Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Haftanın Medya ve Sivil Toplum Değerlendirmesi (18 - 24 Şubat 2019)

Bu değerlendirme son bir hafta içinde yerli ve yabancı basında dikkat çeken medya ve sivil toplum alanındaki haberlerin değerlendirmesini kapsamaktadır.
SDE Editör
25 Şubat 2019 11:10

MISIR’A 20 YIL YETECEK KADAR ELEKTRİK VERİLEN GENÇ

Mısır'da idam edilen Ahmedi'nin mahkemedeki son sözleri: Bize Mısır'a 20 yıl yetecek kadar elektrik verdiler. Mısır’da 2015 yılında Başsavcı Hişam Berekat’a düzenlenen bombalı saldırıdan sorumlu olduğu gerekçesiyle 9 kişi idam edilmişti.

Mısırda önceki gün idam edilen 9 gençten birisi olan Mahmut el Ahmedi'nin mahkemede kendisine "suçunu kabul ettin" diyen hâkime "Bana elektrikli işkence cihazı ver, sana 20 tane Enver Sedat'ı öldürdüğünü itiraf ettireyim. Bize Mısır'a 20 yıl yetecek kadar elektrik verdiler" yanıtını verdiği ortaya çıktı.

Yeni Şafak'ta yer alan habere göre, Mısır'da Başsavcı Hişam Bereket'a düzenlenen bombalı saldırıdan sorumlu olduğu gerekçesiyle önceki gün idam edilen Mahmut el Ahmedi'nin mahkemedeki son sözlerinin yer aldığı video görüntüsü ortaya çıktı.  Görüntülerde Ahmedi, "suçunu kabul ettin" diyen hâkime "Bana elektrikli işkence cihazı ver, sana 20 tane Enver Sedat'ı öldürdüğünü itiraf ettireyim. Bize Mısır'a 20 yıl yetecek kadar elektrik verdiler" yanıtını veriyor.

Ahmedi'nin sözleri, cezaevlerinde muhaliflere işkence yapıldığı ve baskı uygulandığı iddialarını yeniden gündeme getirdi. Mısır'da yönetimin değişmesinin ardından, 2014 yılından itibaren 42 mahkûm idam edildi. Ülkede 50 mahkûm hakkında da idam kararı bulunuyor. Mısır’da. Önceki gün, 2015 yılında Başsavcı Hişam Berekat’a düzenlenen bombalı saldırıdan sorumlu olduğu gerekçesiyle 9 kişi idam edilmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 9 genç idam edildi, Batı'nın sesini duyuyor musunuz?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mısır'daki darbe mahkemelerinde yargılanan 9 gencin idamına sert tepki gösterdi. Erdoğan, "Dünyada darbecilere karşı olduğunu söyleyenler, Mursi'yi darbe ile indiren Sisi'ye karşı koydular mı? Tam aksine kırmızı halılar ile karşıladılar" vurgusunu yaptı.

Erdoğan, Sisi rejimi ile görüşmeyeceğini belirterek "Tayyip Erdoğan neden Sisi ile görüşmüyor diyenlere söylüyorum ben böyle bir kişi ile asla görüşmem her şeyden önce onun bir defa genel bir afla içerdeki bütün insanları serbest bırakması lazım, serbest bırakmadığı sürece de biz asla Sisi ile görüşemeyiz" dedi.

Erdoğan net konuştu: Bizim Mısır ile münasebetlerimiz niye kesildi? Veya üst düzey liderler olarak biz niçin görüşmüyoruz? Buraya bakmak lazım, şimdi burada bazı şeyleri çok açık net, ben zaten açık konuşmayı severim yani dünyada darbecilere karşı olduğunu söyleyenler Mursi’yi darbe ile indiren Sisi’ye karşı bir tavır koydular mı aksine kırmızı halılarla karşıladılar. Aynı şey bizdeki 15 Temmuz’da da arkasındaydı bu ülkeler ve tabii Sisi’yi de bunlar bu şekilde ve şu anda Mursi arkadaşlarıyla cezaevinde. Yıllardır Sisi’nin darbeci olduğunu ben hep söyledim. Batılı ülkeler maalesef darbecileri desteklemekte hala kararlılıkla devam ediyorlar. Tabii açık net ortada olan bir şey var bu bir insanlık suçudur. Sisi göreve geldiğinden bu yana 42 kişiyi idam ettiler ve en son bu 9 genci idam ettiler. Şimdi bu yenilir yutulur bir lokma değil bakın Uluslararası Af Örgütü müracaat etti netice aldı mı? Alamadı. Bizde cezaevinde olduğu zaman kıyameti koparıyorlar, bizde idam yok neden kıyameti koparıyorsunuz.

Ben şimdi Cumhurbaşkanı olarak Sisi’nin yapmış olduğu bu eylemleri, o şimdi diyecek ki yargı verdi bu kararları tamam da orada yargı falan hikâye. Kimi istersen onu oraya getiriyorsun istediğin anda da onu oradan alıyorsun.

