Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
SDE Alevi Raporu’nu Basına Tanıttı
Stratejik Düşünce Enstitüsü (SDE) düzenlendiği basın toplantısı ile Alevi Raporu’nu kamuoyuna sundu. SDE yöneticilerinin raporun detayları ile ilgili bilgi verdiği toplantıya medya mensupları büyük ilgi gösterdi.
13 Şubat 2010 13:23

Stratejik Düşünce Enstitüsü (SDE) düzenlendiği basın toplantı ile Alevi Raporu’nu kamuoyuna sundu. SDE yöneticilerinin raporun detayları ile ilgili bilgi verdiği toplantıya medya mensupları büyük ilgi gösterdi.

Alevi Raporu’nun açıklandığı toplantıya Stratejik Düşünce Vakfı Başkanı Selahattin Yener, yönetim kurulu üyeleri ve Stratejik Düşünce Enstitüsü’nün akademisyenleri katıldı. Toplantıda ilk önce SDE Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hasan Köni Stratejik Düşünce Enstitüsü ve Alevi Raporu ile ilgili bilgi verdi. Köni, hükümetin yapmış olduğu ‘açılımlar’ ile ilgili güncel konular üzerinde durarak, bu bağlamda ‘Açılım Sürecini’ değerlendirdi. Kürt Açılımı’nın çok fazla ön plana çıktığının vurgulandığı toplantıda  Alevi Açılımı’nın geri planda kaldığının altını çizdi. Tüm bu açılımların geleceğin büyük, güçlü Türkiye’sinin inşası aşamasında tüm ülke ve bölge insanını kucaklayan, birbirinden güç alan, yeni bir süreci hedeflediğini de belirtti.

Köni' nin konuşmasının ardından; SDE Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yasin Aktay ve SDE Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Çağıran Alevi Raporu’nun detaylarını gazetecilerle paylaştılar. Çağıran, Hükümetin yol haritasının olumlu ve olumsuz yanları olduğuna değindi. Aleviliğin tam bir tanımının olmadığını belirten Aktay ise Alevilikle ilgili tek bir tanım yapılmasının neredeyse imkânsız olduğunu söyledi. Aktay, anketlerde sadece Sünnilerin değil, aynı zamanda Alevileri’nde olduğunu özellikle vurguladı. Açıklamakların ardından Aktay ve Çağıran medya mensuplarının sorularını cevaplandırdı.

Katılımcılar daha sonra, kokteyl salonunda uzun süre sohbet ettiler. Bazı TV kanalları da SDE binasından canlı yayın aracılığı ile haber bültenlerine bağlanarak Alevi Raporu’nun detayları ile ilgili bilgi verdiler.

Alevi Raporu PDF dosyası indirmek için TIKLAYINIZ..