Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
“Kürt Sorunu’na Çözüm için Öneriler” Raporu Açıklandı
Stratejik Düşünce Enstitüsü (SDE), "Kürt Sorunu’na Çözüm için Öneriler” başlıklı raporunu düzenlediği bir basın toplantısı ile kamuoyuna açıkladı. Basın toplantısında ilk sözü alan SDE Başkanı Prof. Dr. Yasin Aktay, neden bir rapor hazırlandığını, raporun ne ifade ettiğini açıklayan bir konuşma yaptı.
17 Mart 2011 16:43

 

 
 
 
 
 
Aktay şunları kaydetti:
 
“Seçim atmosferi ağırlığını hissettirmeye başladı. Bu ortamda siyasi partilerin Türkiye’nin en temel sorunlarından birisi olan “Kürt sorunu” hakkında çözüm önerileri kamuoyunda merakla bekleniyor. SDE olarak yoğun bir çalışma sonucunda hazırladığımız “Kürt Sorunu’na Çözüm için Öneriler” başlıklı raporu sizlerle paylaşıyoruz. Bu raporu hazırlamak için SDE, konuyla yakından ilgili akademisyen, siyasetçi ve kanaat önderlerini yuvarlak masa etrafında bir araya getirerek Kürt sorununun her yönüyle uzun uzun tartışılmasını sağlayan bir çalıştay düzenledi.  Sonra da bu tartışmaları “makul” ve “somut” bir öneriye dönüştürdü. Raporda temel konulara ilişkin çözüm önerileri bulunmakta. Bunun yanında, en fazla tartışılan konulardan biri olan “Anadilde eğitim” konusunda zihin açıcı bir model de var. Hazırladığımız rapor sadece siyaset oluşturan ve icra mevkiinde olanlar için değil, bu sorunun çözümü konusunda sorumluluk hisseden herkes için ufuk açıcı bir öneri ve referans oluşturmakta. Bu raporu sizlerle ve kamuoyuyla paylaşmaktan memnuniyet duyuyoruz.”
 
Aktay konuşmasının ardından sözü raporun yazarlarından Berat Bekir Özipek’e bıraktı. Özipek, raporun kolektif bir çalışma sonucu ortaya çıktığını belirterek raporu ana hatları ile basına tanıttı.
 
Özipek  “Kürt Sorunu’na Çözüm için Öneriler” başlıklı raporda üç temel kısım olduğunu belirtti ve ana başlık ve alt başlıkları şu şekilde sıraladı:
 
A. Mevcut durum: potansiyel, imkân ve tehditler
1. İmkanlar ve avantajlar
2. Sınırlılıklar ve dezavantajlar
B. Çözüm sürecinde somutlaşan tartışmalar
1. “Demokratik özerklik” veya yerel yönetimler reformu
2. Eğitimde anadilin kullanılması
C. Sürecin yönetimi: atılması gereken adımlara ilişkin öneriler
1. Çatışmazlık ortamının korunması ve şiddetsizlik halinin devamı
2. Perspektif ve dil
3. Sorunu depolitize edecek üçüncü bir gücün inşası
4. Güven arttırıcı adımların devamı
5. Anadilde eğitime ilişkin talep doğrultusunda irade ortaya koymak
 
Özipek bunları sıraladıktan sonra “Çözümü sağlayacak bir siyaset mümkün” diyerek sözlerine son verdi. Özipek’in konuşmasının ardından raporu hazırlayan Prof. Dr. Yasin Aktay, Yrd. Doç. Dr. Vahap Coşkun ve Doç. Dr. Bekir Berat Özipek gazetecilerin sorularını cevaplandırdılar.