Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 - +90 530 926 41 13 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Haftanın Medya ve Sivil Toplum Değerlendirmesi (28 Aralık 2020-5 Ocak 2021)

Bu değerlendirme son bir hafta içinde yerli ve yabancı basında dikkat çeken haberlerin değerlendirmesini kapsamaktadır.
SDE Editör
05 Ocak 2021 16:27

ANLAŞMAZLIKLARA KARŞIN UZLAŞI VE ÇÖZÜM

2020 ‘DE TÜRKİYE-RUSYA İLİŞKİLERİ

(RUSYA HABER AJANSI SPUTNİK’İN TÜRKİYE RAPORU)

Suriye, Libya ve Dağlık Karabağ; aynı tarafta yer almasalar da Moskova ile Ankara'nın 2020'de beraber çözüm aradıkları sahalardandı. Her konuda anlaşamasalar da, Suriye'nin İdlib vilayetinde sene başında tırmanan gerilimin dindirilmesi için de sonbaharda Karabağ'da yıllar sonra yaşanan en şiddetli çatışmaların bir biçimde sona erdirilmesinde de uzlaşabildiler.

Nitekim Moskova-Ankara ilişkilerinin alametifarikası tabir edilebilecek bu husus için Kremlin Sözcüsü Peskov, 'Rusya lideri Putin ile Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın uzlaşıya varmanın hiç mümkün görünmediği durumlarda bile bir biçimde masaya oturabildiklerini, bu müzakere masasından da mutlaka üstünde anlaştıkları bir mutabakat ile kalktıklarını' söyleyecekti.

Daha sonraysa yıl sonuna doğru gerçekleşen bir basın toplantısında, dünya liderleriyle ilişkileri sorulduğunda, Rusya Devlet Başkanı Putin'in ismini andığı iki kişiden biri Cumhurbaşkanı Erdoğan olacaktı.

Bazen tamamen karşıt görüşlerde olduklarını söylediği Erdoğan'ı verdiği sözleri tutan biri olarak tanımlayan Putin, 'ülkesinin yararına olduğuna inandığı şeyler konusunda sonununa kadar giden biri olmasının da Türkiye Cumhurbaşkanı'nın davranışlarına bir tahmin edilebilirlik kattığını, bunun da herhangi bir şeyi müzakere ederken çok önemli olduğunu' belirtecekti.

Aylara göre önemli başlıklar:

OCAK

Türk Akım doğalgaz boru hattı açıldı: 'Türkiye ile Rusya arasındaki işbirliğinin son nişanesi'

8 Ocak 2020 - Türk Akım hattının açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, projeyi Türkiye ile Rusya işbirliğinin 'son nişanesi' sözleriyle nitelendirdi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, "Eminim ki gelecekte de Rusya ve Türkiye her iki ülke için de kârlı olacak daha pek çok ortak projeyi hayata geçirecek" ifadesini kullandı.

Erdoğan ile Putin'den Libya'da ateşkes çağrısı

8 Ocak 2020 - Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile ortak basın toplantısı düzenledi. Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 12 Ocak'ta Libya'da ateşkesin sağlanması için çağrıda bulunduklarını açıkladı.

Rusya: İdlib Gerilimi Azaltma Bölgesi'nde ateşkes ilan edildi

9 Ocak 2020 - Rusya'nın Suriye'deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi, İdlib Gerilimi Azaltma Bölgesi'nde bugün Moskova saatiyle 14.00'te (TSİ ile aynı) ateşkes ilan edildiğini duyurdu.

Türk ve Rus heyetlerin, Libya'da kalıcı ateşkes için Moskova'daki görüşmesi başladı

13 Ocak 2020 - Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın Rus mevkidaşları ile Libya konulu toplantısı başladı. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova da her iki tarafın dışişleri bakanları ve savunma bakanlarını içeren Rus-Türk heyetlerinin Libya konulu görüşmelerinin Moskova'da başladığını doğruladı.

Putin ile Erdoğan Berlin'de: 'Rusya ve Türkiye, uluslararası siyasetin birçok alanında etkili bir şekilde çalışıyor'

19 Ocak 2020 - Rusya Devlet Başkanı Putin ile Cumhurbaşkanı Erdoğan, Berlin'de yapılacak Libya Zirvesi öncesi bir araya geldi. Erdoğan, "Ortak çabamız sahada nispi sükunet sağladı, girişimlerimizin meyvesini Berlin Zirvesi'nin toplanabilmiş olmasıyla alacağız" derken; Putin iki ülkenin uluslararası siyasetin birçok alanında etkili bir şekilde çalıştığını söyledi.