"Ben böyle bir kişi ile asla görüşmem".Tayyip Erdoğan neden Sisi ile görüşmüyor diyenlere söylüyorum ben böyle bir kişi ile asla görüşmem her şeyden önce onun bir defa genel bir afla içerideki bütün insanları serbest bırakması lazım, serbest bırakmadığı sürece de biz asla Sisi ile görüşemeyiz’’

TRT GENEL MÜDÜRÜ İBRAHİM EREN TRT2’Yİ ANLATTI

TRT Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Eren, "TRT2'de nefes alacağımız, huzur ve sükûnet duyacağımız programlar oluşturduk. TRT2, kültür sanatın tek kanalı olacak." dedi.

İbrahim Eren, kültür-sanat kanalı olarak yayın hayatına başlayacak TRT2'ye ilişkin, "Biz TRT2'de nefes alacağımız, huzur ve sükûnet duyacağımız programlar oluşturduk. Yayın yelpazesinde kültür, sanat, tarih, sinema, felsefe, edebiyat, müzik ve tiyatro alanlarından içeriklerle güncel kültür-sanat haberleri yer alacak. TRT2, kültür sanatın tek kanalı olacak." dedi.

Eren,  "Siyah beyaz ve tek kanallı günlerden, 13 TV kanalı ve 16 radyo kanalı olan uluslararası bir marka haline, çalışanlarımız ve izleyicilerimiz sayesinde geldik. Biz büyük bir aileyiz ve Türkiye için biriz." ifadelerini kullandı.

Eren, değerli kültür sanat içeriklerini ekrana getireceklerinin altını çizerek, şunları kaydetti:

"TRT2, sinemadan müziğe, resimden edebiyata, tarihten felsefeye kadar birçok alanı konu alan yapımları izleyiciyle buluşturacak. Biz TRT2'de nefes alacağımız, huzur ve sükûnet duyacağımız programlar oluşturduk. Yayın yelpazesinde kültür, sanat, tarih, sinema, felsefe, edebiyat, müzik ve tiyatro alanlarından içeriklerle güncel kültür-sanat haberleri yer alacak. TRT2, kültür sanatın tek kanalı olacak. Kolay bir süreç değildi şüphesiz. Kapsamlı, derinliği olan, bizim dilimizi, bizim geçmişimizi, gelecek kuşaklara aktaracağımız işlerle kanalın akışını oluşturduk. Yapacağımız programlarda, İbn Haldun, İbn-i Arabi, İbn Tufeyl, İbn Rüşt, Hallac-ı Mansur, İbn-i Sina, Feriduddin Attar, Şihabeddin Sühreverdi, Yunus Emre, Dede Efendi, Mevlana gibi kültür sanat yolculuğumuzda bize mihmandarlık yapan nice değerli örneklerimiz var. Bu değerlerimizin yanı sıra Descartes, Spinoza, Goethe, Bacon, Kant, Shakespeare gibi farklı kültürlerin isimleri de ekranımızda olacak.

"Tüm birikim ve deneyimimizi TRT2'de sentezledik"İbrahim Eren, TRT2'yi olgunlaştırma aşamasında Türkiye'nin geniş kültürel mirasından faydalandıklarına vurgu yaparak, "Geçmişle gelecek arasında köprü olacak bir kanal ortaya çıkardık. Biz, bize dair ne varsa tüm birikim ve deneyimimizi TRT2'de sentezledik." ifadelerine yer verdi.
Sürecin çok meşakkatli olduğunu ancak tüm ekibin keyif alarak ve sorumluluk bilincinde, özveriyle çalıştığını dile getiren Eren, şöyle devam etti:
"7 Güzel Adam'dan biri olan Rasim Özdenören 'Edebiyat sanatı, İslam'ı anlatabilmemizin bir enstrümanıdır', demiş. Bir diğer güzel adam Cahit Zarifoğlu'nun, 'Geçiyor, pervasızca geçiyor, çıngıraklı kuyruğunu sallayıp zaman' dizelerinde vurguladığı gibi zaman hızla akarken, biz de kamu yayıncısı olarak gelecek kuşaklara aktarmakla yükümlü olduğumuz sorumluluklarımızı yerine getiriyoruz TRT2 ile felsefeci ve estetik kuramcı Avner Ziss'in söylediği gibi, 'Manevi kültür de sanat da emekten doğar ve gelişir'. Bu bilinçle çalışmalarımıza devam edeceğiz."

Antalya’da Puşkin Müzesi açılıyor

Ünlü Rus şair Aleksander Puşkin’in doğumunun 220. yılı kapsamında Antalya’da 25 Şubat Pazartesi günü, Moskova Milletlerarası Okulu bünyesinde “Puşkin Müzesi” açılacak.

Rusya Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamada, Puşkin'in doğumunun 220. yıl dönümünü nedeniyle Türkiye'de çeşitli etkinlikler planlandığı kaydedildi. Bu kapsamda, Antalya'da 25 Şubat Pazartesi günü, Moskova Milletlerarası Okulu bünyesinde Puşkin Müzesi'nin açılışı gerçekleşecek. Puşkin'in Türk dilinde yayınlanan eserlerinin sergileneceği müzede, 1930'lu yılların orijinal baskı kitaplarının yer aldığına da dikkat çekildi.

Müzede sergilenecek en ilginç eserlerinden birinin de, 9 Şubat 1937'de yayınlanan Pravda gazetesinin "eşsiz" bir kopyası olacağı belirtilirken, orijinal gazetenin müzenin açılışı için özellikle St. Petersburg'dan Antalya'ya teslim edildiği bilgisi verildi.