Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> İç Politika ve Hukuk

Haftanın İç Politika ve Hukuk Değerlendirmesi (20-27 Ocak 2020)

Bu değerlendirme, son bir hafta içerisinde İç Politika ve Hukuk alanında öne çıkan haberleri kapsamaktadır.
SDE Editör
27 Ocak 2020 18:50

Kılıçdaroğlu ve İdlip’ten gelen sığınmacılar

Havadan Rusya’nın karadan İran destekli milislerin ve Esad rejimi ordusunun saldırılarına maruz kalan sivil İdlib halkı bombardımanlarından kaçıp Türkiye sınırına doğru hareket etmeye başladılar. Türkiye'ye alınmayan İdlibliler, Suriye topraklarında kurulan çadırlara yerleştiriliyor. Bölgedeki göç hareketleri devam ederken, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İdlib'de yaşayan herkesi terörist olarak nitelendirdi. Bölgedeki 1 milyon kişinin Türkiye'ye gelmesi durumunda büyük bir felaketin yaşanacağını söyledi. Bunu da bölgeyi bilen bir tanıdığından öğrendiğini belirtti.

Kılıçdaroğlu; “Asıl muhafazakâr bizdik”

CHP lideri Kılıçdaroğlu, muhafazakar kesimin oylarını almak için empati yeteneklerini geliştirdiklerini ima ederek, 30-35 kişilik toplantılar yaparak onları dinlediklerini böylece kendileriyle ilgili yanlış ve kalıplaşmış algıyı yıkmak istediklerini belirtti. Muhafazakârların gönlünü almak için asıl muhafazakârların kendileri olduklarını belirtti. İfade şöyle:

“Muhafazakâr kesimlerle yaptığımız toplantılarda bazen kendilerine takılıyorum, 'Siz kendinize muhafazakâr diyorsunuz ama muhafazakâr değilsiniz. Asıl muhafazakâr bizdik, yıllar yılı değişmemek için direndik' diyorum”

 Öztrak yargıya talimat fetöcü generalin serbest kalması sonra tutuklanması

Futbolda fetö cezaları belli

Eski milli futbolcular Bekir İrtegün, Uğur Boral, Zafer Biryol, Ömer Çatkıç‘ın da aralarında bulunduğu altı sanığın yargılandığı FETÖ’nün futbol yapılanmasına ilişkin davada karar çıktı. İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesi'nde iki yıldır devam eden davanın bugün görülen duruşmasına  7.5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istenen tutuksuz sanıklar katılmadı, sanıkları avukatları temsil etti. Menajer Ersin Güreler, antrenör İsmail Şengül ve futbolcu Zafer Biryol, “FETÖ/ PDY silahlı terör örgütü üyesi olmak” suçundan 6 yıl 3’er ay hapis cezasına çarptırıldı. Etkin pişmanlıktan faydalanan Bekir İrtegün, Uğur Boral ve Ömer Çatkıç ise aynı suçtan 2 yıl 1’er ay hapis cezası aldı. Mahkeme tüm sanıklar hakkında yurtdışına çıkış yasağının devamına hükmetti.  Ayrıca etkin pişmanlıktan yararlanan sanıklar Bekir İrtegün, Ömer Çatkıç ve Uğur Boral hakkında bir yıl denetimli serbestlik tedbiri uygulanmasına  karar verildi.

Erken seçim söylentilerine devam

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan'ın sosyal medya hesabından, "28 Haziran Pazar seçim için nasıl bir tarih?" paylaşımı yapması, erken seçim tartışmalarını yeniden gündeme getirdi.

Kılıçdaroğlu: Türkiye’nin  beş önemli sorunu

Kılıçdaroğlu, İstanbul Suriçi Grubu'nun düzenlediği İstanbul Toplantıları'nda Türkiye’nin  beş önemli sorununun olduğunu belirterek bu sorunlar hakkında açıklama yaptı.

