Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> İç Politika ve Hukuk

Haftanın İç Politika ve Hukuk Değerlendirmesi (13-19 Ocak 2020)

Bu değerlendirme, son bir hafta içerisinde İç Politika ve Hukuk alanında öne çıkan haberleri kapsamaktadır.
SDE Editör
20 Ocak 2020 11:05

Akıllı Şehirler

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Akıllı Şehirler ve Belediyeler Kongre ve Sergisi” açılışında yaptığı konuşmada, “Çağının ötesine geçemeyen şehirler, bir süre sonra cazibelerini yitirmeye mahkûmdur. Şehirlerimizde bir yandan tarihi, kültürü, medeniyeti koruyacak, diğer yandan yeni ihtiyaçlara uygun yatırımlara yöneleceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ATO Congresium’da gerçekleştirilen, “Akıllı Şehirler ve Belediyeler Kongre ve Sergisi”ne katılarak, bir konuşma yaptı.

Türkiye’nin, 1990’ların ortalarına kadar süren yarım asrı kaçırdığını, ama son çeyrek asırda kayıplarının bir bölümünü de telafi etmeyi başardığını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dünkü meselemiz toplanmayan çöplerdi, patlayan çöplüklerdi, bugünkü meselemiz sıfır atık yönetimidir. Dünkü meselemiz ulaşımın bizatihi kendisiydi, bugünkü meselemiz ulaşım araçlarının entegrasyonudur. Dünkü meselemiz çevre kirliliğiyle mücadeleydi, bugünkü meselemiz çevreyle uyumlu şehirler kurmaktır. Dünkü meselemiz altyapının yokluğuydu, bugünkü meselemiz altyapıyı en verimli şekilde işletebilecek sistemleri geliştirmektir. Dünkü meselemiz şehirlerde parkların hiç olmamasıydı, bugünkü meselemiz millet bahçelerini yaygınlaştırmaktır” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “akıllı şehirler” kavramına değinerek, Türkiye olarak akıllı şehir stratejileri geliştirmek için çalışmalar başlattıklarını, 2003-2023 Bilim ve Teknoloji Politikaları Strateji Belgesi’nde yer bulan akıllı şehir çalışmalarını, bugün ileri bir düzeye getirdiklerini, 11. Kalkınma Planı’nda, bu konuda kapsamlı bir yol haritasına yer verildiğini, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 2020-2023 Millî Akıllı Şehirler Strateji ve Eylem Planı’nı hazırlayarak, ilçe ve il bazlı bir planlama yaptığını, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın da akıllı şehir uygulamalarını destekleyen çalışmalar yürüttüğünü kaydetti.

Tiyatro tartışması

HDP’nin tutuklu eski başkanı Selahattin Demirtaş’ın yazdığı bir eserin gösterimi ile ilgili bir fotoğraf gündemi meşgul etti. Bu fotoğrafta CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun eşi Selvi Kılıçdaroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun eşi Dilek İmamoğlu, eski HDP Eş Genel Başkanı, tutuklu Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş ve CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve gösteriyi sergileyen oyuncu ile beraber yaşayan artist Kadir İnanır yer alıyordu. Bu fotoğraf üzerine Süleyman Soylu büyük bir tepki verdi.

Kadir Efendi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, cezaevindeki Selahattin Demirtaş’ın kitabından uyarlanan tiyatro oyununa çözüm sürecinin ‘Akil İnsan’ı sanatçı Kadir İnanır’ın da gitmesini sert bir dille eleştirdi. Soylu, “Eksik yapmışsınız Kadir Efendi, o tiyatroya gidenler... O tiyatronun bir tarafına şehit edilen Yasin Börü’nün fotoğrafını da assaydınız, katledilen 39 kişinin de fotoğrafını assaydınız” dedi. Kadir İnanır ise “Tek derdimiz barış olsun” yanıtını verdi.

İçişleri Bakanı Sayın S. Soylu şunları söyledi:

