Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Ekonomi ve Finans

Haftanın Ekonomi ve Finans Değerlendirmesi (11 Ocak - 17 Ocak 2021)

Bu değerlendirme, son bir hafta içinde ekonomi ve finans alanındaki haberlerin değerlendirmesini kapsamaktadır.
SDE Editör
18 Ocak 2021 14:42

Geçtiğimiz hafta enflasyon açıklandı 2019 yılında %11,84 olan yıllık TÜFE enflasyonu 2020'de %14,60'a ulaştı. Yıllık TÜFE enflasyonuna en yüksek katkı gıda ve ulaştırma grubundan geldi. yıllık Yİ-ÜFE artışı %25,15. Önümüzdeki aylarda enflasyon görünümünde iç talebin durumu ile döviz kuru gelişmeleri belirleyici olmaya devam edecek2021’in ilk yarısında enflasyonun yüksek seviyelerdeki seyrinin süreceğini, TCMB’nin sıkı para politikası duruşunu koruyacağı varsayımı altında yılın ikinci yarısında ise kur geçişkenliğinin zayıflayan etkisine de bağlı olarak enflasyonun aşağı yönlü bir seyir izleyebileceğini söyleyebiliriz.

Ekim ve Kasım aylarında 60,5 ile tarihi düşük seviyede seyreden TÜFE bazlı reel efektif döviz kuru endeksi Aralık ayında 62,3’e yükseldi. Endeksteki yükseliş TL’nin reel bazda değer kazandığına işaret ediyor.

Son iki yılı değerlendirdiğimizde Türkiye döviz yükümlülüklerini çeviremeyecek duruma geldi. Döviz problemini çözmenin farklı yolları var. İthalatı azaltıp ihracatı artırabilirsiniz, ama bu uzun vadeli bir politika, doğrudan yabancı yatırım çekilmesi de öyle. Pandemi nedneiyle genişleyici para politikası ve güçlü kredii büyümesi iç piyasayı desteklerken efnlasyona ve rezerv kaybına yol açtı.

Bu nedenle sıcak para girişi bizim için önemliydi. Bunun yolu da faiz artırmak. Nitekim Merkez 19 Kasım toplantısında  475 baz puan, 24 Aralık toplantısındaysa 200 baz puan faiz artırımı yaptı. İlk artırım zaten fiilen işlem gören faize bankanın kendini uyarlamasıyken ikincisi gerçek anlamda, hatta beklentilerin bile üzerinde bir faiz artırımı oldu Güçlü bir şekilde bu politikanın da devam ettirileceğine dair mesajlar verilince yabancı da hemen karşılığını verdi. Tabii sıcak para girişi sadece bizim ülkemize olmadı. Yılın ilk 10 ayındaki GOÜ’ye toplam 98 milyar dolar giri olmuş  sadece kasım ayında ise 76 milyar dolar. Bunun TL ‘ye de olumlu yansıması oluyor.

İşsizlik

İşsizlik oranında düşüş var; ancak burada dikkat etmemiz gereken bir husus da geniş işsizlik.yani hem işsiz olanlar hem de mevsimlik çalışanlardan son 4 hafta içinde iş aramayanları da kattığımızda ortaya çıkan oran %27 lerde. Bu oran geçen sene aynı dönemde %20 civarındaydı. Tabii pandeminin de etkisi var şuanda işten çıkarmaların önüne geçildi. Bu durum ortadan kalktığında üzücü bir tablo da çıkabilir.

FAST

7 gün 24 saat para transferi demek. İlk aşamada limit 50 Tl daha sonra kullanım sıklığına göre 1000 TLye kadar çıkabilecek. dijital ekonomi açısından olumlu bir gelişme.