Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Soma Faciası Işığında Türkiye’de İş Kazaları ve Alınacak Tedbirler Raporu
SDE, Soma faciası ışığında iş kazalarını kavramsal boyutuyla ele alan, iş kazalarının maliyetini, dünyada ve Türkiye’de iş kazalarının istatistiki verilerini ortaya koyan, ayrıca Soma faciasının nedenleri üzerinde durarak bir daha böyle olayların yaşanmaması için neler yapılması gerektiğini somut önerilerle gözler önüne seren bir rapor hazırlamıştır.
26 Ağustos 2014 11:49

Stratejik Düşünce Enstitüsü (SDE) her ne kadar daha çok iç politika, dış politika, ekonomi ve güvenlik alanlarında çalışmalar yapan bir kurum olarak biliniyorsa da, aslında SDE halkımızı ve ülkemizi ilgilendiren her ciddi konuyu kendi çalışma alanı içinde görmektedir. Nitekim 2014 yılı başından itibaren SDE bünyesinde çözüm süreci konusunda Tarih ve Toplumsal Araştırma koordinatörlüğü kurulmuştur. Aynı şekilde, ülkemizde geniş kesimleri ilgilendiren iş hayatına ilişkin konularda da bir dizi toplantılar yapılmış ve literatüre önemli katkılarda bulunulmuştur. Soma’da meydana gelen ve halkımızı derinden etkileyen elim maden faciası da bizim açımızdan üzerinde durulması gereken önemli bir konu olmuştur.

Bu çerçevede, ilk günden itibaren SDE olarak Soma faciasına ciddi bir duyarlılık gösterdik. Öncelikle kazanın hemen ardından SDE’den bir heyet ilçeye gitti. Heyet sahada incelemelerde bulundu, yetkililerle görüştü, şehit ailelerini ziyaret etti ve taziyelerde bulundu. Ardından SDE aylık dergisinde Soma Faciasını özel dosya konusu yaptı. Yazarlar burada konuyu tüm boyutlarıyla ele aldılar. Daha sonra ise yaşanan olayın nedenlerini ve böyle bir acının bir daha yaşanmaması için neler yapılması gerektiğini ortaya koyacak bir Çalıştay yapıldı. Tüm tarafların katıldığı Çalıştay’da konunun uzmanları farklı bakış açılarıyla önemli katkılar sundular.

Elinizdeki rapor bu çalıştay ışığında konunun uzmanı olan Tarkan Zengin tarafından kaleme alındı. Raporda Soma faciası ışığında iş kazaları kavramsal boyutuyla ele alınarak iş kazalarının maliyeti, dünyada ve Türkiye’de iş kazaları istatistiki verileriyle ortaya konulmaktadır. Raporda Soma faciasının nedenleri üzerinde durularak bir daha böyle olayların yaşanmaması için neler yapılması gerektiğine ilişkin somut öneriler de yer almaktadır. Raporun, getirdiği önerileriyle iş kazalarını önlemeye yönelik mütevazı bir katkı sunacağını düşünüyoruz. Katkısı bulunan herkese teşekkürlerimi sunuyorum.

Raporun tamamına PDF formatında ulaşmak için lütfen tıklayınız.