“İstanbul’da birileri bir tiyatroya gitmişler. Tiyatroya gitmek kabahat değil. Herkes hepimiz daha fazla tiyatroya gitmeli, çocuklarımızı tiyatroya göndermeliyiz. Bu güzel bir şey. Gittikleri tiyatro bu ülkenin insanını acıtan, o günleri hatırladığımızda biraz önce anlattığım tablolara bizim ulaşmamızı isteyenlerin oluşturduğu yazdıkları ve hep beraber karşısına geçip seyrettikleri bir tiyatro. Kobani olaylarını hatırlıyorsunuz değil mi? Her yeri yaktılar ve yıktılar. 39 kişiyi katlettiler bu ülkede. Talimatını kim verdi? PKK. Türkiye’ye talimatı kim taşıdı? O günkü HDP Eşbaşkanı Demirtaş ve onların merkez yönetim kurulu üyeleri. Selahattin Demirtaş tiyatro yazıyor, birileri de karşısına geçmiş o tiyatroyu seyredip alkışlıyorlar. Eksik yapmışsınız Kadir Efendi, o tiyatroya gidenler... O tiyatronun bir tarafına şehit edilen Yasin Börü’nün fotoğrafını da assaydınız, katledilen 39 kişinin de fotoğrafını assaydınız. Elinizdeki kanları tiyatro oyunlarıyla temizleyemezsiniz, bu milleti aldatamazsınız, bu milleti aldatamayacaksınız, bu milleti bölemeyeceksiniz. Bu millet tezgâhınızı da oyunlarınızı da anladı. Yurtdışından kulaklarınıza üflenen birtakım telkinlerle Türkiye’nin huzurunu bozamayacaksınız. Türkiye eski Türkiye değildir.”

5 Belediye Başkanı Ak Parti'ye Geçti

Salı günü (15 Ocak) yapılan AK Parti grup toplantısında da CHP, SP ve İYİ Parti'li 3 belediye başkanı ile 2 bağımsız belediye başkanı, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın rozet takması ile AK Partiye katıldı. 

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan 15 Ocak tarihinde toplantıda AK Parti'ye geçen belediye başkanı sayısı hakkında bilgi verdi. Bundan sonraki süreçte de bu katılımların devam edeceğine inandığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan şu ifadeleri kullandı. "Dünkü grup toplantımızda 5 yeni belediye başkanının partimize katılımını yaptık. Bu sayının önümüzdeki haftalarda daha da artacağına inancım tamdır. Her grup toplantımızda peyderpey kadromuzu yeni isimlerle genişletmeyi sürdüreceğiz. Yüreğinde vatan sevgisi olan herkese kapımız açık. Aramıza yeni katılan ya da katılacak yeni belediye başkanlarına her türlü desteği arkadaşlarımız verecektir."

Erken seçim ne zaman?

Eski AK Partili Özdağ erken seçim için tarih verdi

AKP'den istifa ederek eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Gelecek Partisi'ni kuran isimler arasında yer alan Selçuk Özdağ 2021 Mayıs ayında erken seçim olacağını iddia etti. Özdağ, anketlerde AKP iktidarının eridiğini gördüklerini söyledi.

İdeal evlilik yaşı nedir?

Gençlerin evlilik yaşının giderek yukarı doğru çıktığını söyleyen Erdoğan, "Kızlarımız da erkeklerimiz de çoğu 30'u aşkın evleniyor veyahut da çoğu evde kalıyor. Böyle şey olur mu? Bu büyük tehlikeye hep birlikte karşı koymalıyız" diyerek gençlerin daha geç yaşta evlenmelerinin arzu edilmeyen bir durum olduğunu belirtti.

PKK’lı teröristlerin kitapları İBB’ye ait İstanbul Kitapçısı’nda

İBB’ye ait İstanbul Kitapçısı’nda Selahattin Demirtaş’ın kitaplarının satılmaya başlandığına dair yaşanan tartışma birçok siyasetçinin müdahil olmasıyla oldukça renkli bir hal aldı.

Demirtaş’ın kitaplarının satışıyla ilgili iki farklı görüş arasında tartışma başladı. Bir kesim Demirtaş’ın terör suçundan hüküm giydiğini, kitaplarının İBB bünyesinde satılmaması gerektiğini ileri sürdü. Bir diğer kesim ise Demirtaş’ın kitaplarının yasal olduğunu ve her yerde satıldığını belirttiler.

Sosyal medyada bazı kullanıcılar, Selahattin Demirtaş'ın kitabının TBMM Kütüphanesi'nde de bulunduğunu kaydetti:

Perinçek’e yanıt: sizin eleştirdiğiniz kitabı ben d&r’dan aldım

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Twitter hesabından yaptığı açıklamada "Demirtaş'ın kitaplarını İBB'nin raflarına koyanların Türkiye'nin geleceğinde yeri yok! İBB raflarında Selahattin Demirtaş kitabı Mehmetçiğe kurşundur! PKK/HDP'ye özgürlük yok" diye tepkisini dile getirdi.

Fransa'da öldürülen terörist Sakine Cansız'ın kitabı İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraklerinden Kültür A.Ş’ye bağlı İstanbul Kitapçısı’nda satışa sunuldu. Rezalete tepki büyüyünce İBB, Cansız'ın "Hep Kavgaydı Hayatım" kitabı satıştan kaldırıldı.