Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Ekonomi ve Finans

Haftanın Ekonomi ve Finans Değerlendirmesi (18-24 Şubat 2019)

Bu değerlendirme, son bir hafta içinde ekonomi ve finans alanındaki haberlerin değerlendirmesini kapsamaktadır.
SDE Editör
25 Şubat 2019 10:50

Dünya Ekonomisi

Avrupa Ekonomisi

İspanya Başbakanı Sanchez’in ekonomik büyümeyi sağlamlaştırmak, istihdamı desteklemek ve devlet kurumlarını demokratikleştirmek adına hazırlanan 2019 devlet bütçesinin reddedilmesinin ardından hükümet erken secim kararı aldı.

Brexit konusundaki belirsizlikler devam ediyor. Geçtiğimiz hafta İngiliz parlamentosu, hükümetin Brexit yaklaşımına ve yeniden müzakere sürecine destek veren önergeyi reddetti ancak buna rağmen Theresa May AB ile müzakerelere devam etmek istediğini açıkladı. Bu arada İngiltere cephesinden iflas haberleri gelmeye devam ediyor. geçtiğimiz hafta Flybmi’ın Avrupa’da iş yapma kabiliyetinin azalması nedeni ile tüm uçuşlarını iptal ederek iflas talep etmesinin ardından bu hafta da; Japonya’nın dev otomobil üreticisi Honda’nın tesislerini kapatacağı yönünde gelen haberler gündeme bomba gibi düştü.

ABD Ekonomisi

ABD’de açıklanan veriler ekonominin beklentilerden hızlı yavaşlayacağına dair sinyal veriyor. Perakende satışların Ocak ayında artması beklenirken, %1,2 düşerek 2009’dan bu yana en sert düşüşünü yaşadı. Sanayi üretimi aynı dönemde %0,6 düşerek Mayıs ayından bu yana ilk kez geriledi. Kapasite kullanım oranı da beklentilerin altında kaldı. ABD Sanayi Üretimi rakamın yüzde 0.6 daralma yaşaması ile 2017 Ağustos’tan bu yana gelen en kötü veri olarak gerçekleştiğini görmekteyiz.

ABD Ticaret Bakanlığı’nın, Başkan Donald Trump’a AB’den alınan araç ve araç parçalarına, hızlı bir şekilde ek tarife artışına ihtiyaç olup olmadığına ilişkin yazdığı tavsiye mektubu, “ticaret savaşlarında yeni bir cephe mi açılıyor?” sorularını gündeme getirdi.

Bu arada Cumhuriyetçiler ve Demokratlar, hükümetin tekrar kapanmasını engellemek için sınır güvenliği tasarısı üzerinde uzlaştı. Trump, hükümetin tekrar kapanmaması için tasarıyı imzaladı ve Meksika sınırına duvar örmek için kaynak sağlamak amacıyla “ulusal acil durum” ilan etti.

Petrol Fiyatları Yükseldi

Petrol fiyatlarında beklenmedik artışlar meydana geldi. Dünya ekonomisi daralırken petrol fiyatlarının artması talepten bağımsız olarak ortaya çıkıyor. Fiyatlardaki bu yükselişin OPEC ülkeleri öncülüğündeki arz kısıntıları, Suudi Arabistan'ın denizdeki en büyük petrol sahasının kısmi olarak kapatılması ve ABD-Çin görüşmelerine ilişkin iyimser beklentilerin etkisiyle ortaya çıktığı düşünülmektedir.

Türkiye Ekonomisi

S&P Kredi Notu

Bu hafta kredi derecelendirme kuruluşu S&P, Türkiye’nin kredi notunu B+ olarak teyit ederken durağan olan not görünümünde herhangi değişikliğine gitmediklerini belirtti. S&P ayrıca, hükümetin mali manevra alanına sahip olduğunu ancak beş hususun dikkatle incelenmesi gerektiğini vurguladı. Bu hususlar, bankaların varlık kalitesi ve dış finansman, ABD ilişkileri, mali pozisyon, yerel seçimler sonrası politikalar ve şeffaflık olarak belirlendi. Ek olarak, Türkiye’nin IMF’ye başvuru yapmasını beklemediklerini ve acil bir finansman ihtiyacı bulunmadığını da açıklamalarında eklediler.

Para Politikası

Bu haftanın en önemli gelişmelerinden birisi de TCMB’nin bankalarının likiditesini kolaylaştırmak için zorunlu karşılık oranlarında indirime gitmesi oldu.  Buna göre 1 yıla kadar vadeli mevduat ile 3 yıla kadar vadeli diğer yükümlülüklerde 100 baz puan, diğer vade gruplarında ise 50 baz puan indirim uyguladı.

Bütçe Gerçekleşmeleri

Bu hafta merkezi yönetim bütçe gelirleri açıklandı ve Ocak ayında yıllık bazda %66,6 oranında artış kaydedildi.  Bütçe 97 milyar TL olurken, bütçe harcamaları %62,5 artışla 91,9 milyar TL olarak gerçekleşti. Böylece, 2019 yılının ilk ayında bütçe fazlası geçtiğimiz yılın aynı ayına kıyasla 3 katına çıkarak 5,1 milyar TL seviyesine yükselmiş oldu. Gelirlerdeki bu artışın en büyük sebebi ise TCMB kârının bütçeye aktarımının öne çekilmesi olurken, vergi gelirlerindeki azalma ve harcamalardaki artış dikkat edilmesi gereken önemli hususlardan birisi olarak karşımıza çıkıyor.

Yurtiçi Sanayi Üretimi

Sanayi üretimindeki daralma devam ediyor. Mevsimsel etkilerden arındırılmış verilere göre sanayi üretim endeksi, Aralık ayında yıllık %9,8 gerileyerek 2009 yılından bu yana en düşük değerine geriledi. Ana harcama gruplarına göre ara malı ve sermaye malı üretimindeki düşüş dikkat çekiyor.

Cari İşlemler Hesabı

Geçen yılın Ağustos ayından başlayarak aylık bazda fazla veren cari işlemler hesabı, Aralık ayında 1,4 milyar dolar açık verdi. Geçen yıl açık %42 civarında daralarak 27,6 milyar dolar ile 2009 yılından bu yana en düşük seviyeye indi. Sözkonusu dönemde sıcak para girişi zayıflarken, cari açık rezervler ve kaynağı belli olmayan kalemler (net hata noksan) ile finanse edildi.  

Tüketici Güveni

Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, Şubat ayında bir önceki aya göre %0,7 oranında azaldı; Ocak ayında 58,2 olan endeks Şubat ayında 57,8 oldu.