Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> İç Politika ve Hukuk

Haftanın İç Politika ve Hukuk Değerlendirmesi (18-24 Şubat 2019)

Bu değerlendirme, son bir hafta içerisinde İç Politika ve Hukuk alanında öne çıkan haberleri kapsamaktadır.
SDE Editör
25 Şubat 2019 10:41

18.2.2019

24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin bir tekrarı olarak siyaset mühendisliği

Cumhurbaşkanı Erdoğan Afyon ve Balıkesir’de toplu açılış törenlerine katıldı. Kandil’in HDP’ye talimat vererek CHP ile işbirliğine yöneltildiğini belirtti. Cumhurbaşkanı 24 Nisan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde olduğu gibi 31 Mart seçimleri için de siyaset mühendisliği yapıldığını belirtti. Dört partinin (CHP; HDP; İyi Parti ve SP’nin) millet ittifakına karşı bir araya geldiklerini bu partilerden bir kısmının Kandil’deki terör ağalarına taşeronluk yaptıklarını belirtti.

Türkiye’nin Beka Meselesi olarak 31 Mart Seçimleri

Cumhurbaşkanı Erdoğan, önümüzdeki seçimlerin bir beka meselesi olduğunu belirtirken bunun arkasında yatan nedenleri şu şekilde ima etmektedir. Ana muhalefet partisi CHP, milleti PKK ile tehdit eden bir partiye (HDP) bel bağlamakta ayrıca ihanet çetesi FETÖ’nün desteğiyle seçimi kazanma hesabı yapan bir ekibin tasallutu altında hareket etmektedir, öyleyse seçimin kaybedilmesi terör örgütleriyle bağlantılı yapıların meşru siyaseti terör örgütlerinin gölgesinde yapmasına neden olacaktır. Cumhurbaşkanı Erdoğan bu yüzden 31 Mart seçimlerini gayrı milli zihniyetten kurtulmanın ve siyaset mühendisliklerinin hüsrana uğradığı günün miladı olarak gördüğünü belirtmektedir.

Siyaset Mühendisliği nedir? Nasıl işler? 31 Mart için Vak’a Örneği:

Siyaset mühendisliği, siyasal hayatın akışının arzu edilen ya da beklenen biçimde gerçekleşmemesi durumunda bu sürecin doğal akışına müdahale etmeyi bunu yaparken de girişilen faaliyetin sonucunda elde edilecek fayda ve maliyeti hesap etmeyi ifade eder. Bu tüm partilerin menfaat elde etmek amacıyla başvurduğu bir yoldur ancak siyasi söylemde muhalifi suçlamak adına daha negatif anlamda, siyasi hayatın doğal akışını manipüle etmeyi ifade eder. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın siyaset mühendisliği yapmakla suçladığı durum tam da CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun’un aşağıda ifade ettiği şekilde gerçekleşir[1]:

CHP'nin yerel yönetimlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, İYİ Parti ile ittifak görüşmelerini "kazanma formülleri" üzerinden yürüttüklerini belirterek, "Yani eğer biz kazanamıyorsak AKP'ye kaybettireceğiz... İttifakı bu formül üzerine kurduk" dedi.

Biz elimizden geldiğince verilere dayanarak hem adaylaşma sürecinde hem de ittifak görüşmeleri sırasında buna dayandık. İş birliği görüşmelerini biz kazanma formülü üzerine kurduk. Yani eğer biz kazanamıyorsak AKP'ye kaybettireceğiz. Sonuçta ittifakı bu formül üzerine kurduk. Bütün belediyeleri ele aldığımızda da oy oranlarına baktık. Bazı bölgelerde adayın profiline baktık. O bölgedeki duruma baktık ama bazen bazı illerde belediyelerde arkadaşlarımız, "İYİ Parti oyu çok düşük, biz 5 katı oy aldık falan diye tepki gösterdiler. Zaman zaman gergin anlar oldu, zaman zaman kopma noktasına geldi. Bir sürü süreç yaşandı ama her iki partinin de amacı bu seçimde başarılı olmak üzerineydi ve bu noktada gereğini yaptık.”


CHP: Asgari Ücret 2020 TL’den 2200 TL’ye çıkacak

CHP lideri K. Kılıçdaroğlu kendi belediyelerinde asgari ücretin 2.200 TL olduğunu diğer belediyelerde bu ücretin 2020 TL olduğunu, işçilerin bu ücreti almak ve iş güvencesi olmasını istiyorsa kendi partilerine oy vermesi gerektiğini belirtti.

