Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Ekonomi ve Finans

Haftanın Ekonomi ve Finans Değerlendirmesi (28 Ocak - 3 Şubat 2019)

Bu değerlendirme, son bir hafta içinde ekonomi ve finans alanındaki haberlerin değerlendirmesini kapsamaktadır.
SDE Editör
05 Şubat 2019 13:50

Prof. Dr. Abuzer Pınar -  Dr. Merve Karacaer Ulusoy

Dünya Ekonomisi

AB-Japonya Ticaret Anlaşması

AB tarafında, Japonya ile 2013 yılında başlatmış oldukları ticaret anlaşması 1 Şubat 2019 itibari ile yürürlüğe girdi. Buna göre Japonya'ya ihracat yapan AB şirketlerinin her yıl ödedikleri 1 milyar euroluk verginin büyük kısmı ortadan kalkmış olacak. Anlaşmayla birlikte iki ülke arasındaki yıllık ticaret hacminin yaklaşık 36 milyar Euro artması bekleniyor.

Brexit Britanya Ekonomisini Etkiliyor

Bu haftanın bir diğer önemli gelişmesi de Birleşik Krallık Avam Kamarası’nda ikinci kez yapılacak olan Brexit B Planı oylaması idi. Oylamada 7 önergeden 2’si kabul edildi. Parlamentonun onayını alan önergelere göre Theresa May’in İrlanda sınırı konusunda AB ile yeniden müzakere etmesi ve AB ile anlaşmaya varmadan ayrılmaması gerektiğine ilişkin yasa tasarısının da parlamento üyeleri tarafından kabul edildiği görüldü.

Brexit konusunun halen netlik kazanmaması nedeniyle piyasada da tedirginlikler oluşmaya başladı. İngiltere’nin önde gelen bankalarından Barclays İngiliz Yüksek Mahkemesi’nden, müşterilerine ait toplam 160 milyar sterlini bankanın İrlanda’daki iştirakine taşımasına yönelik izni aldıklarını ve daha fazla beklemek istemediklerini açıkladı. Bunun dışında Ernst & Young’e göre 2019 Mart sonuna kadar finans kuruluşları yaklaşık 800 milyar sterlin değerindeki varlığını İngiltere’den çıkartabilir. Ayrıca pek çok şirket de yatırım planlarını ertelerken operasyonlarının bir bölümünü de başka ülkelere aktarmaya başladı. Son olarak dünyaca ünlü Dyson markası yönetim merkezini İngiltere'den Singapur'a taşıyacağını duyurdu.

ABD

ABD Başkanı Donald Trump yaklaşık bir aydan fazla süredir kapalı olan federal hükümetin 15 Şubat’a kadar açılması konusunda Demokratlar ile uzlaştı. Ayrıca bu hafta Amerika Merkez Bankası FED’in sıkılaştırma (bilanço küçültme) hamlelerini erken bitirilebileceğine yönelik haberler ABD Doları’na küresel çapta değer kaybettirdi.

EURO Bölgesi

Euro bölgesine ise risklerin halen devam ettiğini görmekteyiz. Geçen hafta açıklanan kötü PMI rakamlarının ardından Avrupa Merkez Bankası 2019 ve 2020 yıllarına ilişkin büyüme ve enflasyon beklentilerini aşağı yönde revize etti (PMI Endeksi, şirketlerin yöneticilerinin mal ve hizmet satın alma eğilimlerini inceleyen bir göstergedir. Bu gösterge temel olarak büyüme öngörülerini açıklamaya yönelik anket niteliği taşımaktadır). 

Türkiye Ekonomisi

Yurtiçi Piyasalar

Bu hafta yurtiçi piyasada Dolar/TL uzun zaman sonra 5,20 seviyesinin altına geriledi. Bundaki en büyük etkenler Merkez Bankasının bu yılki ilk enflasyon raporunda TÜFE tahminini yüzde 15.2’den 14.6’ya  düşürmesi ve eurobond ihracında 3 katı talep toplanması oldu.  Ayrıca mali disiplinin ve Merkez Bankası bağımsızlığının korunacağına yönelik açıklamalar ve gelişmekte olan ülkelere yönelik olumlu havanın etkisini de görmek gerekmektedir. Döviz kurunun yükselmesi ile beraber varlıkların TL cinsinden ucuzlamış olması da finansal piyasalara ivme kazandırmaktadır. Borsa İstanbul (100) %3,4 yükselerek 100 bin puanı aştı.

IMF Küresel ve Türkiye Büyüme Tahmini

Uluslararası Para Fonu (IMF)’nun Ocak ayı güncelleme raporunda küresel büyüme tahminleri aşağı doğru revize edildi. Buna göre, büyüme oranı 2019 yılı için 0,2 ve 2020 yılı için 0,1 puan indirilerek sırasıyla %3,5 ve %3,6 olarak belirlendi. Raporda ticaret gerginliğinin önümüzdeki dönemde daha fazla soruna yol açabileceği belirtilirken, Almanya başta olmak üzere Euro bölgesi ve Türkiye’de ekonomik daralma beklendiği kaydedildi. 2020 yılında ise bir miktar canlanma beklenmektedir.