Türkiye, Rusya'ya Vladivostok'tan e-vize ile kolayca giriş yapabilecek ülkeler listesine girdi

26 Ocak 2020 - Rusya Devlet Başkanı Putin ile Cumhurbaşkanı Erdoğan, Berlin'de yapılacak Libya Zirvesi öncesi bir araya geldi. Erdoğan, "Ortak çabamız sahada nispi sükunet sağladı, girişimlerimizin meyvesini Berlin Zirvesi'nin toplanabilmiş olmasıyla alacağız" derken; Putin iki ülkenin uluslararası siyasetin birçok alanında etkili bir şekilde çalıştığını söyledi.

ŞUBAT

Rus Dışişleri: İdlib'deki militanların eylemleri sonucu Rus ve Türk askeri uzmanlar hayatını kaybetti

6 Şubat 2020 - İdlib'deki militanların ocak ayının son iki haftasında 1000'den fazla saldırı düzenlediğini belirten Rusya Dışişleri Bakanlığı, bu saldırılarda Rus ve Türk askeri uzmanların hayatını kaybettiğini ifade etti. Bakanlık, Türkiye ve İran'la koordinasyonun süreceğini vurguladı.

Yerhov: İdlib gibi acil meselelere çözüm bulursak Türk-Rus halkları arasına fitne sokulmasının önüne geçebiliriz

13 Şubat 2020 - Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerhov, İdlib'deki durumla ilgili, Bu gibi acil sorunlara bir an önce çözüm bulup partnerliğimizi sağlamlaştırmalıyız. Çünkü ancak böyle yaparsak, Türk-Rus halkları arasına fitne sokmak isteyenlerin bu isteği kaybolacaktır" dedi.

Putin ile Erdoğan, İdlib'i konuştu: 'Tüm anlaşmalara bağlılık ifade edildi'

21 Şubat 2020 - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İdlib'deki son gelişmelerin ele alındığı bir telefon görüşmesi yaptıkları belirtildi.

Rusya, Türkiye'den domates kotasını üçte bir oranında artırdı

25 Şubat 2020 - Rusya, Türkiye'den ithal ettiği domatesin kotasını 150 binden 200 bin tona yükseltti.

Kremlin: Putin'le Erdoğan, İdlib'deki durumun normalleşmesi için ek tedbirler alınmasında anlaştı

28 Şubat 2020 - Rusya lideri Vladimir Putin ile Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İdlib'deki gerilimin nedeniyle yaptıkları görüşmenin içeriğine ilişkin Kremlin'den yapılan açıklamada, "Liderler Suriye'nin kuzeydoğusundaki durumun normalleşmesi için ek tedbirler alınması hususunda anlaştı" denildi.

Rusya: Türkiye ile Suriye'de gerilimi azaltma konusunda anlaşma sağlandı

29 Şubat 2020 - Rusya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye ile Rusya arasında yapılan görüşmeler sonucunda tarafların Suriye'de gerilimi azaltma konusunda anlaşmaya vardıklarını açıkladı.

MART

Putin - Erdoğan görüşmesi sona erdi: İdlib ateşkesi bu gece başlıyor

5 Mart 2020 - Rusya lideri Putin, Suriye'nin İdlib vilayetindeki gerilimi ele almak için Türk mevkidaşı Erdoğan ile başkent Moskova'da bir araya geldi. Erdoğan, görüşmenin ardından İdlib'de bu gece ateşkes başlayacağını açıkladı.

Mutabakat Metni: Rus-Türk ortak devriyeleri başlatılacak

5 Mart 2020 - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Kremlin Sarayı'ndaki görüşmesi sona erdi. İki lider varılan mutabakata ilişkin açıklamalarda bulundu. Bu açıklamanın ardından Dışişleri Bakanları Mevlüt Çavuşoğlu ve Sergey Lavrov ortak metni okudu.

Rusya: Suriye'de Türkiye ile müşterek koordinasyon merkezi faaliyete geçti

14 Mart 2020 - Rusya'nın Suriye'deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi'nden yapılan açıklamada, ateşkesin devam ettirilmesi ve Türkiye ile ortak devriyelerin yapılması amacıyla kurulan müşterek koordinasyon merkezinin faaliyete geçtiği duyuruldu.