Yeni TBMM Başkanı

Cumhur ittifakının İstanbul Büyükşehir belediye başkan adayı olan TBMM Meclis Başkanı Sn. Binali Yıldırım, Meclis Başkanlığı görevinden ayrıldı. Siyasi partiler TBMM başkanlığı için aday listelerini meclise sundu. En yaşlı başkanvekili olarak Celal Adan (MHP) Başkanvekili sıfatıyla TBMM geçici başkanı olacak. Anayasanın 94. Maddesine göre “Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkan adayları, Meclis üyeleri içinden, Meclisin toplandığı günden itibaren beş gün içinde, Başkanlık Divanına bildirilir, Başkan seçimi gizli oyla yapılır” 24 Şubat Pazar günü TBMM 29. Başkanını seçecek.

19.2.2019

İç siyaset tamamen 31 Mart Yerel Seçimlerine odaklı olarak işliyor. Cumhur ittifakı kritik olarak görülen illerdeki adaylarını gözden geçirdi. Ak Parti özellikle MHP ile oylarının yarıştığı ve bu yüzden seçimin kaybedildiği yerlerden örneğin Iğdır ve Kırklareli adaylarını geri çekerek MHP adayını destekleme kararı aldı. Siyasi partilerin seçim kurulların aday listelerini verme süresi bugün saat 17.00’de doluyor. Geçici aday listeleri 22 Şubatta ve kesin aday listeleri 3 Mart’ta ilan edilecek. Benzer şekilde İyi Parti ve CHP arasında da seçim mevzilerini tahkim görüşmeleri devam ediyor. Bu arada CHP’den aday olamayanların DSP’de aday olmaları dikkat çekmeye başladı.

HDP üç büyükşehirde (İstanbul, Ankara ve İzmir)aday göstermeyeceğini açıkladı bu açıklama HDP’nin Millet ittifakına doğrudan desteği olarak yorumlandı.

20.2.2019

Seçim ittifakı genişliyor

Cumhur İttifakının kapsamı 30 ‘u büyükşehir olmak üzere 51 ili kapsayacak şekilde genişletildi. Ak Parti 3 ilden (Iğdır, Kırklareli ve Kars) MHP ise 16 ilden çekildi ve burada ittifak adayının destekleneceği belirtildi. Böylece Ak Parti 27’si büyükşehir olmak üzere 44 ilde; MHP ise Adana, Mersin ve Manisa büyükşehir belediyelerini de içine alan 7 ilde aday göstermiş oldu.

Millet İttifakının kapsamı ise, 23'ü büyükşehir (13 ü CHP, 10’u İyi Parti) olmak üzere 50 ile genişledi.

Cumhur ittifakına konsolidasyon çağrısı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ankara’nın Altındağ ve Etimesgut mitinglerinde konuşma yaptı. Cumhur ittifakının oylarının konsolide olması gerektiğini, ittifakın sandığa yansıması gerektiğini belirtti.

Bu hafta Cumhur ittifakının Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı M. Özhaseki’nin yanında İçişleri Bakanı S. Soylu da Ankara’da tematik toplantılar yaptı. Aynı zamanda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da mahalle toplantıları yapması dikkatleri çekti. Her seçim dönemi büyükşehirlerin ilçelerinde ve hatta mahallelerinde yaptığı toplantılarla dikkati çeken Cumhurbaşkanının bu geleneği bu seçimde de devam ettireceğinin işaretleri görüldü.

Ankara sokaklarında Özhaseki ve Erdoğan’ın resimlerinin sıra sıra dizilmesi dikkat çekiyor. Liderin rüzgârı ile Ankara’da etkili olmak isteyen bir Ak Parti dikkati çekiyor.  Aslında Erdoğan resimleri sadece Ankara değil Türkiye’deki tüm seçim bölgelerinde Ak Partili adayların tercihi. Bu durum da bize Türk siyasi kültüründe siyasi partili liderlerinin özellikle karizmatik olarak kabul edilen liderlerin seçim dönemlerindeki rüzgârlarından nasıl faydalanıldığını gösteriyor.

Vekillikten Belediye Başkanlığına

17 milletvekili, 31 Mart'ta yapılacak yerel seçimler için belediye başkan adayı oldu. AK Parti'den 3, CHP'den 5, HDP'den 6, İYİ Parti'den 2, bağımsız olarak da 1 milletvekili seçimlerde belediye başkanı olmak için yarışacak.

21.2.2019

Cumhur ittifakında ortak aday gösterilmeyen yerlerde birbirlerinin aleyhinde konuşma yapılmaması yönünde karar alındı.

İstanbul Büyükşehir Adayı Binali Yıldırım’ın istifasıyla boşalan TBMM Başkanlığı için Mustafa Şentop Meclis Başkanlığı için adaylık başvurusunda bulundu.

Uzun süredir hastanede muayene göre CHP Antalya milletvekili Deniz Baykal, TBMM'de yemin etti.

