Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> İç Politika ve Hukuk

Haftanın İç Politika ve Hukuk Değerlendirmesi (6-12 Ocak 2020)

Bu değerlendirme, son bir hafta içerisinde İç Politika ve Hukuk alanında öne çıkan haberleri kapsamaktadır.
SDE Editör
13 Ocak 2020 14:55

MİT’in Kalesi Açıldı

MİT Ankara Etimesgut’ta kale tabir edilen yeni binasına CB. Erdoğan’ın da katıldığı bir açılışla taşındı.

Bin dönümlük bir alan üzerine inşa edilen ve etrafında başka herhangi bir yapı bulunmayan, yaklaşık 3 metre boyunda beton duvarlar ve dikenli tellerle çevrili, dinlemelere, yetkisiz girişlere ve sızmalara karşı özel olarak tasarlanmış yeni karargâh binasının açılışı 6 Ocak 2019 tarihinde yapıldı

CHP, MİT’in yeni binasının açılış töreninde Ak Parti sözcüsü Ömer Çelik’in bulunmasına tepki gösterdi. “MİT binasının açılışı için tüm partilere davetiye gönderildi mi? Gönderilmediyse AKP Sözcüsü Ömer Çelik’in o törende ne işi var?” denilerek eleştiri yapıldı.

Ali Babacan ve Partisi

Sosyal medyada Ali Babacan’ın partiyi 20 Ocak’ta açıklayacağı şeklindeki paylaşıma ve 'partinin kuruluşu şubat ayına ertelendi' haberlerinin yanında açılışın Şubat ayına ertelendiği belirtilmişti.  Babacan'a yakın bir isimden açıklama geldi ve partinin kuruluşunun her iki tarih de olmadığı Ocak ayı bitmeden kuruluşun gerçekleşeceği belirtildi.

Fatih Portakal ve Emperyalizm Açıklaması

Fox TV sunucusu F. Portakal, "Libya'ya gaz ve petrol için gidiyorlar. Türkiye emperyalist" diye açıklama yaptıktan sonra sert eleştiriler aldı. Portakal’ın, "Anlaşmanın içeriği belli aslında doğal gaz ve petrol. Türkiye'de bu duruma geldi ya. Emperyalistleri biz niye eleştiriyoruz. İnsanların doğal kaynaklarını sömürüyorlar, onu yapıyorlar bunu yapıyorlar" açıklamasına gazeteci Ahmet Hakan köşesinde Portakal’a yönelik şu eleştirileri yaptı:

"Emperyalizmin ağababası ABD’de kurulmuş bir medya grubunun Türkiye’ye yayın yapan televizyon kanalının sunucusu Fatih Portakal, aniden bir Che Guevara edasına bürünerek...

'Ama bu emperyalizm... Ama bu olmaz...' falan diye feveran etmeye başladı."

Hakan, FOX TV'nin Amerikan sermayesi altında kurulmuş bir medya şirketi olmasına da dikkat çekti.

Kanal İstanbul depremi tetikler mi?

İstanbul BB seçimlerinde Ekrem İmamoğlu, “Celal hocam biz sizin emrinizdeyiz. Hep beraber bu işi çözeceğiz. Biz bilimin önünde boynunu bükmeye hazırız. Endişeniz olmasın. Biz sizden talimat alırız” demişti. Şengör ise, şartsız ona destek verdiğini belirtmişti. 

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Celal Şengör, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun canlı yayında 'Kanal İstanbul depremi tetikler" sözlerini eleştirdi ve "Kanal depremi tetikler lafı yanlıştır. Kanal deprem meprem tetiklemez. Jeolojik olarak dediğim, 'Kanal büyük deprem yapar mı?' Hayır yapmaz kardeşim. Hayır yapmaz" ifadelerini kullandı.

Ekrem İmamoğlu, özel bir televizyon kanalının canlı yayınında gazetecilerin sorularını cevapladı. Canlı yayına telefonla katılan Prof. Dr. Celal Şengör, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından, 10 Ocak tarihinde İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlenecek olacak Kanal İstanbul Çalıştayı'na neden katılmadığını da açıkladı. Şengör, "Bana gönderilen programda baktım ve mesela jeolojiyle ilgili kısımda oradaki isimlerin hepsi yanlış" dedi.

