Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 - +90 530 926 41 13 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Savunma ve Güvenlik

Haftanın Savunma ve Güvenlik Değerlendirmesi (17-23 Ocak 2022)

SDE Editör
25 Ocak 2022 14:56

Hafta içerisinde jandarma genel komutanlığına bağlı birliklerimiz, il jandarma komutanlıkları ve güvenlik korucuları ve polis özel harekât yurt içerisinde operasyonlarına devam ettiler.

Yurt içerisinde operasyonlar hava şartları nedeniyle daha çok keşif, gözetleme devriye görevleri ve zaman zaman kritik bölgeler arasında yol kontrolleri şeklinde devam etti. Hafta içerisinde yurt içerisinde herhangi bir temas ve çatışma yaşanmadı. Terör örgütünün yurt içerisindeki mevcudunun çok azalması ve gizlenme imkânını kaybetmiştir. Halkımızın huzur ve güveni için güvenlik kuvvetlerimiz operasyonlarına devam ediyor.

Yurt Dışı Operasyonlar

-Birliklerimiz Irak ve Suriye’de PKK/YPG terör örgütlerine karşı operasyonlarına devam ediyorlar. Irak’ın kuzeyinde Pençe Kaplan, Pençe Şimşek, Pençe Yıldırım operasyon bölgelerinde yaptıkları operasyonlarda Avaşin-Basyan bölgesinde 6 PKK’lı terörist etkisiz hale getirildi.

-Irak ordusu, Sincar Dağı Şengal’de PKK/YPG’nin silahlı kolu olan YBŞ’nin silahlarını toplamak için operasyon başlattı. TSK’nın Başika’da bulunan üs merkezine roketli taciz atışı yapıldı. Birliklerimizin karşı ateşleri sonucu araçlar bölgeden uzaklaştı. Atışların İran destekli milisler tarafından gerçekleştiği değerlendiriliyor.

-Suriye’de Barış Pınarı Harekat bölgesinde Tel Tamir’den Rasulayn’a sızmaya çalışan Suriye Milli Ordusu (SMO) güçleri tarafından etkisiz hale getirildi. SMO güçleri Tel Tamir bölgesini kontrol altına almak bölgeye zaman zaman taarruzlarda bulunuyor. Telabyad bölgesini Ayn İsa’dan taciz eden PKK/YPG’li teröristleri etkisiz hale getirmek için SMO güçlerinin operasyonları devam ediyor. TSK M-4, M-5 yolunun kontrolünü sağlamak için yeni kontrol noktaları açtı.

-Rusya Suriye’de Tabka bölgesine 70 Wagner silahlı güvenlik görevlisi getirdi.

-PYD terör örgütü Güney Kıbrıs Rum Kesiminde temsilcilik açmak için temaslara başladı.

-ABD Özel Harekât Komutanlığı (SOCEUR) Balkan ülkesi Arnavutluk’ta ileri operasyon karargâhı kurdu. ABD Kanada’da bulunacak özel harekât birliğinin mevcudunu açıklamadı.

-İngiltere Savunma Bakanı Ukrayna’ya hafif anti zırh savunma silahları verme kararı aldı.

-Rusya’nın yeni doktrini: Askeri tehditler, renkli devrimler, özel askeri şirketlerin kullanılmasıyla iç karışıklıkların çıkarılmasını, dijital teknolojiler ve aşırılık yanlısı unsurlar dâhil tüm jeopolitik ve stratejik faktörlerin kullanılmasını içeriyor.

-İsrail İran’ın ŞEBAB balistik füzelerine karşı geliştirdiği ARROW-3anti balistik füzesini denedi.

-Yemen’deki Husiler, BAE’ye(ABUDABİ) yaptıkları saldırıda İran yapımı Kudüs-Z ve Zülfikar balistik füzeleri ile SİHA’lar kullandıklarını açıkladı.  

-Somali’nin başkenti Mogadişu’da bulunan TÜRKSOM askeri eğitim üssünün dışında bir intihar bombacısı kendisini havaya uçurdu. 4 kişi hayatını kaybetti, 10 kişi yaralandı.

-Rusya Ukrayna gerginliği devam ederken Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Ryabkov, Moskova’nın Ukrayna ve Gürcistan’ın NATO’ya katılmayacağına dair net garantiler ihtiyacının olduğunu açıkladı.

-Rusya’nın güdümlü füze gemisi VARYAG, İran’ın Çabahar Limanı’na demir attı. Varyag, İran donanması ile tatbikata katılacak.

Savunma Sanayi

-HİSAR-O+ ve HİSAR-A+ tüm unsurları ile TSK’ya teslim edildi.

-Hava savunmasında ilk üç katman artık milli sisteme emanet.

Ana balistik füze sistemi

1-Çok alçak irtifa

2-Alçak irtifa

3-Orta irtifa

4-Yüksek irtifa

-ASELSAN, tamamen yerli ve milli tasarıma sahip baz istasyonu antenleri üretti.

-ABD’nin geliştirdiği yüksek irtifa hava savunma sistemi THAAT, gerçek muharebe şartlarında ilk defa 17 Ocak’ta Husilerin BAE’nin stratejik tesislerine düzenlediği saldırıda kullanıldı ve balistik füzeyi isabetle vurdu.