“Pek çok sorunumuz var. Türkiye'nin beş temel sorunu var. Eğitim, dış politika... Neden Müslümanlar birbirini öldürüyor. Neden emperyaller ellerine silah veriyor? Ekonomide ciddi sorunlarımız var. Toplumsal barış açısından sorunlarımız var. Tasada ve kıvançta birlikte olmalıyız.  Demokrasi açısından sorunlarımız var. Can ve mal güvenliiği. Düşünce özgürlüğü. Farklı düşünceyi suçlamak büyük bir yanlıştır. Farklı düşünceler, bilimin önünü açar. Kutsal kitabımız Kur'an'da yüce Rabbimiz, "Aklınızı kullanmıyor musunuz?" der. 

Bilimi geliştirmek ancak demokratik ortamlarda olur. Herkes farklı düşünebilir. Bütün mesele zorla kabul ettirmeye kalkmayacağız. Adaleti devlette liyakatla sağlıyoruz. Ne demek liyakat: Belli konularda bilgisi birikimi olan insanların devletin kademelerinde yükselmesi demektir. Ama bakan olmak için savcılıktan iyi hal kağıdı, lise diploması. 

Türkiye'nin aydınlığa ve huzura kavuşması için ilk yapacağımız şeylerden birisi devlette liyakatı ve adaleti getirmek lazım. Kimsenin inancı nedeniyle ötekileştirilmemesi lazım. Dinimizin emri de böyledir. Kimin Allah'a yakın olup olmadığını yüce Rabbimiz biliyor. 

İkinci önemli ayak Türkiye'nin üretmesidir. Her alanda üretmesi lazım. Fabrikada, bilimde, sanatta, insanoğlu neredeyse üretmesi lazım. 

Yumuşak güç diye bir şey var. Çektiğiniz diziler dünyanın pek çok ülkesinde izleniyorsa bu bizim yumuşak gücümüzdür. Romancılarımız okunuyorsa bu bizim yumuşak gücümüzdür. 

Dış politikada barış eksenli bir süreci yaşamak zorundayız. Orta Doğu'da uzun süredir kan akıyor. Saldıranlar Allah Allah diye saldırıyor. İkisi de birbirini öldürüyor. Ellerinde emperyal silahlar. Türkiye'nin İran'ın Irak'ın Suriye'nin acilen bir araya gelmesi lazım. Orta Doğu'ya huzuru getirmemiz lazım. 

Güçlü bir sosyal devlet. Birimiz çok zengin birimiz çok açsak orada huzur olmaz. Herkesin karnının doyması lazım. Bunun için sosyal devlete ihtiyacımız var. İşsiz bir insanın eve ekmek götürmesi lazım. Yolu güçlü devletten geçiyor. Sosyal devlet fakiri fukarayı çağırıp kameralar önünde alın size ekmek veriyoruz demek değildir. Sağ elin verdiğini sol el görmeyecek."

Deprem

 Elazığ'ın Sivrice ilçesinde 24 Ocak'ta meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremde 41 kişinin hayatını kaybetti, 45 kişi kurtarıldı, bin 607 kişi yaralandı. Yaralananlardan bin 503'ü taburcu edildi.

Depremden sonra meydana gelen toplam artçı sayısının 599 olduğu kaydedildi.

Deprem Sonrası Cb. Erdoğan’ın açıklamaları

Depremin ardından enkazdan şimdiye kadar 45 kişinin kurtarıldığını dile getiren Erdoğan, "Vatandaşların mağduriyet yaşamaması için her türlü çabayı gösteriyoruz. Devletimiz deprem anından itibaren vatandaşlarımızın yanına koşmuştur. Türkiye bu büyük felaketin yaralarını birlik ve beraberlik içinde sarmaya başlamıştır." ifadelerini kullandı.

"Şu anda 3 bakanımız, milletvekillerimiz orada. Tüm ekipleriyle birlikte hasar tespit çalışmalarını sürdürüyorlar." diyen Erdoğan, depremde yıkılan, hasar gören evler için hasar tespit çalışmalarından sonra süratle yeniden inşaat çalışmalarını başlatacaklarını bildirdi.