Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Dünyada ve Türkiye’de 1 Mayıslar: Çalışanların 1 Mayıs’a Bakışları Paneli
Stratejik Düşünce Enstitüsü ve Öz Orman İş Sendikası tarafından hazırlanan “Dünyada ve Türkiye’de 1 Mayıslar: Çalışanların 1 Mayıs’a Bakışları” raporunun tanıtımı münasebetiyle Stratejik Düşünce Enstitüsü’nde 30.04.2015 tarihinde yapılan panelin Açılış konuşmalarını SDE Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün , TBMM AK Parti Çorum Milletvekili Salim Uslu , TBMM AK Parti Malatya Milletvekili Ömer Faruk Öz ve Öz Orman-İş Sendikası Genel Başkanı Settar Aslan gerçekleştirdiler.
01 Mayıs 2015 09:20

Açılış konuşmalarının ardından; çalışma hayatı bakımından ve tüm çalışanlar açısından büyük öneme sahip olan 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nün ülkemizde oluşturduğu çatışma ve tartışmaların nedenlerini ortaya koyan raporun tanıtımı gerçekleşti.

“Dünyada ve Türkiye’de 1 Mayıslar: Çalışanların 1 Mayıs’a Bakışları” başlıklı rapor iki bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde teorik bir çerçeve çizen Tarkan Zengin, alan çalışmasıyla elde ettiği verileri ortaya koymakta ve dikkat çekici önemli tespitlerde bulunmaktadır. Çalışmada aslında 1 Mayıs’larda yaşanan şiddet görüntülerinin hem sebepleri hem de müsebbipleri tartışılmaktadır.

Rapor, 1 Mayıs’ın evrensel ölçekte tarihsel gelişimi ile ülkemizde 1 Mayıs’ın tarihsel sürecini içermektedir. Raporda ayrıca ülkemizdeki çalışanların 1 Mayıs’a bakışlarının içeren araştırma da yer almaktadır.

Panel kapanışı; 1 Mayıs 1960 tarihinde Türkiye'de işçi bayramının kutlanmasının yasak olduğu bir tarihte dönemin başbakanı Adnan Menderes'in radyodan kendi sesinden yayınlanan kutlama mesajı dinletilerek son buldu.

"Bugün 1 Mayıs işçi bayramı, işçi kardaşlarımıza elemsiz, kedersiz birçok bayramlar idrak etmelerini ve onların da şu anda saadetlerini temenni ederken bu gayede kendilerine her zaman yardımcı olmanın en aziz emelim olduğunu ifade etmek isterim"

Adnan Menderes

Dünyada ve Türkiye’de 1 Mayıslar: Çalışanların 1 Mayıs’a Bakışları Raporunun tamamına ulaşmak için tıklayınız.