçılık. AB’den anlaşmasız ayrılınması durumunda, İngiltere balıkçılık yapılan sularını uzun yıllardır olduğundan daha yaygın bir şekilde kendi kontrol etmek zorunda kalacak. Kraliyet Donanması, balıkçıları korumak için devriye gezen üç gemiyi hizmet dışına çıkarma planlarını iptal etti. Şu anki devriye hizmetini de üç katına çıkarmayı planlıyor.
İngiltere'nin çevresindeki denizlerdeki düzenden sorumlu olan kamu kuruluşu, gelecek dört yıl boyunca balıkçı gemilerine yönelik devriye faaliyetleri yürütmeleri için sivil gemilere 40 milyon sterlin ödeyecek.

AYDIN DOĞAN DÜNYE DEVİYLE ANLAŞMA İMZALADI

Dünyanın en büyük eğlence şirketlerinden ABD’li Warner Music, Aydın Doğan ile anlaşma imzaladı. Warner Music ve Doğan Grubu’nun imzaladığı anlaşma ile ABD’li şirketin ürünlerini Aydın Doğan’ın şirketi Doğan Music Company dağıtacak. Doğan ayrıca Warner Music’in müziklerini de Türk müzik platformlarında temsil edecek. Dev imzayla Doğan Grubu’na ait NetD ile geniş çaplı bir anlaşma yapıldı.

Warner Music Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Başkanı Alfonso Perez Soto, “Türkiye, dünyanın en heyecan verici pazarlarından biri. Sanatçılarımızın küresel bir etkiye sahip olmalarını sağlamaya çok odaklandık ve bu anlaşma onlara Türk müzik fanlarıyla bağlantı kurmanın en iyi yolunu sağlayacak” dedi.

1958’de kurulan Warner Music’in çalışan sayısı 4 bin 500. Cirosu ise 4 milyar doların üzerinde. Warner Bros tarafından kurulan şirket, Universal Music Group (UMG) ve Sony Music Entertainment 'den sonra, üçüncü büyük kayıt şirketi.

Dünyaca ünlü medya grubu, Number 1'a ortak oldu

122 ülkede yayın yapan Fashion One TV International, Türkiye pazarına Number1 Medya Grubu'yla yüzde 50 ortak olarak adım attı. Uluslararası moda, eğlence ve life style kanalı New York merkezli Fashion One, moda sektörünün en büyük içerik sağlayıcıları arasında yer alıyor.

Bu stratejik ortaklık sayesinde, Türk turizmi ve tekstili dünya pazarlarına açılma şansı yakalayacak. Fashion One TV’nin uluslar arası içeriği de Türk izleyicisiyle buluşacak.

Fashion One Group CEO’su Ali Gürsoy’un, ortaklık için yaptığı açıklama:

“Bu ortaklık, genişlemekte olan grubumuzun en önemli adımlarından. Türk pazarının değerini ve ne kadar önemsediğimizi, Number1 Medya Grubu ortaklığı ile gösteriyoruz. Ekonominin yeniden hareketlenmesi sonucu, Türk pazarına girmemiz için en doğru zaman. Türk moda piyasası, tasarım ve üretim açısından, hem yerel hem de uluslar arası pazarda yeniden büyümeye başladı. Bu açıdan, sektörün en iyi içeriklerini Türk izleyicisiyle buluşturmak için sabırsızlanıyoruz. Türkiye’ye adım atmamız, ulusarası büyüme stratejimizin bir parçası..."

TÜRKİYE 83 MİLYONLUK NUFUSA YÜRÜYOR

Türkiye'nin nüfusu 82 milyonu geçti. 80 şehrin nüfusu artarken, sadece Gümüşhane'nin nüfusu azaldı.Gümüşhane'nin nüfusu 7 bin 725 kişi azaldı.

Doğu Karadeniz illerinin Trabzon, Ordu, Giresun, Rize, Artvin ve Gümüşhane'nin toplam nüfusu 2 milyon 719 bin 113 oldu. İl nüfusları 2018 yılında 2017 yılına göre, Ordu'da 29 bin 591 kişi artarak 771 bin 932'ye, Trabzon'da 21 bin 577 kişi artarak 807 bin 903'e, Rize'de 17 bin 567 kişi artarak 348 bin 608'e, Giresun'da 16 bin 519 kişi artarak 453 bin 912'ye, Artvin'de 7 bin 867 kişi artarak 174 bin 10'a çıkarken Gümüşhane'de 7 bin 425 kişi azalarak 162 bin 748'e geriledi. 2018 yılında nüfus büyüklüğü bakımından Trabzon 27. il olurken, aynı sıralamada Ordu 29., Giresun 44., Rize 56., Artvin 76. ve Gümüşhane 77. İl oldu.

Türkiye'de yıllık nüfus artış hızı binde 14,7 olarak gerçekleşirken, bu oran Doğu Karadeniz illerinden Rize'de binde 51,7, Artvin'de binde 46,3, Ordu'da binde 39,1, Giresun'da 37,1, Trabzon'da binde 27,1 ve Gümüşhane'de - 44,6 olarak gerçekleşti. Nüfus artış hızı bakımından Türkiye'de Rize 4., Artvin 5. olurken, Gümüşhane son sırada yer aldı.

Kilometrekareye düşen kişi sayısını ifade eden Nüfus yoğunluğu Türkiye'de 107 olarak gerçekleşirken Trabzon'da 173, Ordu'da 130, Rize'de 89, Giresun'da 66, Gümüşhane'de 25, Artvin'de ise 24 oldu.