MSB: İdlib'deki M4 karayolunda ilk Türk-Rus ortak devriyesi yapıldı

15 Mart 2020 - Milli Savunma Bakanlığı, İdlib'deki M4 karayolunda kara ve hava unsurlarının katılımıyla birinci Türk-Rus birleşik kara devriyesinin icra edildiğini duyurdu.

Rusya: Türkiye ilk kez Rus silahları ithalatçıları arasında ilk 5'e girdi

16 Mart 2020 - Rusya Federal Askeri-Teknik İşbirliği Servisi (FSVTS) Başkanı Dmitriy Şugayev, geçtiğimiz yılın sonuçlarına göre Türkiye'nin ilk kez en çok Rus silahları ithal eden ilk 5 ülke arasında yer bulduğunu belirtti.

Rusya'dan Türkiye uçuşlarını sınırlandırma kararı

22 Mart 2020 - Rus sivil havacılık ajansı Rosaviatsiya, Kovid-19 pandemisi nedeniyle Türkiye'ye yapılan uçuşlarda sınırlandırma kararı aldı. İstanbul'a yapılan tarifeli seferler dışındaki uçuşlar yarından itibaren geçici olarak durdurulacak.

NİSAN

MSB: Türkiye ve Rusya ortak devriyesi koronavirüse karşı alınan tedbirler çerçevesinde icra edildi

2 Nisan 2020 - Milli Savunma Bakanlığı'ndan (MSB) yapılan açıklamada Türkiye ile Rusya'nın Fırat'ın doğusunda ortak devriye gerçekleştirdikleri belirtildi.

Rusya Sağlık Bakanı'ndan Türkiye'ye teşekkür

23 Nisan 2020 - Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock ve Rusya Sağlık Bakanı Mihail Muraşko ile ayrı ayrı görüştü. İki bakan da Türkiye'den tedarik edilen tıbbi malzemeler için Bakan Koca'ya teşekkür etti.

Rus Dışişleri, Türkiye'nin İdlib'deki militanları M4 karayolundan uzaklaştırma çabalarını övdü

23 Nisan 2020 - Türkiye'nin Suriye'nin İdlib bölgesindeki militanları M4 karayolundan uzaklaştırma çabalarını takdirle karşıladıklarını belirten Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, bölgedeki ılımlı muhalefeti teröristlerden ayrıştırma sürecinin nihayete ermesini umduklarını kaydetti.

Rusya ve Türkiye, iki ülke vatandaşlarının tahliyesi için işbirliği yapılmasında anlaşma sağladı

24 Nisan 2020 - Rusya Ulaştırma Bakanı Yevgeniy Ditrih ile Türkiye Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) koşullarında iki ülke vatandaşlarının tahliyesi ve yük taşımacılığı konularında işbirliği yapma kararı aldı.

MAYIS

Rus-Türk güçlerinin İdlib'de devriye gezdikleri alan 15 kilometreye genişledi

7 Mayıs 2020 -Rusya ve Türkiye güçlerinin Suriye'deki stratejik M4 karayolu üstünde ortak devriye gerçekleştirdiği alanın 15 kilometreye genişletildiği belirtildi. İdlib'deki ortak Rus-Türk devriyesinde yer alan güçlerin ilk defa buradaki Eriha yerleşim yerine kadar ilerledikleri kaydedildi.

Erdoğan'dan Putin'e mesaj: Değerli dostum, Zafer Gününüzü en içten duygularımla tebrik ediyorum

9 Mayıs 2020 -Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Nazi Almanyası'nın İkinci Dünya Savaşı'nda Sovyet güçleri karşısındaki yenilgisinin 75. yıl dönümü nedeniyle Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e tebrik mesajı gönderdi.

Rusya: Türkiye ile karayolu taşımacılığındaki sınırlamaların kaldırılmasında anlaştık

16 Mayıs 2020 - Rusya Ulaştırma Bakanlığı, karayolu taşımacılığındaki sınırlamaları karşılıklı olarak kaldırma konusunda Türkiye ile anlaştıklarını açıkladı.