Şengör devamla şunları  söyledi: "Jeolog olarak kanala taraftarım veya karşıyım diyemem çünkü elimde veri yok. Ama jeolog olarak şunu söyleyeyim. Kanal deprem tetikler lafı yanlıştır. Kanal deprem meprem tetiklemez. Bunun hesabını yapmak da kolay. Jeolojik olarak dediğim, 'Kanal büyük deprem yapar, bilmem ne' Hayır yapmaz kardeşim. Hayır yapmaz. Biz bunu barajlardan biliyoruz. Atatürk Barajı'nın taşıdığı su 43 milyon kilogramdır. İstanbul Barajı'nın (Kanal İstanbul) taşıyacağı su 15 milyon kilogramdır. Dolayısıyla oradan kaldıracağın toprak 15'i çarp 2.3 ile. Sana ne çıkar, 35 çıkar. Ben sadece ve sadece jeolog olarak konuşuyor. Kanal İstanbul depremi tetiklemez…"

Prof. Dr. Celal Şengör, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından, 10 Ocak tarihinde İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlenecek olacak Kanal İstanbul Çalıştayı'na neden katılmadığını da açıkladı. Prof. Dr. Şengör, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'na, "'Sayın başkan demiş ki; 'Ben davet ettim, mazeret bildirdi' diye. Evet o mazeretimi de söyledim. Sayın Başkan'a ben (Ekrem İmamoğlu) televizyonda dedim ki: 'Bakın, bu işi hakikaten bilen bir avuç adam var. İki elin on parmağı kadar. Bunlarla konuşmak lazım... Geniş ve büyük toplantılar politik olarak doğrudur, bilimsel olarak yanlıştır. Bilim adamlarıyla konuşacaksın ve doğru adamlarla… Ben sayın başkanın beni (Kanal İstanbul Çalıştayı'na) davet eden yanındaki servis başlarına veya servisteki arkadaşlara izah ettim ve dedim ki, 'Bana gönderilen programda baktım ve mesela jeolojiyle ilgili kısımda oradaki isimlerin hepsi yanlış. Yeter ki, adam gibi çalışılsın. O zaman çıkar yapılsın mı, yapılmasın mı? Adam gibi bilimsel çalışılması lazım...

İmamoğlu:  Ben İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanıyım

Ekrem İmamoğlu, Celal Şengör'ün canlı yayına telefonla bağlanmasını eleştirdi ve "Benim müdahale etme hakkım var yok bilmem yayıncılığı. Celal Şengör'ün de buraya telefonla bağlanması yanlıştı. Ben İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanıyım. Burada dört gazeteci arkadaşım var. Bağlamanız yanlıştı. Çünkü Celal Şengör'e ben telefonda cevap vermem, doğru değil. Ben herhangi bir konuğunuz değilim. 16 milyonluk kentin belediye başkanıyım. Celal Bey buraya gelseydi ben onunla yüz yüze sohbet ederdim. Bilim insanı olarak saygı duyduğum insan. Bence söyledikleri yüzde 30 anlaşıldı, yüzde 70 anlaşılmadı telefon kalitesinden. Bir ben 'Depremi tetikler' demedim, açıklamam ve toplantı tutanaklarım var" ifadelerini kullandı.

Fetönün Siyasi Ayağı ile Mücadele

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli 'FETÖ'nün sekiz ayağından yedisiyle mücadelede başarı sağlandığını' belirterek şöyle dedi: "Bununla birlikte FETÖ’nün siyasi ayağına ilişkin bu düzeyde bir mücadele yapıldığı ve sonuç alındığı söylenemeyecektir. Devleti bu çeteden arındırırken, siyaset kurumunun da bu illetten temizlenmesi elzemdir."

Bahçeli çok sık tekrar edilen ve CHP’nin de sürekli yüklendiği Fetö’nün siyasi ayağı ile mücadele konusunda şunları söyledi:

“Bugüne kadar sekiz ayağın yedisinde önemli mesafelerin alındığı ve örgüte büyük darbe vurulduğu izahtan varestedir. Bununla birlikte FETÖ’nün siyasi ayağına ilişkin bu düzeyde bir mücadele yapıldığı ve sonuç alındığı söylenemeyecektir. Devleti bu çeteden arındırırken, siyaset kurumunun da bu illetten temizlenmesi elzemdir. Ancak bu halde mücadelenin kamuoyu vicdanında karşılık bulması ve mücadeleye güveninin artması mümkün olabilecektir. Zira siyaset ayağındaki mücadele zaafı zincirleme olarak bürokrasideki ve diğer alanlardaki mücadeleyi de olumsuz etkilemekte, devlete sızma girişimlerine fırsat tanımakta, yeni ve farklı yöntemlerle FETÖ’yü diriltme emellerine zemin hazırlamaktadır.”

Bu açıklamalar Cumhur İttifakı'nı Cumhur İhtilafına dönüştürür ve İttifak, ihtilaf içerisindeymiş gibi bir görüntü verir denilerek eleştirildi ayrıca bu tür açıklamaların FETÖ ile mücadeleye de zarar vereceği konuşuldu.