HDP Sessiz ama yine de varlığını hissettirmek istiyor

HDP, 31 Mart 2019’da gerçekleştirilecek yerel seçimler kapsamında Azadî Hareketi, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Devrimci Demokratik Kürt Derneği (DDKD), İnsan ve Özgürlük Partisi, Kürdistan Komünist Partisi, Platforma Demokratên Kurd-Bakur (PDK-Bakur) ve Kürdistan Demokrat Partisi-Türkiye (PDK-T) ile sağladığı ittifakın resmi protokolünü imzalamak üzere toplandı.

22.2.2019

31 Mart Yerel Seçimi için takvim işliyor. Geçici aday listeleri il ve ilçe seçim kurulları tarafından sabah saat 08.00 itibarıyla açıklandı. Kesin aday listeleri ise 3 Mart Pazar günü ilan edilecek.

Irk (aslında etnik olmalı!) temelli partilere kapatma davası açıldı

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akarca Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı 2018 yılı değerlendirme toplantısının açılış konuşmasında, Türkiye Kürdistan Partisi, Kürdistan Sosyalist Partisi, Kürdistan Özgürlük Partisi ve Kürdistan Komünist Partisi'ne kapatma davası açıldığını açıkladı.

Siyasi Partiler Kanunu’nun 96. Maddesine yapılan ek değişiklik ile bu durum şu şekilde temellendirilmiştir:

“Komünist, anarşist, faşist, teokratik, nasyonal sosyalist, din, dil, ırk, mezhep ve bölge adlarıyla veya aynı anlama gelen adlarla da siyasi partiler kurulamaz veya parti adında bu kelimeler kullanılamaz.”

23.2.2018

Cumhurbaşkanı Erdoğan İstanbul Tuzla’da ve Kahramanmaraş’taki açılış törenlerinde konuşma yaptı.

MHP lideri D. Bahçeli’den “beka” vurgusu

Bahçeli, beka vurgusunun tasarlanmış bir propaganda malzemesi, gerçeklerin maskelendiği br hamaset sığınağı olmadığını belirtti. Sebze meyve fiyatlarındaki artışın önemli olmadığını esas lan Türkiye Cumhuriyeti devletinin bekası olduğunu vurguladı.

Adaylar Parti’nin Önüne Geçiyor mu?

Cumhurbaşkanlığı seçiminde Muharrem İnce CHP’nin sınırlarını aşan bir sonuç elde edince CHP’deki klasik liderlik tartışmasını başlatmıştı. Bu tartışmanın seçim sonuçlarına bağlı olarak 1 Nisan’da tekrar yaşanacağını söylemek kehanet olmayacaktır. 31 Mart seçim sürecinde CHP’nin Büyükşehir adaylarının partinin önüne geçtiğine dair söylenti ya da parti amblemini kullanmadan seçim çalışmalarını yürüttüğü yönünde yapılan eleştiriler Cumhur ittifakı tarafından sık sık dile getirilmektedir.

24.2.2018

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kayseri ve Hatay’da mitingler yaptı.

Meclis Başkanlığı Seçimi

Binali Yıldırım’dan boşalan Meclis Başkanlığı seçimi yapıldı. Anayasanın 94. Maddesine göre, İlk iki oylamada üye tamsayısının üçte iki ve üçüncü oylamada üye tamsayısının salt çoğunluğu aranır. Buna göre bir adayın 1. ve 2. Turda seçilebilmek için 400 oya ihtiyaç var 3. turda 301 oy alan aday seçilmiş sayılacak. 1. ve 2. Turda gerekli olan 2/3 sayısına (yani 400) hiçbir aday ulaşamadığı için 3. Tura geçilmiştir. 3. Turda 336 oy alan Ak parti milletvekili Mustafa Şentop TBMM Başkanı seçildi.

TBMM Siyasi Partiler ve üye sayıları ve TBMM Meclis Başkanı Seçimi Oylamaları

Parti adı

Sayı

Adaylar

1.oylama

  1. oylama
  2. Oylama
 

Adalet ve Kalkınma Partisi

291

Mustafa Şentop

322

333

336

Milliyetçi Hareket Partisi

49

 

 

 

 

Cumhuriyet Halk Partisi

142

Engin Altay

120

126

124

İyi Parti

39

İmam Hüseyin Filiz

35

35

33

Halkların Demokratik Partisi

65

Serpil Kemalbay Pekgözegü

45

46

46

Saadet Partisi

2

 

 

 

 

Türkiye İşçi Partisi

2

 

 

 

 

Demokrat Parti

1

 

 

 

 

Büyük Birlik Partisi

1

 

 

 

 

Bağımsız Milletvekili

3

 

 

 

 

 

 

Geçersiz

6

4

3

Toplam

595

 

528

544

542

 


 

 

[1] https://www.bbc.com/turkce/haberler-turkiye-47326965 (erişim tarihi 22.2.2019)