Novak ve Pekcan, Türkiye ile Rusya arasında ulusal para birimi kullanımını artırma konusunu görüştü

21 Mayıs 2020 - Enerji, ticaret, tarım ve diğer alanlardaki iki işbirliğini görüşen Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak'ın özellikle ticarette ulusal para birimi kullanımının artırılması konusu üzerinde durduğu belirtildi.

Rusya ve Türkiye'den korona virüs aşısı için ortak çalışma kararı

22 Mayıs 2020 - Türkiye ve Rusya, yeni tip korona virüs (Kovid-19) aşısı geliştirmek için ortak çalışma konusunda istişarelere başladı.

HAZİRAN

Rusya Büyükelçiliği: Putin ve Lavrov, Erdoğan ve Çavuşoğlu'na diplomatik ilişkilerin 100. yıl dönümü tebriği gönderdi

4 Haziran 2020 - Rusya'nın Ankara Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamada Rus-Türk diplomatik ilişkilerinin 100. yıldönümü vesilesiyle Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Federasyon Konseyi Başkanı Valentina Matvienko ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un Türk mevkidaşlarına tebrik mesajı gönderdiği belirtildi.

Zaharova: Amerikan tipi müttefikliğin tersine, Rusya-Türkiye ilişkileri karşılıklı yarar üstüne kurulu

4 Haziran 2020 - Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova, Rusya-Türkiye ilişkilerinin, Washington-Ankara ilişkilerinin aksine, ortada herhangi bir baskı olmadan karşılıklı yarar ve saygı üstüne kurulu ilişkiler olduğunu söyledi.

İdlib'deki Rus-Türk ortak devriyesinde bir ilk

10 Haziran 2020 - Rus ve Türk askerlerin, Suriye'nin İdlib vilayetindeki M-4 karayolunda 16. ortak devriyelerini gerçekleştirdikleri belirtildi. 40 kilometrelik bir alanın denetlendiği devriye esnasında daha önce gidilmemiş bir yerleşim yerine kadar ilerlendiği kaydedildi.

Rus Be-200 uçakları, Türkiye'de yangınların önlenmesi amacıyla nöbete başlıyor

16 Haziran 2020 - Rusya'dan iki adet Be-200ChS amfibi uçağı Türkiye'ye gelerek 16 Haziran'dan itibaren orman yangınlarının yayılmasını önleme çalışmalarına başlayacak. Be-200 amfibi uçakları, Rus mürettebatla birlikte 4 ay boyunca Antalya, İzmir ve Bodrum yakınlarında nöbette olacak.

Akkuyu Nükleer AŞ: İkinci ünitenin yapımına başlandı

26 Haziran 2020 - Akkuyu Nükleer AŞ Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Anastasia Zoteeva, Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin ikinci ünitesinin yapımına geçildiğini bildirdi.

TEMMUZ

Putin, Erdoğan ve Ruhani'den ortak bildiri: Suriye'nin petrol gelirlerine el konması kınandı

1 Temmuz 2020 - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, video konferans yoluyla gerçekleştirdikleri Suriye konulu üçlü zirve sonrası ortak bir bildiri yayınladı. Liderler bu bildiride Suriye'nin petrol gelirlerine el konmasını kınadıklarını vurguladı.

Peskov: Putin'le Erdoğan birbirine benziyor, bu nedenle ortak çözüm bulabiliyorlar

17 Temmuz 2020 - Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov bir röportajında, Rusya lideri Putin ile Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın birbirlerine benzediğini, bu nedenle de çok güç durumlarda dahi beraber bir çözüm bulabildiklerini söyledi.

Rusya ve Türkiye, Libya konusunda 4 madde üzerinde mutabakat sağladı

22 Temmuz 2020 - Rusya ve Türkiye heyetleri arasında Ankara'da yapılan görüşmeler sonucunda ortak bildiri yayınladı. Bildiride Ankara ve Moskova'nın 4 madde üzerinde mutabakat sağladığı vurgulandı.

Rus ve Türk askerler, ilk kez M4'ün tamamında devriye gezdi

22 Temmuz 2020 - Rusya'nın Suriye'deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi, Rus ve Türk askerlerin ilk kez M4'ün tamamında devriye faaliyeti gerçekleştirdiğini duyurdu.

AĞUSTOS

Rusya'ya koronavirüs nedeniyle ara verilen seferlerin ilki gerçekleşti

1 Ağustos 2020 - Rusya'ya, koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle ara verilen tarifeli seferlere yeniden başlandı. İstanbul Havalimanı'ndan başkent Moskova'ya icra edilen tarifeli seferlerin ilkine 50 yolcu katıldı.

Antalya'ya ilk Rus turist kafilesi geldi: Çok özlemiştik, merhaba Türkiye

10 Ağustos 2020 - Türkiye ile Rusya arasında, koronavirüs tedbirleri kapsamında ara verilen uçuşların başlamasıyla içinde 519 Rus turist, 'turizmin başkenti' Antalya'ya geldi.

Zaharova: Militanların provokasyonları nedeniyle Rus-Türk ortak devriyeleri askıya alındı

13 Ağustos 2020 - Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova, İdlib'de M4 karayolunda yapılan Rus-Türk ortak devriyelerinin bölgedeki militanların devam eden provokasyonları nedeniyle askıya alındığını söyledi.

Rusya Dışişleri: Türkiye'yle Libya konusunda yarın dahi görüşmeye hazırız

21 Ağustos 2020 - Rusya Dışişleri yetkilileri, Türkiye ile Libya konusunda yapılan görüşmelerin sonraki turunu en yakın zamanda düzenlemeye hazır olduklarını, istenirse söz konusu görüşmelerin yarın dahi yapılabileceğini açıkladı.

EYLÜL

Rusya ve Türkiye askerleri Suriye'de ilk kez ortak tatbikat gerçekleştirdi

1 Eylül 2020 - Rusya'nın Suriye'deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi'nin Başkan Yardımcısı Aleksandr Grinkeviç'e göre, Rus ve Türk askerleri Suriye'de militanları etkisiz hale getirmeye, zarar gören teçhizatları tahliye ve yaralılara yardıma yönelik ortak tatbikat gerçekleştirdi. Bu, taraflar için Suriye'de bir ilk oldu.

Lavrov: Taraflar isterse, Türkiye ile Kıbrıs arasında arabuluculuk yapmaya hazırız

7 Eylül 2020 - Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, her iki taraf da isterse, Doğu Akdeniz'deki gelişmeler nedeniyle ilişkileri hayli gerilen Türkiye ile Kıbrıs arasındaki ilişkilerin onarılmasına yardımcı olabileceklerini söyledi.

Lavrov: Rus-Türk mutabakatları sayesinde Suriye hükümetinin İdlib'de kontrol ettiği topraklar belirgin biçimde arttı

7 Eylül 2020 - Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rus-Türk mutabakatları sayesinde Suriye hükümetinin İdlib'de kontrol ettiği toprakların belirgin biçimde arttığını ifade etti.

Rus Dışişleri: Moskova ve Ankara, Libya'da güvenilir ateşkesin sağlanmasına yardımcı olacak

9 Eylül 2020 - Rusya Dışişleri Bakanlığı, Moskova ve Ankara'nın Libya'da güvenilir ateşkesin sağlanmasına yardımcı olmaya devam edeceğini belirtti.

Rusya: Türkiye, Sputnik V aşısına ilgi duyan ülkeler arasında

11 Eylül 2020 - Rusya Doğrudan Yatırımlar Fonu (RFPİ), Türkiye'nin Rusya'da geliştirilen ve dünyanın ilk tescil edilen Kovid-19 aşısı Sputnik V'ye ilgi duyan ülkeler arasında yer aldığını açıkladı.

EKİM

Türkiye, Rusların oturma izni almak istedikleri en popüler üç ülke arasına girdi

4 Ekim 2020 - Türkiye'nin İspanya ve Bulgaristan ile birlikte 2020'de Rusya vatandaşlarının kendilerine sınırların kapalı olduğu zaman dahi yurtdışına çıkmalarını sağlayacak olan oturma izni almak istedikleri en popüler 3 ülkeden biri oldu.

Lavrov: Türkiye, Moskova'da varılan Karabağ anlaşmasını destekliyor

12 Ekim 2020 - Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Karabağ'da eylül sonundan beri süren şiddetli çatışmaların insani sebeplerle durdurulması kararını içeren 'Moskova anlaşmasını' Türkiye'nin desteklediğini söyledi.

Lavrov: Türkiye'nin Karabağ'da askeri çözümün mümkün olduğu yönündeki görüşüne katılmıyoruz

14 Ekim 2020 - Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye'nin Karabağ sorununun askeri çözümünün mümkün olduğu yönündeki kanısına katılmadıklarını belirtti.

Lavrov: Türkiye'nin Ayasofya'nın nasıl kullanılacağını belirleme hakkını tanıyoruz

14 Ekim 2020 - Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye'nin Ayasofya'nın nasıl kullanılacağını belirleme hakkını tanıdığını, ancak yapının UNESCO Dünya Kültür Mirası statüsünün göz önünde bulundurulması gerektiğini ifade etti.

Putin: Türkiye ile görüş ayrılıklarından kaygı duymuyoruz, Ankara işbirliğinin sürmesinden yana

22 Ekim 2020 - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kovid-19 pandemisinin hayatın tüm alanlarını ciddi şekilde değiştirdiğini ve bunun insanoğlunun geleceğini nasıl etkileyeceği üzerine derinlemesine düşünmeleri gerektiğini söyledi.

Erdoğan, S-400'lerin test edildiğini doğruladı: Amerika'ya soracak değiliz

23 Ekim 2020 - Cumhurbaşkanı Erdoğan, S-400 testlerinin yapıldığını doğrulayarak, "Amerika'nın yaklaşımı kesinlikle bizi bağlamaz. Çünkü biz elimizdeki bu tür imkanların testini yapmayacağız da neyi yapacağız? Burada özellikle Rusya'ya ait bir silah olması demek ki bu beyefendileri rahatsız ediyor. Biz kararlıyız, yolumuza da aynı şekilde devam ediyoruz" dedi.

KASIM

Rusya-Türkiye diplomatik ilişkilerinin 100. yıldönümü anısına iki pul kullanıma sunuldu

3 Kasım 2020 - Rusya ile Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin başlamasının 100. yıldönümü nedeniyle bugün iki posta pulunun tedavüle sunulduğu belirtildi.

Rusya ve Türkiye, yeni Karayolu Taşımacılığı Anlaşması imzaladı

6 Kasım 2020 - Türkiye ile Rusya arasında yeni Karayolu Taşımacılığı Anlaşması imzalandı. Türkiye'nin Moskova Büyükelçiliği'nde düzenlenen törene, Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar, Rusya Ulaştırma Bakan Yardımcısı Aleksey Semyonov ve çok sayıda yetkili katıldı.

Kremlin: Türkiye ile Karabağ konusunda Azerbaycan'da yer alacak merkez üstünden işbirliği yapacağız

11 Kasım 2020 - Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Türkiye ile Karabağ konusunda Azerbaycan topraklarında yer alacak gözlem merkezi üstünden işbirliği yapacaklarını söyledi.

Rusya: Karabağ'daki ateşkesi denetleyecek Rus-Türk merkezinin oluşturulmasına ilişkin muhtıra imzalandı

11 Kasım 2020 - Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Türkiyeli mevkidaşı Hulusi Akar'ın, Dağlık Karabağ'da ateşkesi kontrol edecek ortak merkezin kurulmasına ilişkin muhtıranın imzalandığı belirtildi.

Lavrov: Rus-Türk gözlem merkezi İHA'larla uzaktan görev yapacak, Türk gözlemciler Dağlık Karabağ'a girmeyecek

12 Kasım 2020 - Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Dağlık Karabağ'daki durumun izlenmesi için kurulan Rus-Türk gözlem merkezinin insansız hava araçları yardımıyla uzaktan görev yapacağını ve Türk gözlemcilerin Dağlık Karabağ'a girmeyeceğini ifade etti.

Peskov: Putin, Erdoğan'ın yapıcı yaklaşımını çok takdir ediyor, Karabağ konusunda fikir ayrılıkları diyalogla çözülecek

12 Kasım 2020 - Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yapıcı yaklaşımını çok takdir ettiğini, Dağlık Karabağ konusunda nüans ve fikir ayrılıklarının Türk partnerlerle olan diyalog sırasında çözüleceğini söyledi.

Rus turistlerin gerçekleştirdiği yurtdışı seferlerinin yüzde 98'i Türkiye'ye yapıldı

16 Kasım 2020 - 2020 yılının üçüncü çeyreğinde yurtdışına turistik sefer gerçekleştiren Rusların yüzde 98'inin Türkiye'yi tercih ettiği belirtildi. Türkiye, söz konusu dönemde toplam 1.1 milyon Rus turist ağırladı.

Akkuyu NGS'nin 3. ünitesi için lisans verildi

17 Kasım 2020 - Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin (NGS) 3. ünitesi için inşaat lisansı verildi.

Putin: Rusya ve Türkiye'nin pozisyonları her zaman örtüşmüyor, fakat diplomasi sanatı uzlaşma sağlamaktır

17 Kasım 2020 - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya ve Türkiye'nin pozisyonlarının her zaman örtüşmediği gibi bazen tamamen uzaklaştığını, fakat diplomasi sanatının uzlaşma sağlamak olduğunu belirtti.

ARALIK

Rusya Savunma Bakanlığı: Karabağ'da Türk-Rus Ortak Merkezi'nin kurulması için anlaşmaya varıldı

1 Aralık 2020 - Rusya Savunma Bakanlığı, Rusya ve Türkiye'nin Dağlık Karabağ'da ateşkesin denetimi amacıyla ortak merkezin kurulması ile ilgili anlaşmaya vardıklarını, merkezdeki personelin her iki taraftan eşit sayıda olacağını duyurdu.

TSK'nın gözdelerinden mobil dronesavar KALKA'da ilk ihracat Rusya'ya

1 Aralık 2020 - Antalya'da, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) için insansız hava aracı (İHA) ve drone tehditlerine karşı 'KALKA' adı verilen yerli mobil erken uyarı hava savunma sistemini üreten firma, Rusya'ya ihracata hazırlanıyor.

OECD: Rus turistler, ağustosta Türk ekonomik göstergelerini olumlu etkiledi

2 Aralık 2020 - Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD), koronavirüsün yol açtığı kriz döneminde Rus turistlerin ağustosta Türk ekonomisine olumlu etki ettiğini belirtti.

Rostec: S-400'e yönelik ikinci anlaşma için Türkiye'nin kararını bekliyoruz

7 Aralık 2020 - Rus devlet savunma sanayii şirketi Rostec'in Başkanı Sergey Çemezov, Rusya'nın Türkiye'ye S-400 sevkiyatına ilişkin ilk anlaşmayı tamamıyla yerine getirdiğini, ikinci anlaşmanın Türkiye'nin kararına bağlı olduğunu ifade etti.

Gamaleya Enstitüsü: Klinik testlerden geçirilmesi için Türkiye'ye bir parti Sputnik V aşısı gönderebiliriz

10 Aralık 2020 - Rusya'nın tescil edilmiş ilk koronavirüs aşısı olan Sputnik V'nin geliştiricisi Gamaleya Enstitüsü'nün yetkilileri, incelenmesi ve klinik testlerden geçirilmesi için Türkiye'ye bir parti aşı gönderebileceklerini söyledi.

Putin yıl sonu basın toplantısını düzenledi: Erdoğan ile görüş ayrılıklarımız var ama sözünü tutan biri

17 Aralık 2020 - Rusya lideri Vladimir Putin, yıl sonu basın toplantısını düzenledi. Pandemi nedeniyle basın toplantısı video-konferans şeklinde yapıldı. 4 saat 29 dakika süren basın toplantısında 60 soruya yanıt veren Putin kötü geçen 2020 yılı, Navalnıy, Erdoğan ile ilişkileri, Karabağ dahil birçok konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Lavrov: ABD'nin hukuksuz yaptırımlarına karşın Türkiye ile askeri-teknik işbirliğimizi sürdüreceğiz

29 Aralık 2020 - Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov Türk mevkidaşı Çavuşoğlu ile görüşmesi sonrasında, Rus yapımı savunma sistemi satın almış olması nedeniyle ABD'nin Türkiye'ye karşı yaptırım uygulama kararına istinaden, 'hukuksuz yaptırımlara karşın Ankara ile askeri-teknik birliğini sürdüreceklerini' söyledi.

Çavuşoğlu'ndan Sputnik V açıklaması: Hedef sadece aşının alınması değil, Türkiye'de de ortak bir şekilde üretilmesi

29 Aralık 2020 - Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı Rusya'da geliştirilen Sputnik V aşısıyla ilgili konuştu. Çavuşoğlu, iki ülkenin sağlık bakanlarının mutabakat imzaladığını belirterek "Burada hedef sadece aşının alınması değil, Türkiye'de de ortak bir şekilde üretilmesidir" dedi.